Trwa ładowanie...

6 błędów zdrowotnych, które popełniłeś w ciągu ostatniej godziny

Codziennie popełniamy błędy, które mają mniejszy lub większy wpływ na nasze zdrowie. Z większości z nich zdajemy sobie sprawę i staramy się ich unikać. Dbamy o aktywność fizyczną, dietę, wystrzegamy się używek. Są jednak takie, które popełniamy automatycznie i nie zdajemy sobie sprawy, że powinniśmy się ich wystrzegać. Ile z nich zdążyłeś zrobić w ciągu ostatniej godziny?

Zobacz film: "Dlaczego boli nas kręgosłup?"

spis treści

1. Dotknąłeś twarzy?

Robimy to nieświadomie wiele razy w ciągu dnia. Dotykamy czoła, policzków, ust. Co w tym groźnego? Problemem są w tym przypadku rzeczy, których dotknęliśmy chwilę wcześniej. Klawiatura komputera, klamka w biurze, drzwi toalety czy uchwyt w autobusie. Na każdej z tych powierzchni aż roi się od różnego rodzaju bakterii. Nieświadomie przenosimy je na twarz, a niekiedy nawet wcieramy w skórę. Co nam grozi? Przede wszystkim szybsze złapanie grypy lub innej infekcji. Zwiększamy również ryzyko pojawienia się na twarzy wysypki, pryszczy lub trądziku mechanicznego.

2. Nie ruszyłeś się z krzesła?

Siedzący tryb życia w naszych czasach to już standard. Przez kilka godzin nie ruszamy się sprzed biurka, często pozostając przez dłuższy czas wręcz nieruchomo. Ma to odzwierciedlenie w stanie naszego zdrowia – ryzyko nadwagi, problemy z krążeniem czy stawami to tylko niektóre ze skutków ciągłego siedzenia. Nawet jeżeli systematycznie ćwiczymy, nie jesteśmy w stanie wyeliminować skutków braku ruchu przez większą część dnia. Warto wstać zza biurka co 30–60 minut, nawet w celu rozprostowania kończyn czy rozciągnięcia się. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy, jeżeli w czasie tej przerwy zejdziemy piętro niżej lub chociaż przejdziemy się po biurze.

3. Sprawdziłeś portale społecznościowe?

Uzależnienie od Facebooka, Twittera czy Instagrama to coraz częstsze zjawisko. Nawet w trakcie pracy lub nauki sprawdzamy aktualności kilka razy w ciągu godziny. Powoduje to problemy z koncentracją lub pojawienie się lęków przed ''byciem nie na bieżąco'' (tzw. FOMOFear Of Missing Out). Portale społecznościowe zwiększają też prawdopodobieństwo problemów w związku – od pogłębiającej się zazdrości, po większą skłonność do zdrady.

4. Jadłeś przy biurku?

Nieważne, czy były to owoce, orzechy, czekolada czy chipsy – efekt jest taki sam. Zjadamy dużo więcej kalorii, niż zrobilibyśmy, skupiając się jedynie na jedzeniu. Potrzebujemy dłuższego czasu, aby osiągnąć uczucie sytości, więc zjadamy coraz więcej. Spożywając posiłki przed komputerem, częściej decydujemy się na przekąski, które zastępują nam normalny posiłek. Odbija się to na wadze i zdrowiu.

5. Zagraciłeś swoje miejsce pracy?

Chaos na biurku źle wpływa na organizację pracy – tracimy czas na znalezienie konkretnych rzeczy, denerwujemy się i bardziej stresujemy. Udowodniono również, że częściej podejmujemy w takiej sytuacji mniej racjonalne decyzje. Naukowcy z Uniwersytetu Minnesota sprawdzili to na grupie osób, której zaproponowano w trakcie pracy przekąskę – jabłko lub czekoladowy batonik. Osoby pracujące w zagraconych miejscach częściej sięgały po słodycze, natomiast osoby mające wokół siebie porządek dokonywały bardziej racjonalnych wyborów i decydowały się na owoce.

6. Ignorowałeś potrzebę skorzystania z łazienki?

Chcąc dokończyć e-mail, wykonać jeszcze jeden telefon, dopisać kilka ostatnich zdań w projekcie, ignorujemy potrzeby naszego organizmu. Okazjonalne wstrzymanie moczu o kilka minut nie jest niczym złym. Problem pojawia się, jeżeli dzieje się tak regularnie. Może to powodować problemy z pęcherzem i drogami moczowymi – infekcje, zapalenia, a nawet kłopoty z utrzymaniem moczu.

Większość z nas popełnia podobne błędy każdego dnia – stres i goniące terminy sprawiają, że umykają nam tak drobne sytuacje. Czas jednak zdać sobie sprawę z tego, że ich powtarzanie każdego dnia nie pozostaje obojętne dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza