Trwa ładowanie...

Ajurweda

Ajurweda to dziedzina medycyny naturalnej oparta na prawach natury. Medycyna niekonwencjonalna w tej formie ma na celu zachowanie zdrowia poprzez utrzymanie ciała, ducha i umysłu w idealnej harmonii z naturą. Słowo „ajurweda” wywodzi się z sanskrytu i składa ze słów: „ayus”, oznacza „życie”, i „veda”, czyli „nauka”, zatem „ajurweda” to nic innego jak „nauka życia”. Ten rodzaj medycyny zapoczątkowano tysiące lat temu w Indiach, a pierwsze wzmianki o ajurwedzie pojawiły się w Wedach, czyli świętych księgach hinduizmu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Założenia ajurwedy

Medycyna ajurwedyjska jest rodzajem medycyny naturalnej, która ma na celu zapobieganie chorobom, osiągnięcie długiego życia i leczenie schorzeń. Ajurweda opiera się na założeniu, że wszechświat składa się z pięciu żywiołów: ognia, wody, ziemi, powietrza i eteru. Żywioły te w człowieku reprezentowane są przez trzy energie (doshas): vata, pitta i kapha. Jeśli jedna z doshas kumuluje się w organizmie w nadmiernej ilości, człowiek traci równowagę. Każdy człowiek ma swój własny stan równowagi, który musi osiągnąć, aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem. Dzięki wskazówkom ajurwedy odnośnie do diety i stylu życia, możliwe jest zmniejszenie nadmiaru dosha. Równowaga między dosha zostaje osiągnięta, gdy człowiek cieszy się dobrym apetytem, wszystkie tkanki i naturalne popędy pracują prawidłowo, a umysł, ciało i duch są radosne.

Medycyna ajurwedyjska zakłada, że w organizmie kumulowane są trzy rodzaje bioenergii.

 • Vata – energia odnosząca się do żywiołów powietrza i eteru. Energia ta postrzegana jest jako siła kierująca impulsami nerwowymi, krążeniem, oddychaniem i wydalaniem.
 • Kapha – energia odnosząca się do żywiołów wody i ziemi, odpowiada za wzrost i ochronę. Przykładami kapha w organizmie są błona śluzowa żołądka oraz płyn mózgowo-rdzeniowy, chroniący mózg i rdzeń kręgowy.
 • Pitta – energia odnosząca się do żywiołów ognia i wody. Ta dosha kieruje metabolizmem, co oznacza, że odpowiada za przekształcanie pokarmu w składniki pokarmowe (również w tkankach i narządach).

  2. Ajuwerdyjska terapia oczyszczająca

Panchakarma to klasyczna metoda leczenia w medycynie ajurwedyjskiej. Jest to pięciostopniowy zabieg oczyszczania organizmu z toksyn. Przeprowadza się go na dwa sposoby:

 • łagodzenie skumulowanych doshas poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, ziół i minerałów,
 • usunięcie skumulowanych doshas z organizmu.

Panchakarma to terapia oczyszczająca, której celem jest przyspieszenie procesów metabolicznych dzięki odpowiedniej żywności i lekom ziołowym. Stosuje się ją w przypadku mocno zakorzenionych chorób przewlekłych i przy sezonowym zaburzeniu równowagi trzech doshas. W miarę jak zanieczyszczenia zostają usuwane z organizmu, człowiek wraca do zdrowia. Profilaktyczne stosowanie zabiegów Panchakarma chroni przed poważnymi chorobami, których przyczyną jest Srothas Avarodha, czyli zablokowanie kanałów i przewodów.

Na terapię tę składa się:

 • proces wymiotny,
 • proces wypróżniania,
 • lewatywa,
 • oczyszczanie kanałów nosowych,
 • upuszczanie krwi.

Ajurweda to medycyna niekonwencjonalna, której głównym celem było zachowywanie równowagi między duchem, ciałem, umysłem i zmysłami. Żyjąc zgodnie z zasadami ajurwedy, człowiek żył w zgodzie z naturą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.