Trwa ładowanie...

Antykoncepcja w zastrzyku

Coraz większą popularnością cieszy się forma antykoncepcji polegająca na domięśniowym podaniu pochodnej progesteronu – octanu medroksyprogesteronu. Jednak mimo wielu zalet tej metody, środowisko lekarskie przypomina o ryzyku związanym z jej stosowaniem.

Zobacz film: "Antykoncepcja a PMS"

spis treści

1. Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny?

Antykoncepcja hormonalna w formie iniekcji wiąże się z podawaniem co 3 miesiące zastrzyku domięśniowego. Pochodne hormonu żeńskiego zawarte w preparacie hamują owulację, a także prowadzą do zagęszczenia śluzu szyjki, przez co przemieszczanie się plemników jest utrudnione. Wskaźnik Pearla dla tej metody antykoncepcyjnej wynosi 0,3.

2. Zalety antykoncepcji w zastrzyku

Niewątpliwą zaletą antykoncepcji hormonalnej w zastrzyku jest jej wysoka skuteczność. Jest to również wygodna forma, niewymagająca codziennego przyjmowania tabletek. Jeden zastrzyk zapewnia bowiem ochronę przed niechcianą ciążą na 3 miesiące. Dodatkową jej zaletą jest fakt, iż mogą ją stosować nawet kobiety w 6 tygodniu od porodu, gdyż zastrzyki antykoncepcyjne nie wpływają na mleko matki. Co więcej, u kobiet stosujących tą formę antykoncepcji występuje mniejsze ryzyko raka endometrium i mięśniaka macicy.

3. Wady antykoncepcji w zastrzyku

Lekarze podkreślają, że kobiety decydujące się na zastrzyk z hormonów powinny wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko osteoporozy związane z tą metodą. Według badań, po 5 latach stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych gęstość masy kostnej zmniejsza się o 6%. Nieco większe jest również ryzyko raka piersi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.