Antykoncepcja w zastrzyku
Coraz większą popularnością cieszy się forma antykoncepcji polegająca na domięśniowym podaniu pochodnej progesteronu – octanu medroksyprogesteronu. Jednak mimo wielu zalet tej metody, środowisko lekarskie przypomina o ryzyku związanym z jej stosowaniem.
1. Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny?
Antykoncepcja hormonalna w formie iniekcji wiąże się z podawaniem co 3 miesiące zastrzyku domięśniowego. Pochodne hormonu żeńskiego zawarte w preparacie hamują owulację, a także prowadzą do zagęszczenia śluzu szyjki, przez co przemieszczanie się plemników jest utrudnione. Wskaźnik Pearla dla tej metody antykoncepcyjnej wynosi 0,3.
2. Zalety antykoncepcji w zastrzyku
Niewątpliwą zaletą antykoncepcji hormonalnej w zastrzyku jest jej wysoka skuteczność. Jest to również wygodna forma, niewymagająca codziennego przyjmowania tabletek. Jeden zastrzyk zapewnia bowiem ochronę przed niechcianą ciążą na 3 miesiące. Dodatkową jej zaletą jest fakt, iż mogą ją stosować nawet kobiety w 6 tygodniu od porodu, gdyż zastrzyki antykoncepcyjne nie wpływają na mleko matki. Co więcej, u kobiet stosujących tą formę antykoncepcji występuje mniejsze ryzyko raka endometrium i mięśniaka macicy.
3. Wady antykoncepcji w zastrzyku
Lekarze podkreślają, że kobiety decydujące się na zastrzyk z hormonów powinny wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko osteoporozy związane z tą metodą. Według badań, po 5 latach stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych gęstość masy kostnej zmniejsza się o 6%. Nieco większe jest również ryzyko raka piersi.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.