Trwa ładowanie...

Aspiryna lekiem idealnym?

Lek. Mateusz Nawrocki
24.04.2019 13:15
Aspiryna lekiem idealnym?
Aspiryna lekiem idealnym? (iStock)

Codzienne przyjmowanie niskich dawek aspiryny przez osoby narażone na choroby serca zmniejsza ryzyko zawału serca oraz zachorowania na niektóre nowotwory. Dzięki takim działaniom możliwe jest ocalenie setek tysięcy istnień ludzkich.

Najnowsze badania powstały dzięki badaczom z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii w Los Angeles. Tylko z powodu zawału serca w Polsce ****rocznie umiera około 100 tysięcy osób. Czynnikami ryzyka są między innymi wysokie ciśnienie tętnicze krwi, palenie papierosów, cukrzyca, nadwaga, otyłość, zła dieta, nadużywanie alkoholu i brak aktywności fizycznej.

Aspiryna oprócz swoich właściwości przeciwbólowych ma także działanie przeciwzakrzepowe, które jest szczególnie ważne u osób z chorobami serca.

Aspiryna ma szerokie spektrum działania
Aspiryna ma szerokie spektrum działania (123RF)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Według amerykańskich rekomendacji, zaleca się dzienną niską dawkę aspiryny, aby zapobiec wystąpieniu zawału serca (jest to tak zwana prewencja pierwotna). Aspiryna ma również dobre działanie w zapobieganiu wystąpienia raka jelita grubego. Kryteria zakładają podział grup pacjentów według wieku.

I tak u osób w wieku 50-59 lat, kryteria odwołują się do pacjentów spełniających następujące kryteria: większe od ryzyka populacyjnego o 10 proc. ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej w ciągu najbliższych 10 lat, spodziewana długość życia ponad 10 lat i brak ryzyka krwawienia.

Decyzja o stosowaniu aspiryny u osób w wieku 60-69 powinna być podjęta indywidualnie w stosunku do każdego pacjenta. Po szeregu badań przewiduje się że stosowanie profilaktyki z aspiryną przyczyni się do ocalenia 11 osób zmagających z chorobą serca i 4 osoby z nowotworami na każde 1000 osób.

Objawy zawału serca u kobiet trudniej rozpoznać
Objawy zawału serca u kobiet trudniej rozpoznać [9 zdjęć]

W przypadku zawału serca u mężczyzn pojawia się charakterystyczny ból zamostkowy. U kobiet objawy są

zobacz galerię

Dzięki tym działaniom średnia życia wydłuży się o około 0.3 lat. Nie wszystko jednak prezentuje się w optymistyczny sposób. Stosowanie niskich dawek aspiryny nie przyczynia się znacząco do zmniejszenia ryzyka udaru i na dodatek powoduje zwiększone ryzyko krwawienia żołądka o 25 procent co przekłada się na 2 krwawienia na 63 osoby.

Aspiryna pojawiła się na rynku pod koniec XIX wieku i od razu zyskała uznanie jako lek przeciwpłytkowy, przeciwzapalny i przeciwbólowy.

Dzięki swojej dobrej przyswajalności, jej efekt działania widoczny jest już po kilku minutach od zażycia. Oprócz wspomnianych wyżej efektów ubocznych, istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Zaliczamy do nich chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, astmę oskrzelową czy też niewydolność nerek lub wątroby. Kariera aspiryny w zasadzie już trwa, bowiem jest ona najczęściej stosowanym lekiem przeciwpłytkowym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze