Trwa ładowanie...

Awans krezki – czy to przełom w medycynie?

O obecności krezki w organizmie człowieka wiedział już Leonardo da Vinci. Przez wiele lat pozostawała ona jednak dla naukowców tajemnicą. Dzisiaj urosła do rangi narządu.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

spis treści

1. Co to jest krezka?

Krezka zlokalizowana jest w układzie trawiennym. Jest to cienka błona otrzewnej, która utrzymuje i stabilizuje narządy wewnętrzne jamy brzusznej. Niemal od zawsze uważano, że zbudowana jest z oddzielnych struktur. Naukowcy z Irlandii dowiedli jednak, że jest inaczej. Krezka, w świetle najnowszych doniesień medycznych, to jednolity narząd.

O konieczności naniesienia zmian do podręczników anatomii poinformowano na łamach prestiżowego pisma "The Lancet Gastroenterology & Hepatology". Odkrycia dokonał zespół naukowców z Uniwersytetu Limerick, który od czterech lat prowadził badania nad krezką. Przewodził im prof. Calvin Coffey.

Przeczytaj koniecznie

2. Funkcje krezki

Pierwszy anatomiczny opis krezki przedstawiono 100 lat temu. Już wiemy, że wymaga on modyfikacji. Nadal jednak niewiele powiedzieć można o funkcjach, jakie narząd ten pełni. Naukowcy zamierzają jednak z uwagą się temu przyjrzeć. Są zdania, że pomoże im to lepiej zrozumieć istotę wielu chorób jamy brzusznej oraz przewodu pokarmowego, jak również opracować nowe metody ich leczenia.

Odkrycie irlandzkich badaczy zostało już uwzględnione w słynnym atlasie anatomii "Gray's Anatomy" - podstawowej lekturze studentów medycyny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.