Trwa ładowanie...

Awans krezki – czy to przełom w medycynie?

 Agnieszka Gotówka
07.09.2018 12:12
Funkcje krezki nadal pozostają tajemnicą.
Funkcje krezki nadal pozostają tajemnicą. (123RF)

O obecności krezki w organizmie człowieka wiedział już Leonardo da Vinci. Przez wiele lat pozostawała ona jednak dla naukowców tajemnicą. Dzisiaj urosła do rangi narządu.

spis treści

1. Co to jest krezka?

Krezka zlokalizowana jest w układzie trawiennym. Jest to cienka błona otrzewnej, która utrzymuje i stabilizuje narządy wewnętrzne jamy brzusznej. Niemal od zawsze uważano, że zbudowana jest z oddzielnych struktur. Naukowcy z Irlandii dowiedli jednak, że jest inaczej. Krezka, w świetle najnowszych doniesień medycznych, to jednolity narząd.

O konieczności naniesienia zmian do podręczników anatomii poinformowano na łamach prestiżowego pisma "The Lancet Gastroenterology & Hepatology". Odkrycia dokonał zespół naukowców z Uniwersytetu Limerick, który od czterech lat prowadził badania nad krezką. Przewodził im prof. Calvin Coffey.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Przeczytaj koniecznie

2. Funkcje krezki

Pierwszy anatomiczny opis krezki przedstawiono 100 lat temu. Już wiemy, że wymaga on modyfikacji. Nadal jednak niewiele powiedzieć można o funkcjach, jakie narząd ten pełni. Naukowcy zamierzają jednak z uwagą się temu przyjrzeć. Są zdania, że pomoże im to lepiej zrozumieć istotę wielu chorób jamy brzusznej oraz przewodu pokarmowego, jak również opracować nowe metody ich leczenia.

Odkrycie irlandzkich badaczy zostało już uwzględnione w słynnym atlasie anatomii "Gray's Anatomy" - podstawowej lekturze studentów medycyny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze