Trwa ładowanie...

Badania kliniczne wykazały, że czarnuszka może leczyć niedoczynność tarczycy

Avatar placeholder
28.09.2017 19:01
Nasiona czarnego kminu mogą pomóc z leczeniu choroby Hashimoto
Nasiona czarnego kminu mogą pomóc z leczeniu choroby Hashimoto (Shutterstock)

Według badań opublikowanych w czasopiśmie "BMC Complementary and Alternative Medicine", spożycie kilku gramów sproszkowanego Nigella sativa (NS), powszechnie znanego jako nasiona czarnuszki, może złagodzić objawy autoimmunologicznej choroby tarczycy, znanej jako zapalenie tarczycy Hashimoto.

Hashimoto jest najczęstszą formą zapalenia gruczołu tarczycowego. Jest to również najpowszechniejsza choroba tarczycy w Polsce - dotyka około 1 mln Polaków, w szczególności kobiet w wieku od 30 do 60 lat.

Badacze postanowili przyjrzeć się 40 osobom chorym na Hashimoto w wieku od 22 do 50 lat i podzielili je na dwie grupy. Jedna grupa otrzymała dwa gramy sproszkowanych nasion czarnuszki w kapsułkach, podczas gdy druga przyjmowała dwa gramy skrobi (placebo) codziennie przez osiem tygodni.

Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób
Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób (Shutterstock)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Choroba Hashimoto - kogo najczęściej dotyka?"

Dane wykazały, że pacjenci, którzy spożywali czarnuszkę, wykazali znaczne obniżenie wskaźnika masy ciała (BMI) w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo. Badanie wykazało również, że chorzy, którzy przyjmowali suplement przez osiem tygodni, wykazali znaczne zmniejszenie stężenia hormonów stymulujących tarczycę w surowicy krwi i przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej.

Naukowcy zwrócili także uwagę na znaczne zwiększenie stężenia trijodotryroniny (hormonu tarczycy) u pacjentów, którzy otrzymywali czarnuszkę. Nie zaobserwowano podobnego działania u osób, które przyjmowały placebo.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało.

zobacz galerię

"Nasze dane wykazały korzystny wpływ sproszkowanej czarnuszki na stan tarczycy i zmienne antropometryczne u pacjentów z zapaleniem tarczycy Hashimoto. Biorąc pod uwagę pozytywne działanie tej rośliny leczniczej, można uznać, że jest to skuteczne podejście terapeutyczne w leczeniu zapalenia tarczycy Hashimoto" - powiedzieli naukowcy.

Odkrycie to potwierdza wyniki dwóch wcześniejszych badań na zwierzętach, które miały na celu ocenę skuteczności czarnuszki w poprawie funkcji tarczycy. Badania opublikowane w "Irish Veterinary Journal" wykazały, że może ona pomóc zwiększyć stężenie trijodotyroniny w surowicy i zmniejszyć poziom cukru we krwi u królików. Okazało się, że długotrwałe podawanie czarnych ziaren może zmniejszyć zaburzenia metabolizmu hormonów tarczycy związane z cukrzycą.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Oprócz korzystnego wpływu na tarczycę, czarnuszka łagodzi również zaburzenia autoimmunologiczne i może potencjalnie walczyć z rakiem. Może również pomagać w leczeniu chorób oddechowych, w tym astmy i zapalenia oskrzeli. Czarne nasiona wpływają również korzystnie na układ nerwowy organizmu, pobudzając produkcję moczu i usprawniając trawienie.

Działanie lecznicze nasion czarnuszki jest tak silne, że od 1964 roku ukazało się aż 656 zrecenzowanych badań dowodzących jego korzystnego wpływu na organizm. W ich świetle czarne nasiona mogą wyleczyć ponad 40 różnych stanów chorobowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze