Trwa ładowanie...

Badania psychologiczne - definicja, praca, kierowcy, pozwolenie na broń

Avatar placeholder
06.04.2021 18:16
Badania psychologiczne - definicja, praca, kierowcy, pozwolenie na broń
Badania psychologiczne - definicja, praca, kierowcy, pozwolenie na broń

Badania psychologiczne są stosowane w celu zdiagnozowania różnego rodzaju zaburzeń. Mogą mieć także różną postać. Badania psychologiczne mogą mieć formę pytań i testu do rozwiązania, mogą mieć formę rysunku. Na czym polegają badania psychologiczne? Po co wykonuje się badania psychologiczne?

spis treści

1. Badania psychologiczne – definicja

Badania psychologiczne czy inaczej testy psychologiczne to zjawisko z którym chyba każdy z nas się spotkał. Po raz pierwszy stykamy się z nimi w szkole. Można porównać je do psychotestów z gazet dla młodzieży, czy quizów. Jednak badania psychologiczne są bardziej rozbudowane i profesjonalne. Są przygotowywane przez profesjonalistów. Stosuje się je w diagnostyce psychologicznej np. podczas terapii.

Formy badań psychologicznych mogą być bardzo różne. Mogą być testami wyboru, w których odpowiedź brzmi „tak” lub „nie”. Badania psychologiczne mogą mieć postać zadań rysunkowych. Testy psychologiczne pozwalają ocenić zdolności psychiczne człowieka.

2. Badania psychologiczne – praca

Zobacz film: "Psychologia międzykulturowa"

Niektóre stanowiska i zawody wymagają od pracowników badań psychologicznych. Dotyczy to zawodowych kierowców, operatorów maszyn budowlanych, ochroniarzy, osób pracujących z bronią. Obowiązkowe badania psychologiczne wykonuje się także u sędziów, prokuratorów i kuratorów sądowych. Można wykonywać badania psychologiczne także u komorników sądowych, ławników sądowych a także detektywów i osób ubiegających się o licencję syndyka.

Fakty i mity dotyczące psychoterapii
Fakty i mity dotyczące psychoterapii [10 zdjęć]

Terapia polega na rozmowie z psychologiem bądź psychoterapeutą, która umożliwia zrozumienie i odnalezienie

zobacz galerię

3. Badania psychologiczne – kierowcy

Badania psychologiczne wykonuje się np. kierowcom. Dotyczą one zarówno kierowców zawodowych jak i tych, którzy w różnych okolicznościach stracili możliwość prowadzenia pojazdów. Badania psychologiczne stosuje się u kierowców, którzy ubiegają się o prawo jazdy w kategoriach: C1, C, C1+E, C+E, D1, D1+E, D i D+E lub uprawnień do kierowania tramwajem.

Badania psychologiczne przeprowadza się także u kierowców, którzy utracili prawo jazdy w wyniku przekroczenia 24 punktów karnych lub byli pod działaniem substancji psychoaktywnych czy alkoholu. Tutaj badania psychologiczne są przeprowadzane dla wszystkich kategorii prawa jazdy.

Badania psychologiczne można wykonywać także u osób, które wykorzystują samochód jako narzędzie pracy. Jednak nie ma tutaj obowiązku wykonywania badań psychologicznych. Decyzje o tym podejmuje pracodawca lub lekarz medycyny pracy.

Zobacz też:

4. Badania psychologiczne – pozwolenie na broń

Badania psychologiczne są przeprowadzane również wobec osób, które starają się o pozwolenie na posiadanie broni. Wykonywanie badań psychologicznych dotyczy broni do ochrony osobistej, broni myśliwskiej, broni sportowej, kolekcjonerskiej, szkoleniowej czy pamiątkowej. Badania psychologiczne wykonuje się też osobom, które także handlują bronią, amunicją oraz materiałami wybuchowymi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze