Badanie stwierdza związek chorób związanych z otyłością i modyfikacji epigenetycznych

Otyłość jest związana ze zmianami w wielu różnych miejscach w genomie, ale różnice te nie wyjaśniają w pełni zmienności wskaźnika masy ciała (BMI) lub tego, dlaczego niektóre osoby z nadwagą mają powikłania zdrowotne, a inne nie.

W dużym badaniu przeprowadzonym przez Szpital Dziecięcy w Bostonie, Uniwersytet Edinburgh, Szkołę Zdrowia Publicznego Harvard, Badanie Serca Framingham oraz Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) zapewnia lepszy wgląd w związek otyłości i epigenetycznych modyfikacji DNA, które w kolei wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z nadwagą, takich jak choroba tętnic wieńcowych.

Badanie jest jednym z największych przeprowadzonych do tej pory w celu zbadania związku pomiędzy BMI, chorobami związanymi z otyłością i metylacją DNA - rodzaj modyfikacji epigenetycznych, które mają wpływ, na to, czy geny są włączane lub wyłączane.

Odkrycia zostały opublikowane w Internecie 17 stycznia przez "PLOS Medicine".

Naukowcy przebadali próbki krwi od 7 800 dorosłych osób z Badania Serca Framingham, Kohorty Urodzeń Lothian oraz trzech innych badań populacyjnych. Systematycznie szukali markerów metylacji DNA w ponad 400 000 miejscach w genomie. Potem analizowali, czy markery te różniły się w zależności od BMI według przewidywanego wzorca.

Ich analiza zidentyfikowała silne związki między BMI i metylacją DNA w 83 lokalizacjach w 62 różnych genach. Metylacja w tych miejscach była z kolei związana z różnicami w ekspresji genów zaangażowanych w równowagę energii i metabolizmu lipidów.

Gdy Michael Mendelson, kardiolog dziecięcy w Programie Kardiologii Prewencyjnej i jego współpracownicy ocenili ludzi w badaniu pod kątem ilości zmian metylacji, które mieli, okazało się, że im więcej zmian, tym większe jest ich BMI. Wynik metylacji wykazały 18 proc. zmienności BMI, badanej w oddzielnej populacji. Dla każdego standardowego wzrostu odchylenia w partyturze iloraz szans otyłości był o 2,8 razy wyższy.

Następnie naukowcy zastosowali technikę statystyczną zwaną doborem losowym Mendla, który stanowi dowód na to, że odkryty związek jest przyczynowy. Doszli do wniosku, że 16 z 83 zidentyfikowanych miejsc w genomie było inaczej metylowanych w wyniku otyłości, stwierdzenie, które okazało się prawdziwe w różnych grupach etnicznych.

Różnica w metylacji w jednym genie, SREBF1 okazała się odpowiedzialna za otyłość i była wyraźnie związana z niezdrowym profilem lipidowym krwi, cechą glikemiczną (czynnikiem ryzyka cukrzycy i choroby wieńcowej). To koduje znany regulator metabolizmu lipidów i może być celem dla leczenia farmakologicznego.

"Reasumując, wyniki te sugerują, że epigenetyczne modyfikacje mogą pomóc zidentyfikować cele terapeutyczne do zapobiegania lub leczenia chorób związanych z otyłością w populacji" - mówi Mendelson. "Następnym krokiem jest zrozumienie, w jaki sposób możemy zmieniać epigenetyczne modyfikacje, aby zapobiec rozwojowi chorób serca".

Ponieważ badania przeprowadzono w komórkach krwi, to również sugeruje, że w dalszych badaniach, markery metylacji mogą być łatwo dostępnymi biomarkerami, aby poprowadzić terapię, tworząc precyzyjne formy leczenia w kardiologii prewencyjnej.

"Wiadomo, że ludzie, którzy mają nadwagę lub otyłość, są bardziej narażeni na rozwój metabolicznych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe i nadciśnienie" - dodaje współautor badania Daniel Levy.

"To badanie może pomóc nam w zrozumieniu molekularnego mechanizmu łączącego otyłość z ryzykiem metabolicznym, a ta wiedza może utorować drogę dla nowego podejścia w celu zapobiegania bardziej poważnym powikłaniom, takim jak choroby układu krążenia".

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Przyczyny cukrzycy

Cukrzyca a otyłość (WIDEO)

Cukrzyca a otyłość (WIDEO) Odtwórz wideo

Otyłości towarzyszy wiele groźnych chorób, jedną z nich jest cukrzyca. Dlaczego otyłość zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy, wyjaśnia (...) dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz, diabetolog. Związek...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Zobacz, których produktów najlepiej unikać

Zobacz, których produktów najlepiej unikać

Aspartam Istnieje około 10 000 udokumentowanych przypadków ostrych reakcji na aspartam. Podejrzewa się jego związek z migreną, pogorszeniem wzroku (...) na działanie bisfenolu A - substancji chemicznej, która powiązana jest z otyłością...

Bilirubina w moczu

Badanie moczu na bilirubinę (WIDEO)

Badanie moczu na bilirubinę (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie moczu to podstawowe laboratoryjne badanie diagnostyczne stosowane w medycynie. Na jego podstawie stwierdza się barwę i wygląd moczu (...) ponad 90% surowicy krwi i nie eksportuje się do moczu....

Wegetarianizm i weganizm

Co dzieje się w organizmie, gdy rezygnujesz z mięsa?

Co dzieje się w organizmie, gdy rezygnujesz z mięsa?

ryzyko chorób serca. Sposób na długowieczność Długoletnie badania wykazały, że wegetarianie i osoby spożywające mięso w małych ilościach, żyją (...) się z nadwagą i otyłością. Potwierdzają to wyniki...

Owoce

Dobroczynne działanie granatu

Dobroczynne działanie granatu

na stan naczyń krwionośnych. Tym samym pomagają uniknąć schorzeń związanych z otyłością. Zobacz także: Czy cukier w owocach szkodzi? Jakie szkody powoduje (...) rozwoju chorób serca, redukuje stres...

Diagnostyka niepłodności

Plemnik

Plemnik

Niepłodność męską stwierdza się na przykład w przypadku, gdy w mililitrze spermy znajduje się mniej niż 20 mln plemników. Nie oznacza to jednak całkowitej niepłodności.

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Jazda na rowerze - zdjęcia

Jazda na rowerze - zdjęcia

Rower pomaga w walce z nadwagą i otyłością. Podczas godzinnej jazdy na rowerze spalamy ok. 500 kcal. Wyprawy rowerowe są doskonałym pomysłem na spędzenie weekendu.

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - TSH (WIDEO)

Badania krwi - TSH (WIDEO) Odtwórz wideo

. Badanie krwi na poziom TSH jest podstawowym badaniem, gdy lekarz diagnozuje choroby tarczycy. Badanie krwi TSH - normy Normy dla poziomu TSH (...) . Poziom TSH to wskaźnik funkcjonowania tarczycy....