Badanie stwierdza związek chorób związanych z otyłością i modyfikacji epigenetycznych

Otyłość jest związana ze zmianami w wielu różnych miejscach w genomie, ale różnice te nie wyjaśniają w pełni zmienności wskaźnika masy ciała (BMI) lub tego, dlaczego niektóre osoby z nadwagą mają powikłania zdrowotne, a inne nie.

W dużym badaniu przeprowadzonym przez Szpital Dziecięcy w Bostonie, Uniwersytet Edinburgh, Szkołę Zdrowia Publicznego Harvard, Badanie Serca Framingham oraz Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) zapewnia lepszy wgląd w związek otyłości i epigenetycznych modyfikacji DNA, które w kolei wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z nadwagą, takich jak choroba tętnic wieńcowych.

Badanie jest jednym z największych przeprowadzonych do tej pory w celu zbadania związku pomiędzy BMI, chorobami związanymi z otyłością i metylacją DNA - rodzaj modyfikacji epigenetycznych, które mają wpływ, na to, czy geny są włączane lub wyłączane.

Odkrycia zostały opublikowane w Internecie 17 stycznia przez "PLOS Medicine".

Naukowcy przebadali próbki krwi od 7 800 dorosłych osób z Badania Serca Framingham, Kohorty Urodzeń Lothian oraz trzech innych badań populacyjnych. Systematycznie szukali markerów metylacji DNA w ponad 400 000 miejscach w genomie. Potem analizowali, czy markery te różniły się w zależności od BMI według przewidywanego wzorca.

Ich analiza zidentyfikowała silne związki między BMI i metylacją DNA w 83 lokalizacjach w 62 różnych genach. Metylacja w tych miejscach była z kolei związana z różnicami w ekspresji genów zaangażowanych w równowagę energii i metabolizmu lipidów.

Gdy Michael Mendelson, kardiolog dziecięcy w Programie Kardiologii Prewencyjnej i jego współpracownicy ocenili ludzi w badaniu pod kątem ilości zmian metylacji, które mieli, okazało się, że im więcej zmian, tym większe jest ich BMI. Wynik metylacji wykazały 18 proc. zmienności BMI, badanej w oddzielnej populacji. Dla każdego standardowego wzrostu odchylenia w partyturze iloraz szans otyłości był o 2,8 razy wyższy.

Następnie naukowcy zastosowali technikę statystyczną zwaną doborem losowym Mendla, który stanowi dowód na to, że odkryty związek jest przyczynowy. Doszli do wniosku, że 16 z 83 zidentyfikowanych miejsc w genomie było inaczej metylowanych w wyniku otyłości, stwierdzenie, które okazało się prawdziwe w różnych grupach etnicznych.

Różnica w metylacji w jednym genie, SREBF1 okazała się odpowiedzialna za otyłość i była wyraźnie związana z niezdrowym profilem lipidowym krwi, cechą glikemiczną (czynnikiem ryzyka cukrzycy i choroby wieńcowej). To koduje znany regulator metabolizmu lipidów i może być celem dla leczenia farmakologicznego.

"Reasumując, wyniki te sugerują, że epigenetyczne modyfikacje mogą pomóc zidentyfikować cele terapeutyczne do zapobiegania lub leczenia chorób związanych z otyłością w populacji" - mówi Mendelson. "Następnym krokiem jest zrozumienie, w jaki sposób możemy zmieniać epigenetyczne modyfikacje, aby zapobiec rozwojowi chorób serca".

Ponieważ badania przeprowadzono w komórkach krwi, to również sugeruje, że w dalszych badaniach, markery metylacji mogą być łatwo dostępnymi biomarkerami, aby poprowadzić terapię, tworząc precyzyjne formy leczenia w kardiologii prewencyjnej.

"Wiadomo, że ludzie, którzy mają nadwagę lub otyłość, są bardziej narażeni na rozwój metabolicznych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe i nadciśnienie" - dodaje współautor badania Daniel Levy.

"To badanie może pomóc nam w zrozumieniu molekularnego mechanizmu łączącego otyłość z ryzykiem metabolicznym, a ta wiedza może utorować drogę dla nowego podejścia w celu zapobiegania bardziej poważnym powikłaniom, takim jak choroby układu krążenia".

Marta Pawlak, 2 miesiące temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Przyczyny cukrzycy

Cukrzyca a otyłość (WIDEO)

Cukrzyca a otyłość (WIDEO) Odtwórz wideo

Otyłości towarzyszy wiele groźnych chorób, jedną z nich jest cukrzyca. Dlaczego otyłość zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy, wyjaśnia (...) dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz, diabetolog. Związek...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Zobacz, których produktów najlepiej unikać

Zobacz, których produktów najlepiej unikać

Aspartam Istnieje około 10 000 udokumentowanych przypadków ostrych reakcji na aspartam. Podejrzewa się jego związek z migreną, pogorszeniem wzroku (...) na działanie bisfenolu A - substancji chemicznej, która powiązana jest z otyłością...

Wegetarianizm i weganizm

Co dzieje się w organizmie, gdy rezygnujesz z mięsa?

Co dzieje się w organizmie, gdy rezygnujesz z mięsa?

ryzyko chorób serca. Sposób na długowieczność Długoletnie badania wykazały, że wegetarianie i osoby spożywające mięso w małych ilościach, żyją (...) się z nadwagą i otyłością. Potwierdzają to wyniki...

EKG spoczynkowe – charakterystyka, wskazania, opis badania

Czy EKG boli? (WIDEO)

Czy EKG boli? (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie EKG polega na zapisie czynności bioelektrycznej mięśnia serca. Elektrokardiografia (EKG) należy do podstawowych badań serca. Badanie (...) elektrokardiograficzne wykorzystuje się w diagnozie...

Owoce

Dobroczynne działanie granatu

Dobroczynne działanie granatu

na stan naczyń krwionośnych. Tym samym pomagają uniknąć schorzeń związanych z otyłością. Zobacz także: Czy cukier w owocach szkodzi? Jakie szkody powoduje (...) rozwoju chorób serca, redukuje stres...

Bilirubina w moczu

Badanie moczu na bilirubinę (WIDEO)

Badanie moczu na bilirubinę (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie moczu to podstawowe laboratoryjne badanie diagnostyczne stosowane w medycynie. Na jego podstawie stwierdza się barwę i wygląd moczu (...) ponad 90% surowicy krwi i nie eksportuje się do moczu....

Ginekologia

Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie

Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie

osiągnięta wcześniej. To oznacza, że może istnieć większe ryzyko otyłości i związanych z nią przypadłości w późniejszym wieku. Oto inne choroby (...) Pamiętasz, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę? Warto się nad tym...

Psychologia w odchudzaniu

Radzenie sobie z otyłością

Radzenie sobie z otyłością

Rozpoczynanie diety głodówką może wpłynąć negatywnie na nastrój i motywację osoby starającej się zrzucić wagę. Takie nastawienie nie wróży dobrze całemu procesowi walki z otyłością.