Trwa ładowanie...

Będzie więcej zachorowań na grypę? To może być kolejny efekt zniesienia maseczek

Eksperci wskazują, że zniesienie maseczek może spowodować wzrost zachorowań na grypę
Eksperci wskazują, że zniesienie maseczek może spowodować wzrost zachorowań na grypę (Getty Images)

Dane z ostatniego tygodnia pokazują, że liczba wykrytych zachorowań na grypę była o ponad 30 tys. wyższa niż na COVID-19. Sezon grypowy w Polsce zaczyna się z początkiem września i trwa do końca kwietnia, ale najwięcej zachorowań jest z reguły notowanych między styczniem a marcem. Eksperci wskazują, że obowiązkowe noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach ograniczyło też liczbę zachorowań na grypę. Czy zniesienie obostrzeń przełoży się na liczbę chorujących?

spis treści

1. Niedzielski: W następnych dniach nadal powinna dominować grypa, nie COVID-19

"Wyniki z ostatniego tygodnia: 50 290 COVID-19 i 82 700 grypa. W najbliższych dniach nadal powinna dominować druga z chorób. Pamiętajmy, że w zatłoczonych miejscach maseczka może nas uchronić przed zakażeniem oboma wirusami" – przekazał na Twitterze w poniedziałek szef resortu zdrowia.

Od poniedziałku 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza i aptek. Od maja również w tych miejscach nie będzie takiego przymusu. Obowiązek noszenia maseczek wprowadzono w Polsce 16 kwietnia 2020 r.

Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"
Więcej zachorowań na grypę niż COVID
Więcej zachorowań na grypę niż COVID (Getty Images)

2. To problem nie tylko Polski

Również amerykańskie CDC alarmuje, że w USA wraz ze spadkiem zachorowań na COVID-19 i porzuceniem masek, rośnie liczba przypadków grypy. - Jesteśmy zaniepokojeni, ponieważ zwykle jest to czas, w którym nasz sezon grypowy dobiega końca, ale w niektórych rejonach obserwujemy wzrost. Może to być związane z zachowaniem ludzi: zdejmowaniem masek i powrotem do niektórych bardziej "normalnych" zachowań - przyznaje dr Dean Sidelinger inspektor zdrowia w stanie Oregon.

Ekspert przyznaje, że liczba zachorowań na grypę od czasów pandemii COVID-19 wyraźnie spadła. Nie oznacza to, że wirus grypy nagle zniknął. Środki ochronne zastosowane w walce z COVID, jak noszenie maseczek, dystans, dezynfekcja, ograniczenie dużych skupisk - pośrednio przyniosły korzyści również w walce z grypą.

3. COVID a grypa - jak odróżnić objawy?

Grypa jest wirusową chorobą zakaźną. Dochodzi do niej drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Choroba objawia się kaszlem, bólem gardła, katarem, a jej postać nagła to wysoka gorączka – powyżej 38 stopni C, dreszcze, ból głowy, klatki piersiowej, mięśni i stawów, nudności i wymioty oraz brak łaknienia. W wyniku ciężkich powikłań może dojść m.in. do zapalenia płuc i oskrzeli, ucha środkowego czy mięśnia sercowego i osierdzia, jak również zaostrzenia chorób przewlekłych. Co roku w sezonie jesienno-zimowym dostępna jest szczepionka, która chroni przez ciężkimi objawami choroby i powikłaniami wymagającymi hospitalizacji.

COVID-19 jest ostrą wirusową chorobą układu oddechowego wywołaną przez wirus SARS-CoV-2. Pierwsze przypadki wykryto w drugiej połowie 2019 r. Daje objawy zbliżone do innych infekcji układu oddechowego: gorączkę, suchy kaszel, ból gardła, uczucie zmęczenia lub osłabienia.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono już ponad 5,9 mln przypadków. Z powodu COVID zmarło ponad 114,8 tys. osób. Od 27 grudnia 2020 r. w Polsce rozpoczęto akcję szczepień przeciw tej chorobie. Do tej pory zaszczepiły się w pełni 22,3 mln osób.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze