Brak tej witaminy grozi zawałem. Lekarka podaje objawy niedoboru
Bez tej witaminy nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Odpowiada m.in. za produkcję komórek organizmu, w szczególności czerwonych krwinek. Lekarka wskazuje na objawy, które może wywołać niedobór tego związku, a także wskazuje, kto powinien szczególnie uważać.
1. "Zwiększenie ryzyka sercowo-naczyniowego"
Dr n.med. Joanna Biduk jest internistą i kardiologiem. Ekspertka ogłosiła, że zapoczątkowała na Instagramie nowy cykl edukacyjny. Lekarka pragnie poruszać w swoich materiałach związki między witaminami a zdrowiem serca.
Swój autorski cykl dr Biduk rozpoczyna od wpływu witaminy B12 (kobalaminy) na serce. To witamina rozpuszczalna w wodzie. Organizm nie jest w stanie produkować jej samodzielnie, ale należy do grupy witamin, bez których nie jest w stanie funkcjonować.
"Niedobór witaminy B12 zwiększa stężenie homocysteiny we krwi, a to z kolei powoduje zwiększenie ryzyka sercowo-naczyniowego, np. wystąpienia zawału serca. Niestety, liczne badania naukowe nie wykazały pozytywnego wpływu z suplementacji witaminą B12 na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego ani na zmniejszenie śmiertelności ogólnej" - ostrzega dr Joanna Biduk.
2. Objawy niedoboru witaminy B12
Lekarka podkreśliła, że niedobór witaminy B12 może powodować szereg zdrowotnych problemów, takich jak niedokrwistość. Mogą również pojawić się sygnały ze strony jamy ustnej, m.in. ból, obrzęk czy wygładzenie języka.
Kolejną grupą objawów, na które zwraca uwaga lekarka, a które świadczą o niedoborze tej ważnej witaminy, to symptomy psychiatryczno-neurologiczne.
"Depresja, bezsenność, rozdrażnienie, zaburzenia równowagi, zespół niespokojnych nóg" - wymienia dr n. med. Joanna Biduk.
3. Osoby najbardziej narażone na niedobór kobalaminy
Dr Biduk wskazała również grupę osób, które mogą być narażone na niedobór witaminy B12. Są to weganie i wegetarianie, pacjenci, którzy mają za sobą operację bariatryczną lub usunięto im żołądek w wyniku nowotworu.
Bardziej narażeni na niedobór kobalaminy są również osoby zmagające się z chorobami jelita cienkiego oraz noworodki, których matki również miały nieprawidłowe stężenie witaminy B12.
Podobne zagrożenie mają również pacjenci cierpiący na chorobę alkoholową oraz SIBO, zakażeni bakterią Helicobacter Pylori oraz osoby przyjmujące leki, takie jak metformina czy inhibitory pompy protonowej.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.