Brytyjka uległa wypadkowi. Następnie zaczęła mówić po niemiecku
Mimo że ta historia brzmi jak opis filmu, zdarzyła się naprawdę. Pewnego dnia życie Hanny Jenkins zmieniło się o 180 stopni. Mówiąca biegle po angielsku kobieta w wyniku wypadku zaczęła mówić... po niemiecku. Zdaniem lekarzy medycyna zna odpowiedź, dlaczego tak się stało.
Z pozoru Hannah Jenkins to nie rzucająca się w oczy obywatelka Wielkiej Brytanii. Jednak to właśnie jej historia obiegła media na Wyspach. Wszystko za sprawą wypadku, który spowodował ogromne zmiany w jej życiu. Otóż, niepozorny wypadek na rowerze spowodował, że Hannah zaczęła mówić po niemiecku, mimo że to angielski był jej tzw. pierwszym językiem, którym się posługiwała.
Dlaczego Hannah zaczęła mówić właśnie po niemiecku? Wychowywała się w rodzinie poliglotów, w której posługiwano się na co dzień językiem angielskim i niemieckim. Jej matka, rodowita Austriaczka mówiła w czterech językach. Z kolei jej ojciec Walijczyk w siedmiu.
Jak przyznała Hannah w rozmowie z dziennikarzami, niemiecki był pierwszym językiem, w którym zaczęła mówić. Wspomina, że w jej domu panowała zasada, zgodnie z którą w rozmowach z krewnymi domownicy mieli posługiwać się właśnie językiem niemieckim.
Do wypadku doszło nieopodal domu Hanny w Wokingham, w angielskim Berkshire. Podczas przejażdżki na rowerze zderzyła się z nadjeżdżającym zza rogu drugim rowerzystą. Sama nie wiele pamięta z tego zdarzenia. Po przewiezieniu do szpitala czuła się, jak teraz wspomina, jak osoba, która przybyła do obcego kraju i nic nie rozumie w języku tam obowiązującym.
Na szczeście lekarzom udało się po pewnym czasie ustalić podstawowe informacje potrzebne do identyfikacji kobiety i wezwali jej rodzinę. Po wyjściu ze szpitala Hannah musiała nauczyć się żyć na nowo. Oprócz problemów z językiem kobieta zauważyła także drobne zmiany w jej osobowości. Twierdzi, że stała się niecierpliwa. Wróciła też do fotografowania. Ponadto w rekonwalescencji pomaga jej nowe hobby – strzelanie. Dzięki temu ćwiczy koncetrację i wycisza się.
Jak lekarze tłumaczą ten medyczny przypadek? Eksperci wskazują, że części mózgu odpowiedzialne za język i mowę znajdują się w przedniej części czaszki m.in. na płacie skroniowym. Ich zdaniem uraz głowy w tym miejscu może wpłynąć na umiejętność mówienia na wiele sposobów. Zdarza się, że poszkodowani zapominają słowa lub w błędny sposób stosują konstrukcje językowe. Czasem, co jest bardzo rzadko spotykane, u osób, które mówią biegle w dwóch językach, może dojść do zapomnienia jednego z nich.
Od wypadku Hanny Jenkins minęły już 3 lata. Zdarzenie to całkowicie zmieniło jej życie. Kobieta podkreśla, że czuje się dobrze. Nie chce, żeby przez wypadek jej życie stanęło w martwym punkcie. Stara się żyć dalej, otoczona rodziną, przyjaciółmi i troskliwym partnerem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.