Trwa ładowanie...

Chemikalia w domowych przedmiotach obniżają jakość spermy

Naukowcy przebadali spermę i odkryli, dlaczego jest ona coraz niższej jakości. Wszystko przez chemikalia znajdujące się w przedmiotach codziennego użytku, które niszczą nasienie.

Zobacz film: "Flawonoidy na pobudzenie testosteronu"

1. Jakość nasienia u mężczyzn spada z roku na rok

Według danych jakość nasienia u mężczyzn spadła o 50 proc. w ciągu ostatnich 80 lat. Co ciekawe, pogorszenie jakości zaobserwowano także u psów domowych.

Te dane sprawiły, że naukowcy zaczęli poszukiwać wspólnego czynnika odpowiedzialnego za obniżenie płodności. Podejrzewano, że przyczyna była związana ze środowiskiem domowym.

Co odkryli?

2. Chemikalia odpowiedzialne za obniżenie jakości spermy

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham zbadali wpływ DEHP i PCB 153 na jakość plemników mężczyzn i psów. Wcześniej odkryli, że obie te substancje występują na zbliżonym poziomie u obu tych gatunków.

Naukowcy przetestowali w laboratorium wpływ DEHP i PCB 153 na nasienie. Użyli dokładnie tych stężeń, które występują u ludzi i psów. Plemniki pod wpływem tych substancji stały się mniej ruchliwe.

Naukowcy zaobserwowali też, że więcej plemników ma uszkodzone DNA. Chemikalia obecne w organizmie mają podobne działanie do estrogenu, co oznacza że powodują problemy podczas produkcji spermy.

Profesor Richard Lea, jeden z badaczy, powiedział, że chemikalia wytwarzane przez człowieka, które są szeroko stosowane w domu i środowisku pracy, mogą być odpowiedzialne za spadek jakości nasienia zarówno u ludzi, jak i u psów.

3. Chemikalia obecne w naszym domu

PCB, czyli polichlorowane bifenyle stosowane są głównie w przemyśle elektrotechnicznym. Mogą być też używane do produkcji opakowań oraz jako dodatki w preparatach owadobójczych, klejach i tworzywach sztucznych.

W latach 60. XX w. okazało się, że PCB jest silnie rakotwórcze, a w środowisku naturalnym podczas rozkładu powoduje skażenie gleby i wody. PCB może wywoływać nowotwory, choroby układu nerwowego i immunologicznego, uszkodzenia wątroby, uszkodzenia płodu u kobiet w ciąży i bezpłodność.

Najwięcej PCB dostarczamy do organizmu wraz ze spożyciem zanieczyszczonych pokarmów, np. tłustych ryb morskich. W Polsce stosowanie PCB zostało zabronione w 2010 roku.

DEHP to z kolei jeden z czterech popularnych ftalanów. To substancje, które mają negatywny wpływ na układ hormonalny człowieka. Mogą prowadzić do niepłodności, nieprawidłowego rozwoju płodu, a także otyłości i cukrzycy.

Ftalany są używane w wykładzinach podłogowych, osłonkach przewodów i zasłonach prysznicowych wykonanych z PVC. Obecnie jest zakaz stosowania DEPH w produktach dla dzieci, np. smoczkach czy butelkach.

Naukowcy będą kontynuować badania nad czynnikami mającymi wpływ na jakość spermy u mężczyzn. Jednocześnie wiedzą już, że psy mogą być skutecznym modelem dla przyszłych badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.