Trwa ładowanie...

Choroba Chagasa. Śmiertelne schorzenie przenoszone przez robaki

Choroba Chagasa. Śmiertelne schorzenie przenoszone przez robaki
Choroba Chagasa. Śmiertelne schorzenie przenoszone przez robaki (Getty Images)

Choroba Chagasa to tropikalna pasożytnicza choroba, która może dotknąć zarówno człowieka, jak i zwierzę. Jest wywołana dostaniem się do organizmu świdrowca, przenoszonego przez krwiopijne pluskwiaki. Nieleczona może doprowadzić do śmierci. Gdzie występuje najczęściej i jakie są jej objawy?

spis treści

1. Choroba Chagasa. Jak dochodzi do zakażenia?

Choroba Chagasa najczęściej występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Szacuje się, że choruje na nią osiem milionów ludzi, a co roku umiera od 10 do nawet 50 tysięcy. Do zarażenia dochodzi głównie przez dostanie się wydzielin krwiopijnego pluskwiaka zwanego też "całującym robakiem" do organizmu człowieka. Najczęściej wydzielina owad dostaje się przez uszkodzoną skórę człowieka, rzadziej poprzez ukąszenie.

Innymi możliwymi drogami zakażenia jest spożycie pokarmu zakażonego wydzieliną owada, albo przetoczenie zakażonej krwi. Z danych WHO wynika, że zakażenie pluskwiakiem w Ameryce Środkowej jest znacznie częściej diagnozowane, aniżeli zakażenie wirusami HIV, HBV i HCV.

Zobacz film: "Dr Fiałek wyjaśnia przyczynę silnej reakcji ozdrowieńców na pierwszą dawkę szczepionki"

W Stanach Zjednoczonych ponad 300 000 ludzi żyje z chorobą Chagasa, która dotyka głównie Latynosów, którzy przenieśli się z miejsc, w których choroba występuje najczęściej.

"Oszacowano, że Kalifornia, Teksas i Floryda mają najwyższą częstość występowania infekcji wśród społeczności latynoskiej w Stanach Zjednoczonych" – mówi Norman Beatty, adiunkt medycyny na University of Florida, który specjalizuje się w wiedzy o tej chorobie.

Świdrowiec wywołujący chorobę Chagasa
Świdrowiec wywołujący chorobę Chagasa (domena publiczna)

2. Objawy choroby Chagasa

Objawy choroby Chagasa są różne i zależą od jej fazy. Na początku większość zarażonych pasożytem osób nie ma objawów lub ma bardzo łagodne objawy grypopodobne

Choroba może rozwijać się latami, w zaawansowanym stopniu niszczy serce i układ trawienny człowieka. Wówczas ok. 20-30 procent zakażonych osób rozwija komplikacje sercowe lub żołądkowo-jelitowe. Nieleczona choroba Chagasa nierzadko jest przyczyną śmierci zarażonych ludzi.

Leczenie choroby Chagasa jest zazwyczaj skuteczne jedynie wtedy, gdy zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie. Lekami wykorzystywanymi w leczeniu tej choroby są benznidazol (lek przeciwpasożytniczy), albo nifurtymoks (lek stosowany w leczeniu zakażeń świdrowcem). Odnotowano jednak odporność patogenów na te leki. Ponadto preparaty te mogą wywoływać wiele skutków niepożądanych.

W niektórych szpitalach stosowane jest także leczenie eksperymentalne, ponieważ nie ma konkretnego lekarstwa sprofilowanego pod chorobę Chagasa.

Naukowcy ostrzegają, że choć w Europie spotykany jest raczej rzadko, zmiany klimatu i liczne podróże sprawiają, że nie możemy wykluczyć jego obecności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze