Choroba zmieniła jej wygląd. "Ludzie wciąż się na mnie gapią"
Anah Kryzanowski urodziła się z niezwykle rzadką chorobą twarzy. Jej wygląd budzi ogromne zainteresowanie i często słyszy nieprzychylne komentarze na swój temat. Młoda kobieta czuje się jednak piękna i nie ma zamiaru ukrywać się w domu.
1. Rzadka choroba genetyczna
Anah ma 19 lat i krótko po urodzeniu zdiagnozowano u niej zespół Treachera Collinsa. Ta rzadka choroba genetyczna dotyka jedno na 50 tys. dzieci. Znacząco wpływa na rozwój twarzy, w szczególności kości policzkowych, szczęki i uszu.
Schodzenie niestety powoduje też szereg innych problemów zdrowotnych. U wielu osób dotkniętych chorobą pojawiają się problemy z oddychaniem, połykaniem, słuchem oraz mową.
W przypadku Anah zespół Treachera Collinsa najbardziej dał o sobie znać w obrębie kości policzkowych i uszu. 19-latka przeszła wiele operacji.
Anah poddano operacji rozszczepu podniebienia i tracheostomii, by ułatwić jej oddychanie. Tlen do jej płuc dociera przez otwór w tchawicy. Konieczne okazało się także zakotwiczenie aparatów słuchowych w kości.
W przeszłości była karmiona przez rurkę, ale obecnie jest w stanie jeść samodzielnie. Wada szczęki utrudnia jej jednak mowę. Pomimo niektórych codziennych wyzwań, Anah jest pełna życia i często się uśmiecha.
2. Choroba nie jest dla niej przeszkodą
Ogromne wyzwanie stanowią reakcje innych na wygląd 19-latki. Często spotyka się ze złośliwymi komentarzami. Nie pozwala jednak, by choroba i inni ludzie powstrzymywali ją od spełniania marzeń.
"Ludzie wciąż się na mnie gapią, ale dojrzałam i zyskałam pewność siebie. Nie pozwolę, aby komentarze i spojrzenia mnie poniżały lub zmieniały. Mój wygląd może niektórych zszokować, ale tak naprawdę jestem bardzo wdzięczna za to, kim jestem i jak wyglądam" - wyznała Anah na Instagramie.
Miłości do siebie i akceptacji 19-latka uczyła się przez lata. Ogromnym wsparciem okazała się rodzina i przyjaciele. Anah jest pełna życia i optymizmu, stara się też inspirować innych swoim pozytywnym nastawieniem.
Młoda kobieta rozpoczęła studia, by w przyszłości zostać asystentką terapeuty zajęciowego i fizjoterapeuty. Pragnie pomagać innym ludziom, w szczególności dzieciom.
"Bycie innym jest piękne, a jakikolwiek rodzaj niepełnosprawności nie powoduje, że jesteś mniej wartościowy" - apeluje do innych.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.