Co musisz wiedzieć, gdy nosisz soczewki?
Artykuł sponsorowany
Alternatywą dla okularów w korekcji wad wzroku są soczewki kontaktowe, które w ostatnich latach są coraz częściej i chętniej używane. Szacuje się, że na całym świecie około 150 milionów osób stosuje soczewki kontaktowe celem korekcji wady refrakcji.
Ilość osób decydujących się na miękkie soczewki kontaktowe rośnie także w Polsce. Około 70% użytkowników soczewek kontaktowych w Polsce to kobiety.
1. Charakterystyka soczewek kontaktowych
Przewagą soczewek kontaktowych nad okularami jest zarówno wygoda noszenia, brak ograniczenia pola widzenia spowodowanego np. zbyt masywną oprawką okularową, jak i dobra ostrość widzenia, niezależnie od warunków atmosferycznych (w przeciwieństwie do okularów soczewki kontaktowe nie parują) czy aktywności fizycznej.
Początkowo miękkie soczewki kontaktowe wykonywane były z hydrożelu. Obecnie bardziej popularne są soczewki silikonowo-hydrożelowe. Taka budowa umożliwia przepuszczanie tlenu przez soczewkę, dzięki czemu rogówka, choć pokryta soczewką, jest odpowiednio dotleniona.
Soczewki kontaktowe mogą być stosowane niezależnie od wieku. Zanim jednak zdecydujemy się na taką metodę korekcji wady wzroku, należy udać się do okulisty, który zbada oczy pod kątem noszenia soczewek, dobierze odpowiednią moc, rozmiar i tryb noszenia soczewki, a także nauczy, jak prawidłowo zakładać, zdejmować, przechowywać i pielęgnować soczewki kontaktowe.
Soczewki kontaktowe można podzielić w zależności od czasu noszenia na soczewki:
- tygodniowe,
- dwutygodniowe,
- miesięczne,
- trzymiesięczne,
- sześciomiesięczne,
- roczne,
- soczewki night&day.
Soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie dziennym nosi się przez określoną ilość godzin w ciągu dnia (zwykle 12) i należy je zdjąć przed pójściem spać. Po upływie terminu użyteczności soczewki należy wyrzucić i zastąpić nową parą. Soczewki przechowuje się w specjalnie do tego przeznaczonym płynie, który ma właściwości odkażające i nawilżające.
Soczewki kontaktowe night&day przeznaczone są do ciągłego noszenia bez konieczności zdejmowania na noc. Po upływie terminu także należy zastąpić je nową parą.
2. Problemy pojawiające się przy noszeniu soczewek
Częstość występowania powikłań ocznych u osób noszących soczewki kontaktowe może sięgać nawet 20%. Najczęstszymi objawami są: zaczerwienienie oka i jego ból, uczucie ciała obcego i światłowstręt. Komplikacje te zwykle są spowodowane niestosowaniem zasad higieny oraz noszeniem soczewek bez przestrzegania norm czasowych.
W większości powikłania są łagodne, ulegają całkowitemu wyleczeniu bez pozostawienia poważnych następstw. Po wyleczeniu stanu zapalnego możliwe jest dalsze noszenie soczewek.
3. Higiena noszenia soczewek
Aby uniknąć powikłań spowodowanych stosowaniem soczewek, należy przestrzegać następujących zasad higieny:
- nie przekraczać czasu noszenia soczewek kontaktowych,
- przed każdym zdjęciem i założeniem soczewek umyć ręce i dokładnie wypłukać je z mydła oraz wytrzeć ręcznikiem niepozostawiającym włókien,
- oczyścić i zdezynfekować soczewki po każdym ich zdjęciu oraz pojemnik, w którym są przechowywane,
- odpowiednio często wymieniać soczewki kontaktowe, pojemnik oraz płyn, w którym są przechowywane,
- nie dotykać końcówki płynu do soczewek, aby uniknąć jego zanieczyszczenia,
- poddawać się regularnym kontrolom okulistycznym,
- makijaż wykonać po nałożeniu soczewki, a demakijaż – po zdjęciu soczewki,
- nie należy nikomu pożyczać ani wymieniać się swoimi soczewkami kontaktowymi.
W przypadku, kiedy pojawią się objawy, które do tej pory nie występowały, należy zaprzestać stosowania obecnie używanej pary soczewek kontaktowych i jak najprędzej skontaktować się z okulistą, który wykona badanie i oceni przyczynę dolegliwości.
4. Nawilżanie oczu dla osób noszących soczewki
Prowadzone przez producentów soczewek kontaktowych badania pokazują, że około 30-50% użytkowników soczewek może skarżyć się z powodu objawów zespołu suchego oka. Objawy te są dodatkowo potęgowane przy długotrwałym korzystaniu z komputera, przebywaniu w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych czy podczas stosowania niektórych leków, np. środków antykoncepcyjnych czy betablokerów (leki kardiologiczne). Objawy te zwykle mijają po zastosowaniu kropli nawilżających do oczu.
Biolan jest preparatem sztucznych łez, który tworzy warstwę ochronną na powierzchni oka. Nawilża i chroni gałkę oczną przed czynnikami mechanicznymi takimi jak miękkie i twarde soczewki kontaktowe oraz przed niekorzystnymi warunkami środowiska takimi jak klimatyzacja, ogrzewanie, dym papierosowy, zbyt długa praca przy monitorze komputera lub długotrwałe oglądanie TV. Biolan zawiera wyłącznie naturalne substancje biologiczne i pozbawiony jest środków konserwujących, dzięki czemu może być stosowany bez ograniczeń czasowych także przez osoby noszące soczewki kontaktowe.
Biolan jest preparatem sztucznych łez niezawierającym konserwantów, dzięki czemu wydłuża czas komfortowego noszenia soczewek kontaktowych wśród pacjentów o bardzo wysokich wymaganiach oraz tych, którzy pracują w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dostępny jest w aptekach bez recepty w postaci minimsów, dzięki czemu z jednego opakowania może jednocześnie korzystać kilka osób.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.