Trwa ładowanie...

Co to są pompy insulinowe?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 12.06.2015 14:43
Co to są pompy insulinowe?
Co to są pompy insulinowe?

Cukrzyca typu 1 zaczyna objawiać się najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Jest spowodowana nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, który atakuje wyspy trzustkowe produkujące insulinę. Na początku objawów nie ma, pojawiają się, kiedy uszkodzeniu ulegnie większość komórek produkujących insulinę.

spis treści

1. Insulinoterapia w cukrzycy

Od momentu zdiagnozowania cukrzycy typu 1 rozpoczyna się terapię insulinową i kontynuuje się ją do końca życia. Podawanie insuliny powinno odbywać się w taki sposób, aby stężenie glukozy we krwi miało poziom jak najbliższy "zdrowemu". Trzeba też zapobiegać zbyt dużym wahaniom cukru we krwi, aby nie dopuścić do hipoglikemii lub hiperglikemii.

2. Zalety pomp insulinowych

Terapia insulinowa ma trzy główne postacie - zastrzyki insuliny, peny lub zastosowanie pomp insulinowych. Zastrzyki insuliny powinny być robione kilka razy dziennie, co jest uciążliwe dla pacjentów. Peny są natomiast mniej dokładne od pomp insulinowych.

Zobacz film: "Jaki wpływ na życie ma cukrzyca?"

Pompy insulinowe bardzo ułatwiają życie cukrzykom, szczególnie dzieciom. Polecane są też osobom, których cukrzyca jest chwiejna - czyli poziom glukozy we krwi się waha na tyle, że trudno go wyrównać zastrzykami. Pomocna jest także w przypadku osób prowadzących nieregularny tryb życia, sportowców, a także osób o wysokim zapotrzebowaniu na insulinę (0,7 jednostek na kilogram masy ciała).

Polska jest jednym z krajów, które jako pierwsze zaczęły powszechnie stosować tę metodę leczenia cukrzycy.

3. Działanie pomp insulinowych

Pompy insulinowe dzielą się na pompy osobiste i wszczepialne. Oba rodzaje działają na podobnej zasadzie. Osobiste pompy insulinowe to urządzenia zewnętrzne, które podłącza się do drenu na stałe wszczepionego w skórę pacjenta. Pompy wszczepialne są wszczepione w skórę na brzuchu.

Są to niewielkie urządzenia, które stale (to znaczy np. co 3 minuty) podają choremu określoną dawkę insuliny. W Polsce jest to insulina krótkodziałająca, ale są także pompy insulinowe podające różne rodzaje insulin.

Pompy insulinowe są zaprogramowane tak, aby dostarczyć organizmowi:

  • dawkę bazową insuliny, niezależnie od spożytych kalorii i wysiłku fizycznego,
  • tzw. bolusy, podawane przed posiłkiem, dopasowane do ilości węglowodanów.

Zazwyczaj przy nieprawidłowym działaniu pompy insulinowej, włącza się alarm pozwalający na reakcję. Należy pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie insulinę długodziałającą, na wypadek, gdyby pompa nagle przestała działać.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze