Trwa ładowanie...

Co zrobić z dziewiątymi i dziesiątymi zębami? Michał przeżył traumę u dentysty

Dorosły człowiek ma 32 zęby stałe, jednak u niektórych pojawia się dodatkowe uzębienie w postaci tzw. dziewiątek. Michał Jakobsche ma nie tylko dziewiątki, ale i dziesiątkę. Dowiedział się o tym, kiedy chciał wyrwać dziewiąty ząb. Po podanym znieczuleniu, zalany krwią, został poinformowany o swoim dziesiątym zębie. Uciekł z fotela.

Zobacz film: "Jak wybielić zęby w 3 minuty?"

1. Dziewiątki i dziesiątki

Dodatkowe zęby nie są nam potrzebne. Stomatolodzy zauważają, że już ósemki nie spełniają żadnej funkcji w jamie ustnej, a co dopiero dziewiątki i dziesiątki! Trudno sobie wyobrazić, co przeżywa osoba, która idzie do dentysty i dowiaduje się, że ma kilka zębów do wyrwania.

W takiej sytuacji został postawiony Michał podczas mało przyjemnej wizyty u stomatologa w jednym z warszawskich szpitali.

- Kiedy zaczęły wyrastać mi dziewiątki, to wpychały zęby i zaczęły wykrzywiać jedynki oraz dwójki. Lekarz zalecił wyrwanie dziewiątek – mówi Michał.

Michał ma rzadki przypadek
Michał ma rzadki przypadek (archiwum prywatne)

Mężczyzna zrobił wszystkie potrzebne badania i prześwietlenia. Zapisał się na wizytę w gabinecie, jak się okazało, najgorszej w jego życiu.

- Usiadłem na fotelu, a pani doktor, która miała wyrwać dziewiątkę, od razu kazała otworzyć usta i zaczęła wbijać igły ze znieczuleniem. To była największa trauma. Wbijała je bardzo mocno, a one nie są malutkie. Bolało bardzo, choć mam wysoki próg bólu. Dziąsła mi krwawiły tak, że musiałem przepłukać usta. Ha! Pani doktor zwróciła mi uwagę, że zużyłem za dużo wody – wspomina Michał.

Kiedy zakrwawiony siedział na fotelu i zaczął tracić czucie w jamie ustnej, pani doktor usiadła do komputera i włożyła płytę ze zdjęciami do stacji. Padły słowa: "O proszę! Ma pan dziesiątkę! Sytuacja się komplikuje".

Zdjęcie rentgenowskie szczęki Michała
Zdjęcie rentgenowskie szczęki Michała (Archiwum własne)

- Obolały, spuchnięty i zakrwawiony, usłyszałem, że mam dziesiątkę. Myślałem, że pani doktor coś więcej mi o tym opowie , ale zapytała tylko, czy w takiej sytuacji wyrywamy tę dziewiątkę... – wspomina Michał.

Reakcja mogła być tylko jedna.

- Uciekłem. Wstałem i wyszedłem. Na pewno nie wrócę do tego gabinetu. Muszę skonsultować ze specjalistami, co mam zrobić w tej sytuacji. Oczywiście wszystkim w kolejce opowiedziałem o wbijaniu igły ze znieczuleniem na siłę – podsumowuje.

Michał przeżył prawdziwą traumę. Osoby w poczekalni, widząc szybko wychodzącego z gabinetu mężczyznę, który ma spuchniętą twarz, nietęgą minę i widać, że mocno krwawią mu dziąsła, musieli przeżyć niemały szok.

2. Zęby dziewiątki i dziesiątki okiem specjalisty

Postanowiliśmy zapytać specjalistę, jak często ludzie mają dodatkowe zęby.

Dodatkowe zęby w jamie ustnej to rzadkość
Dodatkowe zęby w jamie ustnej to rzadkość (archiwum własne)

- Występowanie dodatkowych zębów zdarza się stosunkowo rzadko, jednak u pacjentów, u których już stwierdzono zęby dodatkowe, istnieje większa szansa na występowanie ich w większej liczbie lub w innych miejscach w jamie ustnej – mówi lek. dent. Łukasz Stojek z Gabinetu Stomatologiczny MPdental.

Dlaczego tak się dzieje? Tylko 4 proc. populacji ma dziewiąte zęby. Jeśli chodzi o dziesiątki - nie istnieją takie statystyki.

- Na powstawanie zawiązków dodatkowych zębów ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim genetyczne, ale również środowiskowe - takie jak niedobory witamin czy kwasu foliowego – wyjaśnia.

Czy dodatkowe zęby są nam potrzebne?

- Zazwyczaj nie ma wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, aby dodatkowy ząb mógł się w pełni wyżąć i zająć miejsce tak, aby prawidło brał udział w akcie żucia – mówi Stojek. - Może się jednak okazać, że w wyniku utraty zęba stałego w dojrzałym wieku, ząb dodatkowy zajmie jego miejsce i będzie spełniał prawidłową funkcję – dodaje.

Co jednak zrobić, kiedy jesteśmy tym "rzadkim przypadkiem" i mamy dodatkowe zęby? Zazwyczaj potrzebna jest interwencja dentysty, ponieważ objawy takie jak szczękościsk, bóle głowy i obrzęk twarzy przeszkadzają w prawidłowym funkcjonowaniu.

- Konieczna jest przede wszystkim pełna diagnostyka radiologiczna i wykluczenie innych chorób, które mogą przypominać w obrazie ząb dodatkowy, jak np. rozwijający się zębiak – mówi lekarz.

Niestety, o ile możemy żyć z ósemkami, to dziewiątki i dziesiątki należy usunąć i powinien to zrobić chirurg szczękowy ze względu na znaczny stopień trudności zabiegu i możliwość wystąpienia powikłań pooperacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.