Trwa ładowanie...

Co zrobić z dziewiątymi i dziesiątymi zębami? Michał przeżył traumę u dentysty

 Dorota Mielcarek
17.10.2019 13:37
Michał ma dziewiątki i jedną dziesiątkę
Michał ma dziewiątki i jedną dziesiątkę (archiwum prywatne)

Dorosły człowiek ma 32 zęby stałe, jednak u niektórych pojawia się dodatkowe uzębienie w postaci tzw. dziewiątek. Michał Jakobsche ma nie tylko dziewiątki, ale i dziesiątkę. Dowiedział się o tym, kiedy chciał wyrwać dziewiąty ząb. Po podanym znieczuleniu, zalany krwią, został poinformowany o swoim dziesiątym zębie. Uciekł z fotela.

1. Dziewiątki i dziesiątki

Dodatkowe zęby nie są nam potrzebne. Stomatolodzy zauważają, że już ósemki nie spełniają żadnej funkcji w jamie ustnej, a co dopiero dziewiątki i dziesiątki! Trudno sobie wyobrazić, co przeżywa osoba, która idzie do dentysty i dowiaduje się, że ma kilka zębów do wyrwania.

W takiej sytuacji został postawiony Michał podczas mało przyjemnej wizyty u stomatologa w jednym z warszawskich szpitali.

- Kiedy zaczęły wyrastać mi dziewiątki, to wpychały zęby i zaczęły wykrzywiać jedynki oraz dwójki. Lekarz zalecił wyrwanie dziewiątek – mówi Michał.

Zobacz film: "Jak wybielić zęby w 3 minuty?"
Michał ma rzadki przypadek
Michał ma rzadki przypadek (archiwum prywatne)

Mężczyzna zrobił wszystkie potrzebne badania i prześwietlenia. Zapisał się na wizytę w gabinecie, jak się okazało, najgorszej w jego życiu.

- Usiadłem na fotelu, a pani doktor, która miała wyrwać dziewiątkę, od razu kazała otworzyć usta i zaczęła wbijać igły ze znieczuleniem. To była największa trauma. Wbijała je bardzo mocno, a one nie są malutkie. Bolało bardzo, choć mam wysoki próg bólu. Dziąsła mi krwawiły tak, że musiałem przepłukać usta. Ha! Pani doktor zwróciła mi uwagę, że zużyłem za dużo wody – wspomina Michał.

Kiedy zakrwawiony siedział na fotelu i zaczął tracić czucie w jamie ustnej, pani doktor usiadła do komputera i włożyła płytę ze zdjęciami do stacji. Padły słowa: "O proszę! Ma pan dziesiątkę! Sytuacja się komplikuje".

Zdjęcie rentgenowskie szczęki Michała
Zdjęcie rentgenowskie szczęki Michała (Archiwum własne)

- Obolały, spuchnięty i zakrwawiony, usłyszałem, że mam dziesiątkę. Myślałem, że pani doktor coś więcej mi o tym opowie , ale zapytała tylko, czy w takiej sytuacji wyrywamy tę dziewiątkę... – wspomina Michał.

Reakcja mogła być tylko jedna.

- Uciekłem. Wstałem i wyszedłem. Na pewno nie wrócę do tego gabinetu. Muszę skonsultować ze specjalistami, co mam zrobić w tej sytuacji. Oczywiście wszystkim w kolejce opowiedziałem o wbijaniu igły ze znieczuleniem na siłę – podsumowuje.

Michał przeżył prawdziwą traumę. Osoby w poczekalni, widząc szybko wychodzącego z gabinetu mężczyznę, który ma spuchniętą twarz, nietęgą minę i widać, że mocno krwawią mu dziąsła, musieli przeżyć niemały szok.

2. Zęby dziewiątki i dziesiątki okiem specjalisty

Postanowiliśmy zapytać specjalistę, jak często ludzie mają dodatkowe zęby.

Dodatkowe zęby w jamie ustnej to rzadkość
Dodatkowe zęby w jamie ustnej to rzadkość (archiwum własne)

- Występowanie dodatkowych zębów zdarza się stosunkowo rzadko, jednak u pacjentów, u których już stwierdzono zęby dodatkowe, istnieje większa szansa na występowanie ich w większej liczbie lub w innych miejscach w jamie ustnej – mówi lek. dent. Łukasz Stojek z Gabinetu Stomatologiczny MPdental.

Dlaczego tak się dzieje? Tylko 4 proc. populacji ma dziewiąte zęby. Jeśli chodzi o dziesiątki - nie istnieją takie statystyki.

- Na powstawanie zawiązków dodatkowych zębów ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim genetyczne, ale również środowiskowe - takie jak niedobory witamin czy kwasu foliowego – wyjaśnia.

Czy dodatkowe zęby są nam potrzebne?

- Zazwyczaj nie ma wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, aby dodatkowy ząb mógł się w pełni wyżąć i zająć miejsce tak, aby prawidło brał udział w akcie żucia – mówi Stojek. - Może się jednak okazać, że w wyniku utraty zęba stałego w dojrzałym wieku, ząb dodatkowy zajmie jego miejsce i będzie spełniał prawidłową funkcję – dodaje.

Co jednak zrobić, kiedy jesteśmy tym "rzadkim przypadkiem" i mamy dodatkowe zęby? Zazwyczaj potrzebna jest interwencja dentysty, ponieważ objawy takie jak szczękościsk, bóle głowy i obrzęk twarzy przeszkadzają w prawidłowym funkcjonowaniu.

- Konieczna jest przede wszystkim pełna diagnostyka radiologiczna i wykluczenie innych chorób, które mogą przypominać w obrazie ząb dodatkowy, jak np. rozwijający się zębiak – mówi lekarz.

Niestety, o ile możemy żyć z ósemkami, to dziewiątki i dziesiątki należy usunąć i powinien to zrobić chirurg szczękowy ze względu na znaczny stopień trudności zabiegu i możliwość wystąpienia powikłań pooperacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze