Pedodonta – czym się zajmuje i kiedy pójść z dzieckiem na wizytę?
Pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy, zajmuje się kontrolą, profilaktyką i leczeniem zębów mlecznych oraz stałych u dzieci i młodzieży. Co to dokładnie znaczy? Jakie zabiegi wykonuje dentysta? Kiedy pójść z dzieckiem na wizytę?
1. Kim jest pedodonta?
Pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy, to lekarz stomatolog specjalizujący się w leczeniu dzieci od wieku niemowlęcego do osiągnięcia 18. roku życia. Specjalista zajmuje się profilaktyką, leczeniem zębów i schorzeń jamy ustnej. Nazwa wywodzi się z połączenia dwóch łacińskich słów: „pedo” – dziecko i „odont” – ząb.
Pedodoncja to dziedzina stomatologii skupiająca się na profilaktyce i leczeniu zębów dzieci i młodzieży. Wyodrębniono ją, ponieważ jama ustna młodych pacjentów zdecydowanie różni się od uzębienia dorosłych, co wiąże się ze specyficznym postępowaniem i metodami leczenia. Ponadto dzieci wymagają innego podejścia w gabinecie dentystycznym. Pedodonta powinien być cierpliwy, empatyczny, posiadać umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktu z maluchami. Aby zostać pedodontą należy ukończyć 5-letnie studia stomatologiczne.
2. Czym zajmuje się stomatolog dziecięcy?
Głównymi zagadnieniami, jakimi zajmuje się stomatologia dziecięca, są między innymi:
- ząbkowanie i jego zaburzenia,
- leczenie pierwszych zębów (zębów mlecznych),
- leczenie stałych zębów niedojrzałych,
- profilaktyka próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej,
- leczenie i profilaktyka chorób błony śluzowej u dzieci,
- profilaktyka próchnicy i wad zgryzu u dzieci.
3. Jakie zabiegi wykonuje pedodonta?
Czy zajmuje się pedodonta? Jakie zabiegi wykonuje? Na czym polegają? To:
badania stomatologiczne, na które składa się przegląd jamy ustnej, ocena ryzyka próchnicy, ocena zgryzu celem wykrycia ewentualnych wad zgryzu, ocena zębów pod kątem ubytków próchnicowych, ocena skuteczności zabiegów higienizacyjnych,
fluoryzacja, inaczej lakierowanie zębów, która polega na pokryciu zębów cienką warstwą substancją długotrwale uwalniającą fluor. Ponieważ ta uodparnia szkliwo na działanie szkodliwych bakterii oraz kwasów, a także hamuje rozwój drobnoustrojów w jamie ustnej, zabieg chroni zęby przed nadwrażliwością oraz rozwojem próchnicy. Możliwa jest również fluoryzacja na łyżeczce lub szczoteczce. To opcja idealna dla najmłodszych pacjentów,
lakowanie zębów, które polega na uzupełnieniu naturalnie powstałych bruzd, szczelin i wgłębień, w których osadzają się resztki pokarmowe, co z kolei sprzyja rozwojowi bakterii. W tym celu używa się laku, to jest specjalnego półpłynnego materiału, który chroni zęby przed działaniem kwasów bakteryjnych i dostępem bakterii. Stosuje się je zarówno na zęby mleczne, jak i stałe. Na wizytę najlepiej udać się tuż po wyrżnięciu zębów,
leczenie próchnicy. Leczenie wcześnie wykrytych powierzchniowych, małych ubytków próchnicowych jest całkowicie bezbolesne. Przy większych stosuje się znieczulenie miejscowe. Z uwagi na to, że zęby mleczne mają cieńsze i słabiej zmineralizowane szkliwo, procesy próchnicowe przebiegają w nich dużo szybciej niż w przypadku zębów stałych. To dlatego czasem niezbędne jest leczenie kanałowe zębów mlecznych. Próchnicę w zębach mlecznych należy leczyć na wszelkie możliwe sposoby. To ważne, by utrzymać mleczaki w dobrej kondycji aż do czasu wymiany fizjologicznej na zęby stałe,
usuwanie zębów mlecznych przeprowadza się, gdy ząb jest bardzo ziszczony próchnicowo i nie da się go przeleczyć kanałowo. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
4. Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?
Do pedodonty należy iść z dzieckiem, gdy pojawi się:
- próchnica,
- afty i zajady w jamie ustnej,
- problemy z ząbkowaniem,
- nieświeży oddech,
- przebarwienia,
- wady wymowy.
Jednak do pedodonty należy udać się z dzieckiem nie dopiero wtedy, gdy pojawi się problem, a dużo wcześniej, nawet tuż po wyrżnięciu się pierwszego zęba, czyli zazwyczaj przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. Bardzo ważne jest, by kontrolować uzębienie regularnie, co kilka miesięcy. Zęby mleczne są bardzo podatne na pojawienie się i rozwój próchnicy.
Pierwsza wizyta u dentysty pozwala dziecku oswoić się z gabinetem czy specyfiką badania. Częste kontrole umożliwiają zaś wykrywanie pojawiających się ubytków w jamie ustnej. Trzeba pamiętać, że zęby mleczne są bardzo ważne dla zdrowia i pięknego uśmiechu, ponadto ich stan ma wpływ na uzębienie w późniejszych latach życia. Próchnica, utrata zębów, wady zgryzu – konsekwencje zaniedbania wizyt u stomatologa dziecięcego mogą być poważne.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.