Trwa ładowanie...

Coraz popularniejsze wśród Polaków. Farmaceuta: "Używanie ich na co dzień szkodzi"

Tanie okulary z apteki coraz popularniejsze wśród Polaków. Ekspert ostrzega: "Używanie ich na co dzień szkodzi oczom"
Tanie okulary z apteki coraz popularniejsze wśród Polaków. Ekspert ostrzega: "Używanie ich na co dzień szkodzi oczom" (Getty Images / Twitter)

Farmaceuci alarmują, że nie brakuje osób, które kupują w aptece tanie okulary korekcyjne i noszą je na codzień. Wielu Polaków z pewnością kieruje się w tym przypadku oszczędnością, niestety może ona negatywnie odbić się na zdrowiu i skutkować uszkodzeniem wzroku.

spis treści

1. Jak stosować okulary z apteki? Farmaceuta radzi

Nie tylko dorośli, ale również młodzież coraz chętniej sięga po okulary dostępne w aptece. Zdarza się też, że rodzice na własną rękę i bez konsultacji z okulistą kupują je dzieciom, które zaczynają gorzej widzieć. Farmaceuta i popularyzator nauki Łukasz Pietrzak ostrzegł w mediach społecznościowych przed takim zachowaniem.

Ekspert wyjaśnił, że tego typu szkła nie są starannie dopasowane do wady, którą posiada dany pacjent, dlatego nie jest to produkt, który można byłoby używać na stałe.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- Informacja dla tych, którzy domagają się lusterka przy kupnie "okularów" za 15 zł w aptece. Gotowe okulary nigdy nie będą dopasowanym produktem. Można je stosować tylko doraźnie do krótkotrwałego czytania i widzenia bliskiego, gdyż używanie ich na co dzień szkodzi oczom – ostrzega w mediach społecznościowych farmaceuta.

Źle dobrane okulary mogą wywoływać ból i zawroty głowy, ból i łzawienie oczu, negatywnie wpływać na odbiór widzianego obrazu i na sam narząd wzroku. Ponadto słaba lub niedobrana moc soczewek sprawi, że chcąc złapać ostrość obrazu, trzeba nadwyrężać mięśnie oczu.

Mało kto wie, że okulary dostępne w aptekach muszą spełnić określone wymagania, by mogły być sprzedane. Regulacja ISO nakazuje, aby ich moc była jednakowa dla prawego i lewego oka i wynosiła od +1.00 do +3,5 dioptrii. Okuliści tłumaczą, że mało kto ma identyczną wadę w obu oczach, więc jeśli kupuje takie okulary, któreś z oczu w takich okularach widzi gorzej, niż drugie.

Aby dobrać okulary korygujące zdiagnozowaną wadę, najlepiej udać się do optyka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze