Cukrzyca uszkadza wzrok. Jakie objawy cukrzycy może wykryć okulista?
Najnowsze dane dotyczące zachorowań na cukrzycę typu 2 pokazują, że na świecie cierpi na nią 462 mln ludzi. Największe zmartwienie wciąż stanowią osoby, które nie wiedzą, że mogą cierpieć na tę chorobę. Okazuje się, że o cukrzycy można dowiedzieć się podczas wizyty u okulisty. Jakie objawy w obrębie narządu wzroku mogą sugerować cukrzycę?
1. Charakterystyczne objawy cukrzycy w obrębie oczu
Szacuje się, że zdiagnozowaną cukrzycę cierpi około 2,5 mln Polaków. Kolejne 30 proc. osób nie wie, że choruje na cukrzycę. Tymczasem objawy cukrzycy są charakterystyczne i zalicza się do nich przede wszystkim: wzmożone pragnienie i łaknienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie i zaburzenia energii, drętwienie dłoni i stóp, a także problemy ze wzrokiem.
Okuliści alarmują, że osoby, które mają stale podwyższony poziom glukozy we krwi, mogą mieć problem z niewyraźnym widzeniem. Już pierwsze wahania glikemii wpływają na rogówkę, film łzowy czy soczewkę.
Do niepokojących objawów w obrębie oczu należą:
- nawracające infekcje,
- zapalenie brzegów powiek,
- nawracające gradówki i jęczmienie,
- niewyraźnie widzenie.
Doświadczony okulista rozpozna te objawy i skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę. Niezwykle ważne jest tempo rozpoznania cukrzycy. Jeśli okulista szybko wykryje zmiany cukrzycowe, istnieje szansa, że pacjentowi uda się uniknąć nieodwracalnych zmian w siatkówce oka.
2. Najczęstsze choroby oczu przy cukrzycy
Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. U diabetyków najczęściej dochodzi do retinopatii cukrzycowej i związanym z nim obrzękiem plamki, która prowadzi do ślepoty. Zgodnie z danymi 1 na 3 osoby z cukrzycą rozwija tę chorobę i jest ona najczęstszą przyczyną ślepoty wśród ludzi między 20. a 65. rokiem życia.
Retinopatia cukrzycowa uszkadza naczynia krwionośne, które znajdują się w siatkówce oka. W początkowej fazie choroba przebiega bezobjawowo. Jedynym niepokojącym sygnałem może być pojawienie się ciemnej plamki w polu widzenia. Jest to jednak zmiana, która po kilku tygodniach może zostać wchłonięta i widzenie powraca do normy. Jeśli zostanie zaniedbana, może spowodować utratę wzroku.
Inne objawy, które mogą pojawić się w retinopatii cukrzycowej to:
- słabsze widzenie w ciemności,
- nieostre widzenie,
- obrzęk siatkówki,
- dłuższy czas przystosowywania się oka do widzenia w jasnym pomieszczeniu.
Retinopatię leczy się zazwyczaj laserowo. Warto wiedzieć, że nieleczona cukrzyca może też prowadzić do zaćmy wikłającej, witreopatii cukrzycowej (zaburzeń ciała szklistego), choroidopatii cukrzycowej i neuropatii cukrzycowej. Właśnie dlatego diabetykom zaleca się systematyczne konsultacje okulistyczne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.