Trwa ładowanie...

Cukrzyca uszkadza wzrok. Jakie objawy cukrzycy może wykryć okulista?

Cukrzyca uszkadza wzrok. Jakie objawy cukrzycy może wykryć okulista?
Cukrzyca uszkadza wzrok. Jakie objawy cukrzycy może wykryć okulista? (Getty Images)

Najnowsze dane dotyczące zachorowań na cukrzycę typu 2 pokazują, że na świecie cierpi na nią 462 mln ludzi. Największe zmartwienie wciąż stanowią osoby, które nie wiedzą, że mogą cierpieć na tę chorobę. Okazuje się, że o cukrzycy można dowiedzieć się podczas wizyty u okulisty. Jakie objawy w obrębie narządu wzroku mogą sugerować cukrzycę?

spis treści

1. Charakterystyczne objawy cukrzycy w obrębie oczu

Szacuje się, że zdiagnozowaną cukrzycę cierpi około 2,5 mln Polaków. Kolejne 30 proc. osób nie wie, że choruje na cukrzycę. Tymczasem objawy cukrzycy są charakterystyczne i zalicza się do nich przede wszystkim: wzmożone pragnienie i łaknienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie i zaburzenia energii, drętwienie dłoni i stóp, a także problemy ze wzrokiem.

Okuliści alarmują, że osoby, które mają stale podwyższony poziom glukozy we krwi, mogą mieć problem z niewyraźnym widzeniem. Już pierwsze wahania glikemii wpływają na rogówkę, film łzowy czy soczewkę.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"

Do niepokojących objawów w obrębie oczu należą:

Doświadczony okulista rozpozna te objawy i skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę. Niezwykle ważne jest tempo rozpoznania cukrzycy. Jeśli okulista szybko wykryje zmiany cukrzycowe, istnieje szansa, że pacjentowi uda się uniknąć nieodwracalnych zmian w siatkówce oka.

Cukrzyca uszkadza wzrok. Jakie objawy cukrzycy może wykryć okulista?
Cukrzyca uszkadza wzrok. Jakie objawy cukrzycy może wykryć okulista? (Getty Images)

2. Najczęstsze choroby oczu przy cukrzycy

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. U diabetyków najczęściej dochodzi do retinopatii cukrzycowej i związanym z nim obrzękiem plamki, która prowadzi do ślepoty. Zgodnie z danymi 1 na 3 osoby z cukrzycą rozwija tę chorobę i jest ona najczęstszą przyczyną ślepoty wśród ludzi między 20. a 65. rokiem życia.

Retinopatia cukrzycowa uszkadza naczynia krwionośne, które znajdują się w siatkówce oka. W początkowej fazie choroba przebiega bezobjawowo. Jedynym niepokojącym sygnałem może być pojawienie się ciemnej plamki w polu widzenia. Jest to jednak zmiana, która po kilku tygodniach może zostać wchłonięta i widzenie powraca do normy. Jeśli zostanie zaniedbana, może spowodować utratę wzroku.

Inne objawy, które mogą pojawić się w retinopatii cukrzycowej to:

  • słabsze widzenie w ciemności,
  • nieostre widzenie,
  • obrzęk siatkówki,
  • dłuższy czas przystosowywania się oka do widzenia w jasnym pomieszczeniu.

Retinopatię leczy się zazwyczaj laserowo. Warto wiedzieć, że nieleczona cukrzyca może też prowadzić do zaćmy wikłającej, witreopatii cukrzycowej (zaburzeń ciała szklistego), choroidopatii cukrzycowej i neuropatii cukrzycowej. Właśnie dlatego diabetykom zaleca się systematyczne konsultacje okulistyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze