Trwa ładowanie...

Cytryniec chiński. Właściwości i działanie lecznicze

W medycynie naturalnej stosuje się m.in. owoce cytryńca chińskiego
W medycynie naturalnej stosuje się m.in. owoce cytryńca chińskiego (123rf)

Zmęczenie, chora wątroba i problemy z sercem to dolegliwości, na które może pomóc cytryniec chiński. Roślina ta ma też pozytywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną. Jego lecznicze działanie znane jest w medycynie naturalnej od tysiącleci. Sprawdź, jak cytryniec chiński wpływa na stan zdrowia.

spis treści

1. Charakterystyka cytryńca chińskiego

Roślina ta (jej chińska nazwa brzmi “Wu Wei Zi”, co oznacza “owoc o pięciu smakach”) ma czerwone owoce, które kształtem i wielkością przypominają jagody. Mają one orzeźwiający, cytrynowy zapach. Po wysuszeniu zmieniają kolor na bladoczerwony. Wyglądem przypominają wtedy pieprz. To one wraz z nasionami znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej.

Cytryńca chińskiego wykorzystuje się też w przemyśle kosmetycznym i kuchni. Z jego owoców możemy przygotować soki, które warto dodawać do herbaty, lub dżemy. Z kolei olejek eteryczny pozyskiwany z kory tej rośliny jest wykorzystywany w produkcji perfum. Na bazie cytryńca wytwarza się też kremy, ponieważ ujędrnia i regeneruje skórę.

Zobacz film: "Te zioła wspomogą pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego"
W medycynie naturalnej wykorzystuje się m.in. owoce cytryńca chińskiego
W medycynie naturalnej wykorzystuje się m.in. owoce cytryńca chińskiego (123rf)

W Polsce jest on dostępny w postaci doustnych kapsułek i kropli (można je dodawać do wody lub herbaty, stosować jako środek uspokajający i redukujący stres), a także proszku (zalecana dawka dzienna to 1 g; trzeba wymieszać go z owocowym lub warzywnym smoothie). W internetowych sklepach ze zdrową żywnością nabędziemy też suszone owoce cytryńca chińskiego. Opakowanie o wadze 100 g to koszt ok. 20 zł. Można je jeść jako przekąskę lub wykorzystać do przygotowania naparu (2 łyżeczki owoców zalewamy litrem wody, następnie gotujemy przez 10 min).

2. Właściwości prozdrowotne cytryńca chińskiego

Owoce cytryńca chińskiego mają pozytywny wpływ na układ pokarmowy, krwionośny oraz kondycję fizyczną i psychiczną człowieka.

Lignany obecne w składzie cytryńca chronią wątrobę. Te związki roślinne uaktywniają w komórkach tego organu enzymy, które są odpowiedzialne za produkowanie glutationu (silnego antyoksydantu). Zapobiegają uszkodzeniom narządu i przyspieszają jego regenerację. Cytryniec chiński znajduje zastosowanie w przebiegu takich schorzeń jak wirusowe zapalenie wątroby.

Cytryniec chiński obniża stężenie cholesterolu we krwi i reguluje poziom cukru. Polecany jest osobom z chorym sercem. Wykazuje działanie przeciwkrwotoczne. W Chinach wykorzystuje się go w leczeniu choroby wieńcowej, w Korei zaś — w terapii objawów sercowo-naczyniowych związanych z menopauzą. Stosowany jest również w profilaktyce przeciwmiażdżycowej.

Jeśli jesteśmy przemęczeni, a nasz organizm osłabiony, możemy również sięgnąć po preparaty cytryńca chińskiego. Poprawia on ogólną kondycję psychiczną. To efekt obecności w składzie owoców tej rośliny lignanów, które pobudzają układ nerwowy. Ponadto rezultatem jego stosowania jest wzrost siły i wytrzymałości mięśni.

Przeczytaj także

3. Przeciwwskazania do stosowania cytryńca chińskiego

Owoców cytryńca nie powinny przyjmować kobiety w ciąży. Nie zaleca się ich też osobom, które mają problemy ze snem, np. zmagają się z bezsennością. Ponadto z ich stosowania powinni zrezygnować nadciśnieniowcy.

Co ważne, owoce cytryńca chińskiego nie wywołują skutków ubocznych. Ich stosowanie jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez ludzki organizm.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze