Owoc pięciu smaków. Polacy nie wiedzą, że mogą go mieć w swoim ogrodzie
Cytryniec chiński fascynuje zarówno amatorów ogrodnictwa, jak i miłośników medycyny naturalnej. Jego owoce mają nie tylko ciekawy smak, ale również wszechstronne działanie na organizm. Nie każdy wie, że można posadzić w ogrodzie.
1. Cytryniec chiński to nie tylko ozdoba. Ma właściwości zdrowotne
Cytryniec chiński, znany również jako Schisandra, to roślina naturalnie występująca w takich regionach, jak Japonia, wschodnia Rosja, Korea i południowo-wschodnia Azja. Jego owoce są od dawna cenione w tradycyjnej medycynie chińskiej za potwierdzone prozdrowotne właściwości.
Nie każdy z nas jednak wie, że cytryniec chiński można posadzić we własnym ogrodzie. W Polsce powoli zyskują na popularności szczególnie dwie jego odmiany - Sadova No. 1 i cytryniec czerwonokwiatowy (Schisandra rubiflora).
Cytryniec chiński jest gatunkiem rośliny pnącej, którą charakteryzują wyraziste czerwone owoce, przypominające jagody i rosnące w zwisających kłosach. Ta roślina fascynuje nie tylko swoim wyglądem - drobne, dekoracyjne liście pnącza również mają praktyczne zastosowanie.
W tradycyjnej medycynie chińskiej, są one wykorzystywane do przygotowywania naparów o właściwościach leczniczych.
Owoce cytryńca chińskiego, zwane w języku chińskim "wu-wei-zi" co oznacza "owoce pięciu smaków", zawierają zaskakujące połączenie różnych nut smakowych.
Skórka owoców jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona są gorzkie i cierpkie, a wyciąg z ziaren posiada smak słony.
W medycynie chińskiej, poszczególne smaki są przypisywane różnym funkcjom zdrowotnym - na przykład słodki smak ma wspierać działanie żołądka. Owoce cytryńca można konsumować na różne sposoby - na surowo po wysuszeniu, jako składnik nalewek, naparów, soków czy wyciągów.
2. Jakie są właściwości cytryńca?
Owoce cytryńca chińskiego zdobyły uznanie na skutek ich adaptogennych i antyoksydacyjnych właściwości, które przynoszą korzyści dla układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego.
Badania przeprowadzone w 2017 roku wykazały, że "owoce pięciu smaków" mają zdolność do blokowania peptydów odpowiedzialnych za tworzenie płytki amyloidowej, typowego objawu występującego u osób z chorobą Alzheimera.
Dodatkowo cytryniec chiński może pomagać w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona, co jeszcze bardziej potwierdza jego znaczącą wartość zdrowotną.
Okazuje się także, że owoce cytryńca pomagają zmniejszyć objawy niepokoju oraz długotrwałego stresu. Wspierają także pracę wątroby, zapobiegając niealkoholowemu stłuszczeniu tego narządu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.