Trwa ładowanie...

Czujesz ucisk w klatce piersiowej? Nie tylko wskazuje na choroby serca

Avatar placeholder
29.09.2021 15:42
Czujesz ucisk w klatce piersiowej? Nie tylko wskazuje na choroby serca
Czujesz ucisk w klatce piersiowej? Nie tylko wskazuje na choroby serca (iStock)

Chyba każdy doświadczył choć raz w swoim życiu charakterystycznego ucisku w klatce piersiowej. Pojawiają się wtedy problemy ze złapaniem oddechu. Lekarze zalecają nie lekceważyć takich objawów.

spis treści

1. Nieprzyjemny ucisk

Przede wszystkim na takie objawy narażone są osoby, u których stwierdzono refluks żołądkowo-przełykowy. Ucisk klatki piersiowej może pojawiać się przy przemieszczaniu się treści żołądkowej do przełyku. Pacjent może wówczas odczuwać ból i pieczenie zlokalizowane na wysokości serca. Ból będzie się nasilał przy próbach pochylania sylwetki.

Ważne, by przy refluksie badać się regularnie. Takie odczucia mogą również występować przy owrzodzeniu żołądka. To dolegliwość, która dotyka, przede wszystkim palaczy i osoby nadużywające alkoholu. Jeśli ulga następuje po posiłku, oznacza to, że można jeszcze skutecznie leczyć objawy i należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz film: "Ból pleców może być objawem raka"
Refluks jest częstą przyczyną ucisku w klatce piersiowej
Refluks jest częstą przyczyną ucisku w klatce piersiowej

2. Ból mięśniowy

Oczywiste jest, że ból będzie występował również w przypadku przebytych urazów w okolicy kręgosłupa lub klatki piersiowej. Jeśli ból występuje przez dłuższy czas, może oznaczać inne choroby.

Jedną z takich przyczyn może być półpasiec. Pierwszym objawem, którego doświadczają chorzy jest najczęściej ostry ból w okolicach mostka. W wielu przypadkach napady bólu poprzedzają powstanie zmian skórnych w postaci pęcherzy grupujących się w horyzontalne pasy.

3. Symptom choroby nowotworowej

Jeśli bólom towarzyszy znaczna utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych i kaszel może to oznaczać zmiany nowotworowe w okolicach klatki piersiowej. Szczególnie groźny jest nowotwór zarodkowy śródpiersia. Jest to odmiana raka, która dotyczy przede wszystkim mężczyzn po dwudziestym roku życia. Jest to nowotwór rzadki, dlatego jego wykrycie nie jest proste.

Pierwszym badaniem przy podejrzeniu wystapienia choroby nowowtworowej będzie prześwietlenie
Pierwszym badaniem przy podejrzeniu wystapienia choroby nowowtworowej będzie prześwietlenie

Kiedy uda się zdiagnozować go szybko, chory ma spore szanse na wyjście z choroby. Leczenie przebiega z zastosowaniem chemioterapii lub radioterapii. W niektórych tylko przypadkach zalecana jest interwencja chirurgiczna.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze