Trwa ładowanie...

Czy ćwiczenia weekendowe dają takie same efekty jak codzienna aktywność?

Avatar placeholder
11.04.2019 13:37
Czy ćwiczenia weekendowe dają takie same efekty jak codzienna aktywność?
Czy ćwiczenia weekendowe dają takie same efekty jak codzienna aktywność? (123RF)

Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia są dobre dla naszego zdrowia - zmniejszają zagrożenie chorobami przewlekłymi i przedwczesną śmiercią. Jednak czy aktywność uprawiana w czasie weekendu jest tak samo skuteczna jak codzienny wysiłek? Na to pytanie odpowiadają nowe badania.

1. Analizując wzorce aktywności fizycznej i korzyści dla zdrowia

Regularna aktywność fizyczna polepsza ogólny stan zdrowia na wiele sposobów. Amerykański Departament Zdrowia i Pomocy Humanitarnej zaleca co najmniej 2 godziny i 30 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo, by kontrolować masę ciała, uzyskać niższe stężenie cholesterolu we krwi i utrzymać ciśnienie krwi na właściwym poziomie. Ludzie, którzy regularnie ćwiczą, mają niższe ryzyko choroby sercowo-naczyniowej i udaru mózgu, lepsze krążenie oraz ogólną kondycję organizmu.

Czy poza zalecanymi 150 minutami tygodniowo częstotliwość i czas trwania sesji treningowych mają znaczenie? Nowa analiza bada różne wzory aktywności fizycznej, łącząc je z ryzykiem zgonu i różnych chorób. Odkrycia zostały opublikowane w „JAMA Internal Medicine”.

Naukowcy – prowadzeni przez Garya O'Donovana Uniwersytetu Loughborough w Wielkiej Brytanii - przeanalizowali szereg badań dotyczących ćwiczeń w domu i wyników śmiertelności. Zebrali dane na temat 63 591 uczestników w wieku co najmniej 40 lat z lat 1994-2008, a następnie zbadali związek między umieralnością i schematem tygodniowej aktywności, nawykami dotyczącymi ćwiczeń i innymi wzorcami aktywności fizycznej.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Wystarczy 150 minut ćwiczeń tygodniowo, by zmniejszyć ryzyko wielu chorób
Wystarczy 150 minut ćwiczeń tygodniowo, by zmniejszyć ryzyko wielu chorób

Wzięli pod uwagę również ryzyko śmieci, chorób układu krążenia i raka. W badaniu uwzględniono dwa wzory aktywności – umiarkowanie intensywne ćwiczenia przez 150 minut raz w tygodniu lub co najmniej 75 minut intensywnych ćwiczeń w kilku sesjach.

Inni uczestnicy zostali zdefiniowani jako "nieaktywni" (ci, którzy nie zgłosili żadnej aktywności fizycznej) i "niewystarczająco aktywni", czyli dorośli, którzy zgłosili mniej niż 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub poniżej 75 minut energicznego wysiłku.

Wreszcie do badania włączono uczestników "regularnie aktywnych" - dorosłych, którzy ćwiczą intensywnie średnio przez co najmniej 150 minut tygodniowo lub ponad 75 minut w trzech lub więcej sesjach.

W okresie badania odnotowano 8 802 zgonów, z czego 2 780 były spowodowane chorobami serca, a 2 526 rakiem.

2. Ćwiczenia weekendowe również obniżają ryzyko zgonu

Nieaktywni fizycznie badani częściej zgłaszali długotrwałą chorobę. Ogólnie rzecz biorąc, okazało się, że wystarczająca i regularna aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko zgonu niezależnie od częstotliwości ćwiczeń. Ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było o 30 procent niższe u aktywnych osób w porównaniu z nieaktywnymi respondentami.

Przeczytaj koniecznie

Te pozytywne skutki dotyczyły zarówno osób, które ćwiczą w kliku sesjach, jak i tych, które całą aktywność fizyczną (150 minut) realizują w jeden dzień. Co ciekawe, korzyści z wysiłku odczuwali też ludzie, którzy nie zrealizowali całego limitu czasowego treningów.

"Zarówno ćwiczenia weekendowe, jak i inne schematy aktywności fizycznej, charakteryzujące się jedną lub dwoma sesjami tygodniowo średnio lub bardzo intensywnych ćwiczeń, mogą przynieść poprawę zdrowia. Tyle wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko wielu schorzeń - od chorób serca, przez cukrzycę, po nowotwory" - podsumowują autorzy badania.

Jednak z analizy wynika jednoznacznie, że ryzyko śmierci jest najniższe wśród osób, które ćwiczenia wykonują regularnie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze