Przejdź na WP

Czy stan zapalny może utrudniać utratę wagi?

Jest styczeń, a to oznacza, że więcej osób mówi o utracie wagi i celach fitnesowych niż w jakimkolwiek innym momencie roku. I podczas gdy my wszyscy lubimy myśleć, że spożywanie większej ilości warzyw i ćwiczenia na siłowni doprowadzą nas do utraty kilku kilogramów, to nie zawsze jest to takie proste.

Rzeczywistość jest taka, że im więcej wiemy o kontroli wagi i aktualnej epidemii otyłości, tym bardziej staje się to skomplikowane. Przez wiele lat naukowcy z Uniwersytetu w Bonn prowadzili badania nad istotą ludzkiego metabolizmu i utraty masy ciała.

Niedawno odkryli oni, jak i dlaczego stan zapalny w organizmie będzie bezpośrednio blokować nasze wysiłki w celu schudnięcia.

W różnych badaniach na myszach wykazano, że utrata masy ciała jest wspomagana w wyniku przekształcenia specyficznie białych komórek tłuszczowych w brązowe komórki. Są one zdolne do spalania tłuszczu i przekształcania go w energię. Więc w zasadzie, większa ilość brązowych komórek oznacza większą utratę wagi.

Naukowcy odkryli, że stan zapalny w organizmie przeszkadza nam w wymarzonej utracie wagi
Naukowcy odkryli, że stan zapalny w organizmie przeszkadza nam w wymarzonej utracie wagi (Shutterstock)

Brązowienie białych komórek tłuszczowych powinno zostać zainicjowane przez takie rzeczy jak ćwiczenia, narażenie na działanie niskich temperatur i melatoninę - hormon snu.

Opublikowane w czasopiśmie "Cell Reports", nowe badania pokazują, że ten mechanizm konwersji komórek w dużej mierze opiera się na głównym szlaku sygnalizacyjnym w organizmie z udziałem określonego posłańca o nazwie cGMP.

Odkryli również, że tłuszcz tworzy stan zapalny, który bezpośrednio ingeruje w ten szlak sygnałowy. Zasadniczo czynniki zapalne produkowane przez zapalenie tłumią cGMP, blokując drogę i naszą zdolność do przekształcania komórek i spalania tłuszczu.

ZOBACZ TAKŻE:

W naszym organizmie istnieje wiele rodzajów tłuszczów. Pierwszym z nich jest tłuszcz podskórny, który większość z nas zna i który tworzy dodatkową warstwę wyściółki tuż pod skórą. Drugi to trzewna tkanka tłuszczowa i ten uparty tłuszcz z brzucha leży głęboko wewnątrz ciała, otacza narządy wewnętrzne i został połączony z wysokimi poziomami stanu zapalnego i wyższym ryzykiem udaru, chorób układu krążenia i zaburzeń hormonalnych. Jest to rodzaj tłuszczu, który koliduje z konwersją komórek.

Badanie to wykazuje efekt kuli śnieżnej i pokazuje, w jaki sposób reakcja zapalna u ludzi z nadwagą rzeczywiście blokuje ich zdolność do spalania tłuszczu i schudnięcia poprzez przekształcenie komórek białych w komórki brązowe.

10 rzeczy, których nie powinnaś mówić, gdy chcesz schudnąć
10 rzeczy, których nie powinnaś mówić, gdy chcesz schudnąć [10 zdjęć]

Powtarzanie sobie „Ja nigdy nie ćwiczę tyle, ile trzeba” może cię skutecznie zniechęcić. Z kolei zdanie...

zobacz galerię

To również wyraźnie pokazuje, że stan zapalny, który pochodzi z tłuszczu trzewnego, powoduje poważne problemy zdrowotne i jest o wiele trudniej się go pozbyć. Na szczęście, ci sami naukowcy pracują nad sposobem rozwiązania tego niefortunnego połączenia.

To jest ważne, aby pamiętać, że mechanika spalania tłuszczu i utraty masy ciała są ważne, gdy wszyscy starają się osiągnąć optymalne zdrowie poprzez zmianę stylu życia. Ciało jest tak skomplikowane i istnieje naprawdę nieznana liczba czynników odgrywających rolę w naszej zdolności do utrzymania idealnej wagi. Jest to ważne, aby uświadomić sobie, że stan zapalny odgrywa kluczową rolę w procesie odchudzania i że jest to coś, na co wszyscy musimy zwrócić uwagę i coś, co powinniśmy kontrolować.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy