Trwa ładowanie...

Czy stan zapalny może utrudniać utratę wagi?

Myślisz, że dieta i ćwiczenia na siłowni wystarczą, by zrzucić zbędne kilogramy? Zasadniczo tak, ale jest pewne "ale".

Rzeczywistość jest taka, że im więcej wiemy o kontroli wagi i aktualnej epidemii otyłości, tym bardziej staje się to skomplikowane. Przez wiele lat naukowcy z Uniwersytetu w Bonn prowadzili badania nad istotą ludzkiego metabolizmu i utraty masy ciała.

Niedawno odkryli oni, jak i dlaczego stan zapalny w organizmie będzie bezpośrednio blokować nasze wysiłki w celu schudnięcia.

W różnych badaniach na myszach wykazano, że utrata masy ciała jest związana z przekształcaniem białych komórek tłuszczowych w brązowe komórki. Są one zdolne do spalania tłuszczu i zamieniania go w energię. Więc w zasadzie, większa ilość brązowych komórek oznacza większą utratę wagi.

Naukowcy odkryli, że stan zapalny w organizmie przeszkadza nam w wymarzonej utracie wagi
Naukowcy odkryli, że stan zapalny w organizmie przeszkadza nam w wymarzonej utracie wagi (Shutterstock)

Brązowienie białych komórek tłuszczowych powinno zostać zainicjowane przez takie rzeczy jak: ćwiczenia, narażenie na działanie niskich temperatur i melatoninę - hormon snu. Niestety nie jest to takie proste.

Opublikowane w czasopiśmie "Cell Reports" badania pokazują, że ten mechanizm konwersji komórek w dużej mierze opiera się na głównym szlaku sygnalizacyjnym w organizmie z udziałem określonego posłańca o nazwie cGMP. Odkryto, że tłuszcz tworzy stan zapalny, który bezpośrednio ingeruje w ten szlak sygnałowy. Zasadniczo czynniki zapalne produkowane przez zapalenie tłumią cGMP, blokując drogę i naszą zdolność do przekształcania komórek i spalania tłuszczu.

ZOBACZ TAKŻE:

W naszym organizmie istnieje wiele rodzajów tłuszczów. Pierwszym z nich jest tłuszcz podskórny, który większość z nas zna i który tworzy dodatkową warstwę wyściółki tuż pod skórą. Drugi to trzewna tkanka tłuszczowa i ten uparty tłuszcz z brzucha leży głęboko wewnątrz ciała, otacza narządy wewnętrzne i został połączony z wysokimi poziomami stanu zapalnego i wyższym ryzykiem udaru, chorób układu krążenia i zaburzeń hormonalnych. Jest to rodzaj tłuszczu, który koliduje z konwersją komórek. Badanie pokazuje, w jaki sposób reakcja zapalna u ludzi z nadwagą rzeczywiście blokuje ich zdolność do spalania tłuszczu i schudnięcia poprzez przekształcenie komórek białych w komórki brązowe.

Jak jasno wynika z badań, stan zapalny, który pochodzi z tłuszczu trzewnego, powoduje poważne problemy zdrowotne i jest o wiele trudniej się go pozbyć. Na szczęście, ci sami naukowcy pracują nad sposobem rozwiązania tego niefortunnego połączenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.