Trwa ładowanie...

Czynniki ryzyka osteoporozy

Osteoporoza to przede wszystkim choroba kobiet w wieku pomenopauzalnym (80 proc. przypadków choroby). Nie oznacza to, że kobiety w młodszym wieku mogą czuć się w pełni bezpieczne. Choroba może także dotyczyć mężczyzn. Niestety nie wszystkie czynniki ryzyka wystąpienia osteoporozy możemy modulować. Część z nich jest niezależna od naszego stylu życia.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Czynniki ryzyka zachorowania na osteoporozę

  • Obciążenie rodzinne

Jeśli ktoś w Twojej bliskiej rodzinie chorował na osteoporozę, zwłaszcza w młodszym wieku, u ciebie również występuje wyższe ryzyko. Nawet jeśli nie wiesz, czy u Twojej matki, babci lub cioci występowała osteoporoza, ale wiesz, że doświadczały one częstych złamań po niewielkich urazach – możesz być w zagrożonej grupie.

  • Płeć żeńska

Z pozoru wydaje się to absurdalne. Wiele schorzeń występuje częściej albo u mężczyzn, albo u kobiet. Zazwyczaj uwarunkowane jest to odmienną grą hormonalną. Kobieta przez pewien okres swojego życia chroniona jest przez hormony płciowe. W okresie menopauzy, kiedy czynność jajników zanika, dochodzi do spadku tychże hormonów i do ich niedoboru. Estrogeny chronią kobiety przed osteoporozą. Kiedy spada ich stężenie, tkanka kostna dotkliwie to odczuwa. Menopauza a osteoporoza to duża zależność hormonalna.

  • Podeszły wiek

Dane epidemiologiczne wskazują na ścisłą korelację między ryzykiem osteoporozy a wiekiem. W miarę upływu lat kości ulegają demineralizacji. Uzupełnianie ubytków w tkance nie jest już tak wydajne i dochodzi do osłabienia struktury kostnej.

  • Rasa biała i rasa żółta

Z danych statystycznych wynika, że w tych grupach populacyjnych osteoporoza występuje około 3-krotnie częściej niż u rasy czarnej.

  • Szczupła sylwetka

Estrogeny, hormony chroniące organizm kobiety przed chorobami układu krążenia oraz osteoporozą, są produkowane nie tylko przez jajniki, ale także przez tkankę tłuszczową. Po menopauzie synteza estrogenów w jajnikach wygasa, ale komórki tłuszczowe nie zaprzestają hormonalnej działalności. W tym przypadku otyłość ma ochronne działanie na kości. Trzeba jednak pamiętać, że otyłość to także większe obciążenie dla układu kostnego, co nie pozostaje bez wpływu na stawy.

  • Niedobory hormonów płciowych niewynikające z menopauzy

Każdy stan, który obniża stężenie hormonów płciowych u kobiety, przyczynia się do powstawania osteoporozy. Nadmierne odchudzanie oraz zaburzenia odżywiania (np. anoreksja), powodujące zanik miesiączki (amenorrhea), pogarszają stan układu kostnego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.