Detektor tętna płodu - czym jest, rodzaje, czy jest bezpieczny, wady
Ciąża, szczególnie pierwsza, to niezwykłe wydarzenie dla obojga rodziców. Czują się oni niepewnie w nowej sytuacji i obawiają się, że coś mogłoby być nie tak. Z tego powodu często sięgają po nowinki techniczne, które umożliwiają sprawdzenie stanu dziecka w domowych warunkach. Detektor tętna płodu jest bezpieczny, ale nie jest podstawą do rezygnacji z badań kontrolnych i wizyt lekarskich. Wyników dopplera nie można traktować jako ostatecznego wyroku, ale jako wskazanie do dodatkowej konsultacji z lekarzem. Co warto wiedzieć o detektorach tętna płodu?
1. Czym jest detektor tętna płodu?
Detektor tętna płodu (doppler tętna płodu) to urządzenie, które umożliwia sprawdzenie tętna dziecka. Wykorzystuje ono fale ultradźwiękowe oraz zjawisko Dopplera, dzięki czemu jest w stanie zamienić tętno w słyszalne dźwięki. Detektory tętna są bezpieczne i regularnie poddawane badaniom, określającym zakres fal.
2. Rodzaje detektorów tętna płodu
Nowoczesne modele mogą być już używane już od 10. tygodnia ciąży, czyli połowy trzeciego miesiąca. Niektóre rodzaje detektorów są w stanie określić tętne chwilowe, a inne sprawdzić zakres częstotliwości bicia serca w określonym casie.
Dopplery tętna płodu posiadają wejście słuchawkowe, które umożliwia usłyszenie serca dziecka. Niektóre modele mają głośniki lub ekran, który pokazuje wykres i liczbę uderzeń serca. Na rynku dostępne są sprzęty z różną ilością funkcji, zdarzają się nawet takie z wbudowaną drukarką.
3. Czy detektor tętna płodu jest bezpieczny?
Doppler tętna płodu jest używany w gabinetach ginekologicznych, ale coraz więcej osób decyduje się na zakup sprzętu do użytku domowego. Urządzenie w rękach niedoświadczonych rodziców ze względu na brak doświadczenia w czytaniu wyników może przysporzyć niemałego stresu, który może negatywnie wpłynąć na dziecko. Detektor usypia też czujność, ponieważ kobieta zaczyna bardziej ufać maszynie niż własnym przeczuciom i intuicji.
4. Wady detektorów tętna płodu
Słuchanie bicia serca dziecka w prawidłowej ciąży nie ma większego uzasadnienia, ponieważ wystarczają badania przeprowadzane u ginekologa. Wyniki w pierwszych tygodniach ciąży mogą być trudne lub niemożliwe do uzyskania.
Rodzice nie znają zakresu prawidłowej pracy serca płodu w zależności od tygodnia ciąży i aktywności dziecka, w związku z czym mogą się niepotrzebnie stresować. Najlepiej poczekać do momentu czucia ruchów dziecka i w ten sposób sprawdzać czy wszystko jest w porządku.
Wiele kobiet marzy o kamerze w brzuchu, która pozwalałaby na obserwowanie rozwoju potomka, jednak to właśnie oczekiwanie na poród jest magiczne i warto doceniać ten czas.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.