Trwa ładowanie...

Diametralnie zwiększa ryzyko raka jelita grubego. Lekarz ostrzega młodych

Avatar placeholder
10.08.2023 09:14
4 czynniki ryzyka. Znacząco zwiększają ryzyko raka jelita grubego
4 czynniki ryzyka. Znacząco zwiększają ryzyko raka jelita grubego (Getty Images)

Naukowcy zidentyfikowali czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego u młodych mężczyzn. Uwaga - na liście popularny produkt.

spis treści

1. Coraz młodsi chorują na raka jelita grubego

W latach 90. zaledwie 11 proc. przypadków raka jelita grubego dotyczyło osób poniżej 55. roku życia. Dziś ta grupa wiekowa odpowiada za jedną piątą nowych diagnoz, co skłoniło ekspertów do analizy przyczyn tak gwałtownego wzrostu.

Zespół badawczy z Indiana University przeanalizował dokumentację medyczną 3000 mężczyzn w wieku od 35 do 49 lat. Wśród z nich znaleźli się pacjenci z nowotworem jelita grubego.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Naukowcy przyjrzeli się 67 czynnikom, m.in. diecie, paleniu tytoniu i przyjmowaniu leków dostępnych bez recepty, by określić, co może stanowić zagrożenie.

2. Czynniki ryzyka raka jelita

Analiza zidentyfikowała czynniki, które znacząco podniosły ryzyko zachorowania na raka jelita grubego:

  • brak regularnego stosowania statyn lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (takich jak aspiryna lub ibuprofen),
  • posiadanie krewnego pierwszego lub drugiego stopnia (rodzice, rodzeństwo, rodzeństwo rodziców), którzy chorowali na raka jelita grubego,
  • spożywanie alkoholu,
  • palenie tytoniu.

Ostatnim czynnikiem okazał się rodzaj amerykańskiego ubezpieczenia. Wysokie koszty dodatkowych wizyt u lekarza stały się czynnikiem ryzyka, bo chorujący nie zgłaszali się po pomoc do momentu, w którym objawy stały się źródłem sporego dyskomfortu.

3. Regularne przyjmowanie statyn

Wielu może zaskoczyć, że brak regularnego stosowania statyn lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych może podwyższać ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Dr Thomas Imperiale, główny autor badania, zaznacza jednak, że owo odkrycie nie oznacza, że wszyscy młodzi mężczyźni powinni zacząć stosować wyżej wspomniane leki, ponieważ używane w nadmiarze lub bez potrzeby mogą one doprowadzić do działań niepożądanych - np. uszkodzenia nerek.

Wyjaśnił, że mężczyźni powinni skupić się na pozostałych czynnikach: eliminacji alkoholu i tytoniu, regularnych badaniach lekarskich i – w przypadku wystąpienia choroby w rodzinie – przeprowadzeniu testów genetycznych.

4. Testy genetyczne a rak jelita grubego

Osoby z mutacją w genie APC mają prawie 100 proc. ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w ciągu życia.

Osoby z mutacją w jednym z genów związanych z zespołem Lyncha (np. MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, EPCAM) mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a także na niektóre inne nowotwory.

Regularne badania przesiewowe, takie jak kolonoskopia, są kluczowe dla wczesnego wykrycia zagrożenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze