Trwa ładowanie...

Dla organizmu taka ilość snu to absolutne minimum. Lekarz nie ma wątpliwości

 Karolina Rozmus
08.10.2024 14:50
Ile snu potrzeba w podeszłym wieku? Lekarz rozwiewa wątpliwości
Ile snu potrzeba w podeszłym wieku? Lekarz rozwiewa wątpliwości (Getty Images)

Badania na przestrzeni lat wskazywały, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen może szkodzić organizmowi. Lekarz wskazuje optymalną ilość snu i wyjaśnia, dlaczego jest kluczowy dla metabolizmu, serca oraz mózgu.

spis treści

1. Te czynniki wpływają na skrócenie snu

To, że sen wspiera zdrowie, nie jest zagadką dla nikogo, jednak pokutuje przekonanie, że starszym osobom nie jest on tak potrzebny. To mit, który ma jednak swoje podłoże w nauce: seniorzy śpią krócej, ponieważ w podeszłym wieku spada jakość snu, co może mieć związek z naturalnymi procesami. Niekiedy to skutek schorzeń przewlekłych, w tym generujących ból chorób zapalnych stawów czy bezdechu sennego, czasami za problemy z bezsennością odpowiadają zażywane leki. Wreszcie jest jeszcze jeden powód: już poczynając od 30. roku życia, w organizmie spada poziom melatoniny, hormonu związanego z rytmem dobowym.

Masowo sięgają po "zetki". Coraz więcej osób uzależnionych
Masowo sięgają po "zetki". Coraz więcej osób uzależnionych

Polacy w okowach bezsenności. Farmaceuci alarmują - nadużywamy tzw. zetek, czyli leków na bezsenność.

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Osoby, które śpią krótko są bardziej narażone na miażdżycę"

- W miarę starzenia się nadal potrzebujemy około siedmiu-dziewięciu godzin snu, ale sposób, w jaki śpimy, ulega zmianie. Sen staje się zwykle lżejszy i bardziej fragmentaryczny, co oznacza, że osoby starsze częściej budzą się w nocy - wyjaśnia w rozmowie z verywellhealth dr Raj Dasgupta, zastępca dyrektora w Huntington Memorial Hospital i recenzent medyczny w National Council on Aging.

Z wiekiem jakość snu ulega pogorszeniu
Z wiekiem jakość snu ulega pogorszeniu (Getty Images)

W Polsce brakuje szczegółowych danych na temat skali zjawiska wśród seniorów, wiadomo natomiast, że nawet 35 proc. dorosłej populacji może borykać się z bezsennością. Ten problem nasiliła również pandemia COVID-19.

2. Niedobór snu. Widmo cukrzycy, otyłości i raka

Jak wyjaśnia ekspert, sen również w wieku podeszłym odgrywa kluczową rolę. Dr Dasgupta powołuje się na badania, które wskazują, że niedobór snu w starszym wieku wiąże się z podwyższonym ryzykiem zaburzeń poznawczych, demencji, depresji, a nawet z pogorszeniem funkcji kardiometabolicznych.

- Dobry sen pomaga osobom starszym w zakresie pamięci, nastroju i ogólnego stanu zdrowia – przekonuje dr Dasgupta. - Wspiera zdrowie serca, wzmacnia układ odpornościowy i utrzymuje stały poziom energii. Wypoczęci ludzie są również mniej narażeni na upadki lub wypadki, ponieważ poprawia się ich koncentracja i koordynacja.

Warto pamiętać, że sen jest filarem zdrowego trybu życia niezależnie od wieku. Jest niezbędny dla regeneracji organizmu, wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, na układ sercowo-naczyniowy, hormonalny i wreszcie immunologiczny. Badania wskazują, że zaburzenia snu mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu 2, hipercholesterolemii, otyłości, a nawet chorobom nowotworowym.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze