Trwa ładowanie...

Badania: Analiza snu pomoże określić długość życia. Można ustalić tzw. wiek snu

Brytyjczycy wykazali, że na podstawie jakości snu można ocenić stan zdrowia pacjenta
Brytyjczycy wykazali, że na podstawie jakości snu można ocenić stan zdrowia pacjenta (Adobe Stock)

"Pokaż mi, jak śpisz, a powiem ci jak twoje zdrowie". Naukowcy z Wielkiej Brytanii twierdzą, że analiza snu jest w stanie wykryć wiele problemów zdrowotnych i przewidzieć ryzyko przedwczesnej śmierci. Ich zdaniem kluczowym sygnałem alarmowym są krótkie, regularne przebudzenia w ciągu nocy.

spis treści

1. Stan zdrowia odbija się na jakości snu

To nie pierwsze badania, które potwierdzają zależność między jakością snu a stanem zdrowia danej osoby. Tym razem grupa badawcza z Uniwersytetu Stanforda wzięła pod lupę przebieg snu 12 tys. pacjentów, uwzględniając m.in. sposób oddychania, tętno, ruchy ciała i mimikę. Następnie przy użyciu sztucznej inteligencji postanowili powiązać częstość występowania poszczególnych reakcji z różnymi zaburzeniami i schorzeniami.

Zdaniem Brytyjczyków na podstawie analizy snu można ocenić "wiek snu", który jest doskonałym odzwierciedleniem kondycji organizmu
Zdaniem Brytyjczyków na podstawie analizy snu można ocenić "wiek snu", który jest doskonałym odzwierciedleniem kondycji organizmu (Adobe stock)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Naukowcy twierdzą, że dzięki takiej analizie są w stanie określić wiek snu, czyli wiek szacowany na podstawie jakości snu. "Na przykład u kogoś, kto ma 55 lat i śpi spokojnie przez całą noc z dobrej jakości cyklami REM, "wiek snu" teoretycznie może być na poziomie 45 lat" - wyjaśniają autorzy publikacji.

2. "Wiek snu" może ostrzec przed przedwczesną śmiercią

Autorzy badań opublikowanych na łamach "Digital Medicine" wyjaśniają, że ustalenie "wieku snu" może być kluczowym sygnałem ostrzegającym o rozwoju groźnych problemów zdrowotnych.

Analiza Brytyjczyków wykazała, że wyraźnym sygnałem ostrzegawczym są częste przebudzenia w nocy, zaburzające fazy snu. Według najnowszych ustaleń, im większa fragmentacja snu, tym wyższe jest ryzyko przedwczesnego zgonu. - Ustalenie, dlaczego fragmentacja snu jest tak szkodliwa dla zdrowia, jest czymś, co planujemy zbadać w przyszłości - zaznacza dr Emmanuel Mignot, współautor badań.

3. Liczy się nie tylko długość snu, ale też jakość

Wcześniejsze badania rówież wykazały, że znaczenie ma nie tylko odpowiednia długość snu, ale też jego jakość. Badania przeprowadzone we Francji sugerują, że osoby, które mają prawidłową długość snu, są o 75 proc. mniej narażone na udar mózgu i rozwój choroby wieńcowej.

Zalecenia National Sleep Foundation wskazują, że osoby między 18. a 64. rokiem potrzebują ok. siedmiu-dziewięciu godzin snu, a seniorzy powyżej 65 lat ok. siedmiu-ośmiu godzin snu. - W badaniach oceniających chroniczny niedobór snu - ograniczenie go poniżej ośmiu godzin na noc przez sześć dni - skutkowało zwiększoną sennością i spadkiem czujności psychomotorycznej.

By zobrazować stopień zmniejszenia naszej sprawności psychomotorycznej, wystarczy przyjrzeć się rezultatom niektórych badań. W kilku z nich oceniono wyniki uzyskiwane przez ochotników pozostających 16 godzin bez snu. Uzyskiwali oni rezultaty takie, jak osoby mające od 0,5 do 1 promila alkoholu we krwi - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze