Trwa ładowanie...

Dlaczego może boleć głowa – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 14:56
Dlaczego może boleć głowa – przyczyny, leczenie
Dlaczego może boleć głowa – przyczyny, leczenie

Głowa może boleć z wielu powodów. Częstotliwość, natężenie i umiejscowienie bólu także może być różne i wywołane różnymi czynnikami. Bardzo często do bólu głowy dołączają inne dolegliwości i wtedy jest to już sygnał, że w organizm przestał prawidłowo działać. Jeśli boli nas tylko głowa to czasem wystarczy dla przykładu tabletka przeciwbólowa, ale jeżeli ból będzie się utrzymywał przez dłuższy czas i pojawi się np. wysoka gorączka czy podwyższy się ciśnienie tętnicze to warto udać się do lekarza ogólnego.

spis treści

1. Przyczyny bólu głowy

Głowa może boleć z różnych przyczyn, które wpływają nie tylko na umiejscowienie bólu, ale również jego częstotliwość występowania. Może pojawić się ból przewlekły, czyli trwający dłużej niż dwa tygodnie przez kilka miesięcy. Przewlekły, czyli ciągły ból może trwać nawet kilka godzin. Bardzo rzadko zdarza się, że wtórny ból, który pojawia się sporadycznie wywołany jest urazem, guzem mózgu czy stanem zapalnym zatok, ale zdarzają się przypadki, że jest to jeden z symptomów wymienionych chorób i dolegliwości.

Stale boląca głowa może być sygnałem poważnym zaburzeń
Stale boląca głowa może być sygnałem poważnym zaburzeń
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Głowa może boleć w różny sposób, dlatego przy przewlekłym bólu wyróżnia się:

  • Polekowy ból głowy
  • Przewlekły napięciowy ból
  • Migrena

Bardzo często przewlekły ból jest skutkiem tego rodzaju dolegliwości pojawiających się wcześniej. W niektórych przypadkach głowa zaczyna boleć i ten stan od razu staje się przewlekły.

To też warto wiedzieć

Jakie najczęstsze przyczyny sprawiają, że boli głowa? Jeśli nie jest konsekwencją innej choroby, ból może wystąpić w wyniku nadczynności tarczycy, a także przy nadciśnieniu tętniczym. Innymi powodami mogą być przykładowo otyłość, częsta bezsenność. Oczywiście głowa może boleć z powodu nadużycia wszelkich używek w tym alkoholu, nikotyny czy kofeiny, ale także zbyt duża dawka leków przeciwbólowych. Częsty ból głowy towarzyszy również depresji czy przy ciągłym stresie. Boląca głowa to także często następstwo odwodnienia organizmu.

2. Leczenie bólu głowy

W sytuacji, kiedy głowa boli w przebiegu konkretnej jednostki chorobowej oczywiście wyjściem z tej sytuacji jest wyleczenie choroby, czyli podstawy problemu. Lekarz zaleca często leki przeciwbólowe, ale bardzo ważne jest również to, aby osoba, która cierpi na bóle głowy wprowadziła zmiany, jeśli to możliwe do swego trybu życia.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone

zobacz galerię

Bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta bogata w witaminy, minerały i inne środki odżywcze. Nie mniej ważną rolę odrywa ciągłe nawadnianie organizmu, ale i podejmowanie wysiłku fizycznego dla przykładu trening aerobowy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze