Dojeżdżanie rowerem do pracy może zmniejszyć ryzyko chorób serca

Dwa niezależne badania opublikowane w "Circulation" i "Journal of the American Heart Association" informują, że podróżowanie rowerem do pracy jest ważnym elementem strategii zapobiegania czynnikom ryzyka sercowo-naczyniowego, które mogłyby prowadzić do chorób serca.

Spacer lub jazda na rowerze w codziennych czynnościach takich jak dojazd do pracy, powrót do domu, zakupy, czy odbiór dzieci ze szkoły jest formą ćwiczeń, które powinny stać się stałym elementem codziennego życia.

Chociaż jazda na rowerze do pracy była już wcześniej związana z mniejszym ryzykiem chorób serca i przedwczesnej śmierci, kilka badań szczególnie skupiło się na korzyściach zdrowotnych dla układu krążenia wynikających z jazdy na rowerze np. do pracy.

Celem badania opublikowanego w „Circulation” było zbadanie związku między jazdą na rowerze, zmianą nawyków rowerowych, a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca u duńskich kobiet i mężczyzn.

Wyniki pokazały, że 45 000 osób dorosłych w wieku 50-65 lat, które regularnie dojeżdżały do pracy rowerem lub jeździły dla przyjemności miały o ok. 11-18 proc. mniej ataków serca w trakcie ponad 20-letniej obserwacji.

Analiza wykazała, że u niektórych osób ochrona przed chorobami serca została osiągnięta dzięki zaledwie 30 minutom jazdy na rowerze w tygodniu. Uczestnicy, którzy zmienili swoje zachowanie i wybrali rower w ciągu pierwszych 5 lat obserwacji, mieli o 25 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca, w porównaniu z mężczyznami i kobietami, którzy wrócili do jazdy autem w okresie następnych 15 lat.

Choć wyniki są obiecujące, naukowcy twierdzą, że nie udowodnili, że jazda na rowerze zapobiega zawałom serca. Wyniki uwidoczniły jednak, że uczestnicy, którzy jeździli regularnie miały mniej zaburzeń sercowo-naczyniowych i jest to zatem dobry sygnał, że jazda na rowerze jest korzystna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

"Znalezienie czasu na ćwiczenia może być trudne dla wielu ludzi, więc lekarze pracujący w dziedzinie zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym powinni rozważyć promowanie roweru jako środka transportu" - przypomina Anders Grøntved starszy autor badania i profesor epidemiologii na Wydziale Aktywności Fizycznej na Uniwersytecie Południowej Danii.

W badaniu "Journal of the American Heart Association" naukowcy również zbadali potencjalne związki jazdy na rowerze do pracy deklarowanej na początku badań ze zmianą nawyku na stałe oraz z częstotliwością występowania otyłości, nadciśnienia, hipertriglicerydemii i upośledzonej tolerancji glukozy u kobiet i mężczyzn z północnej Szwecji w ciągu 10 lat.

Zespół również uwzględnił, czy różne czynniki, w tym genetyczne mogą mieć wpływ na ten związek. W jakim stopniu wpływ tych czynników zostanie ograniczony, jeśli wszyscy uczestnicy będą jeździć na rowerze regularnie lub zaczną dojeżdżać rowerem do pracy, w czasie 10-letniej obserwacji.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca.

W ciągu dziesięciu lat oceniono nawyki, wagę, poziom cholesterolu, glukozy i ciśnienie krwi u ponad 20 000 osób w wieku 40, 50 i 60 lat.

Na początku badania osoby dojeżdżające do pracy na rowerze były o 15 proc. mniej narażone na otyłość i wysoki poziom cholesterolu, o 13 proc. mniej narażone na wysokie ciśnienie krwi, a o 12 proc. mniej narażone na stany przedcukrzycowe i cukrzyce.

Po 10 latach, ludzie, którzy zaczęli dojeżdżać do pracy na rowerze lub kontynuowali ten dobry nawyk, mieli o 39 proc. zmniejszone ryzyko otyłości, o 11 proc. niższe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, 20 proc. zmniejszone ryzyko wysokiego cholesterolu i spadek ryzyka cukrzycy o 18 proc.

Marta Pawlak, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...