Dojeżdżanie rowerem do pracy może zmniejszyć ryzyko chorób serca

Dwa niezależne badania opublikowane w "Circulation" i "Journal of the American Heart Association" informują, że podróżowanie rowerem do pracy jest ważnym elementem strategii zapobiegania czynnikom ryzyka sercowo-naczyniowego, które mogłyby prowadzić do chorób serca.

Spacer lub jazda na rowerze w codziennych czynnościach takich jak dojazd do pracy, powrót do domu, zakupy, czy odbiór dzieci ze szkoły jest formą ćwiczeń, które powinny stać się stałym elementem codziennego życia.

Polecane wideo:

Chociaż jazda na rowerze do pracy była już wcześniej związana z mniejszym ryzykiem chorób serca i przedwczesnej śmierci, kilka badań szczególnie skupiło się na korzyściach zdrowotnych dla układu krążenia wynikających z jazdy na rowerze np. do pracy.

Celem badania opublikowanego w „Circulation” było zbadanie związku między jazdą na rowerze, zmianą nawyków rowerowych, a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca u duńskich kobiet i mężczyzn.

Wyniki pokazały, że 45 000 osób dorosłych w wieku 50-65 lat, które regularnie dojeżdżały do pracy rowerem lub jeździły dla przyjemności miały o ok. 11-18 proc. mniej ataków serca w trakcie ponad 20-letniej obserwacji.

Analiza wykazała, że u niektórych osób ochrona przed chorobami serca została osiągnięta dzięki zaledwie 30 minutom jazdy na rowerze w tygodniu. Uczestnicy, którzy zmienili swoje zachowanie i wybrali rower w ciągu pierwszych 5 lat obserwacji, mieli o 25 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca, w porównaniu z mężczyznami i kobietami, którzy wrócili do jazdy autem w okresie następnych 15 lat.

Choć wyniki są obiecujące, naukowcy twierdzą, że nie udowodnili, że jazda na rowerze zapobiega zawałom serca. Wyniki uwidoczniły jednak, że uczestnicy, którzy jeździli regularnie miały mniej zaburzeń sercowo-naczyniowych i jest to zatem dobry sygnał, że jazda na rowerze jest korzystna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

"Znalezienie czasu na ćwiczenia może być trudne dla wielu ludzi, więc lekarze pracujący w dziedzinie zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym powinni rozważyć promowanie roweru jako środka transportu" - przypomina Anders Grøntved starszy autor badania i profesor epidemiologii na Wydziale Aktywności Fizycznej na Uniwersytecie Południowej Danii.

W badaniu "Journal of the American Heart Association" naukowcy również zbadali potencjalne związki jazdy na rowerze do pracy deklarowanej na początku badań ze zmianą nawyku na stałe oraz z częstotliwością występowania otyłości, nadciśnienia, hipertriglicerydemii i upośledzonej tolerancji glukozy u kobiet i mężczyzn z północnej Szwecji w ciągu 10 lat.

Zespół również uwzględnił, czy różne czynniki, w tym genetyczne mogą mieć wpływ na ten związek. W jakim stopniu wpływ tych czynników zostanie ograniczony, jeśli wszyscy uczestnicy będą jeździć na rowerze regularnie lub zaczną dojeżdżać rowerem do pracy, w czasie 10-letniej obserwacji.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca.

W ciągu dziesięciu lat oceniono nawyki, wagę, poziom cholesterolu, glukozy i ciśnienie krwi u ponad 20 000 osób w wieku 40, 50 i 60 lat.

Na początku badania osoby dojeżdżające do pracy na rowerze były o 15 proc. mniej narażone na otyłość i wysoki poziom cholesterolu, o 13 proc. mniej narażone na wysokie ciśnienie krwi, a o 12 proc. mniej narażone na stany przedcukrzycowe i cukrzyce.

Po 10 latach, ludzie, którzy zaczęli dojeżdżać do pracy na rowerze lub kontynuowali ten dobry nawyk, mieli o 39 proc. zmniejszone ryzyko otyłości, o 11 proc. niższe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, 20 proc. zmniejszone ryzyko wysokiego cholesterolu i spadek ryzyka cukrzycy o 18 proc.

Marta Pawlak, 6 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Bezdech senny może zwiększyć ryzyko powikłań pooperacyjnych

Naukowcy informują, że niektórzy pacjenci powinni być przebadani pod kątem potencjalnych zaburzeń jeszcze przed operacją. Bezdech senny może zwiększyć ryzyko dwóch poważnych komplikacji pozabiegowych. Pacjent, u którego jeszcze przed operacją zweryfikuje...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Zmarł wokalista Dead or Live - Pete Burns

Nie żyje wokalista grupy "Dead or Live" Pete Burns. Gwiazdor zmarł w niedzielę z powodu rozległego ataku serca. Miał 57 lat. O śmierci poinformował jego agent w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnym profilu internetowym Burnsa na Twiterze. Przyjaciele...

Newsy

Sen może pomóc w zmniejszeniu objawów zespołu stresu pourazowego

Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Sleep", sen w ciągu pierwszych 24 godzin po traumatycznym wydarzeniu może pomóc ludziom skuteczniej przetwarzać je w pamięci, a tym samym zminimalizować objawy zespołu stresu pourazowego. Zespół stresu pourazowego...

Newsy

Co naprawdę określa zapotrzebowanie organizmu na wodę i jedzenie?

Naukowcy z Uniwersytetu w Izraelu postanowili zbadać działanie regionów mózgu odpowiedzialnych za regulację przyjmowania wody i pokarmów. Badacze przyjrzeli się neuronom, które wydzielają neurohormony w odpowiedzi na przyjmowanie płynów i pokarmów. Co...

Newsy

Pacjenci z depresją są mniej wrażliwi na chemioterapię

Pobudzające białko mózgu odgrywa ważną rolę w tym, jak dobrze ludzie reagują na chemioterapię, ogłosili naukowcy na kongresie ESMO Asia 2016 w Singapurze. Kluczowy neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego Badania wykazały, że u pacjentów cierpiący...