Dojeżdżanie rowerem do pracy może zmniejszyć ryzyko chorób serca

Dwa niezależne badania opublikowane w "Circulation" i "Journal of the American Heart Association" informują, że podróżowanie rowerem do pracy jest ważnym elementem strategii zapobiegania czynnikom ryzyka sercowo-naczyniowego, które mogłyby prowadzić do chorób serca.

Spacer lub jazda na rowerze w codziennych czynnościach takich jak dojazd do pracy, powrót do domu, zakupy, czy odbiór dzieci ze szkoły jest formą ćwiczeń, które powinny stać się stałym elementem codziennego życia.

Polecane wideo:

Chociaż jazda na rowerze do pracy była już wcześniej związana z mniejszym ryzykiem chorób serca i przedwczesnej śmierci, kilka badań szczególnie skupiło się na korzyściach zdrowotnych dla układu krążenia wynikających z jazdy na rowerze np. do pracy.

Celem badania opublikowanego w „Circulation” było zbadanie związku między jazdą na rowerze, zmianą nawyków rowerowych, a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca u duńskich kobiet i mężczyzn.

Wyniki pokazały, że 45 000 osób dorosłych w wieku 50-65 lat, które regularnie dojeżdżały do pracy rowerem lub jeździły dla przyjemności miały o ok. 11-18 proc. mniej ataków serca w trakcie ponad 20-letniej obserwacji.

Analiza wykazała, że u niektórych osób ochrona przed chorobami serca została osiągnięta dzięki zaledwie 30 minutom jazdy na rowerze w tygodniu. Uczestnicy, którzy zmienili swoje zachowanie i wybrali rower w ciągu pierwszych 5 lat obserwacji, mieli o 25 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca, w porównaniu z mężczyznami i kobietami, którzy wrócili do jazdy autem w okresie następnych 15 lat.

Choć wyniki są obiecujące, naukowcy twierdzą, że nie udowodnili, że jazda na rowerze zapobiega zawałom serca. Wyniki uwidoczniły jednak, że uczestnicy, którzy jeździli regularnie miały mniej zaburzeń sercowo-naczyniowych i jest to zatem dobry sygnał, że jazda na rowerze jest korzystna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

"Znalezienie czasu na ćwiczenia może być trudne dla wielu ludzi, więc lekarze pracujący w dziedzinie zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym powinni rozważyć promowanie roweru jako środka transportu" - przypomina Anders Grøntved starszy autor badania i profesor epidemiologii na Wydziale Aktywności Fizycznej na Uniwersytecie Południowej Danii.

W badaniu "Journal of the American Heart Association" naukowcy również zbadali potencjalne związki jazdy na rowerze do pracy deklarowanej na początku badań ze zmianą nawyku na stałe oraz z częstotliwością występowania otyłości, nadciśnienia, hipertriglicerydemii i upośledzonej tolerancji glukozy u kobiet i mężczyzn z północnej Szwecji w ciągu 10 lat.

Zespół również uwzględnił, czy różne czynniki, w tym genetyczne mogą mieć wpływ na ten związek. W jakim stopniu wpływ tych czynników zostanie ograniczony, jeśli wszyscy uczestnicy będą jeździć na rowerze regularnie lub zaczną dojeżdżać rowerem do pracy, w czasie 10-letniej obserwacji.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca.

W ciągu dziesięciu lat oceniono nawyki, wagę, poziom cholesterolu, glukozy i ciśnienie krwi u ponad 20 000 osób w wieku 40, 50 i 60 lat.

Na początku badania osoby dojeżdżające do pracy na rowerze były o 15 proc. mniej narażone na otyłość i wysoki poziom cholesterolu, o 13 proc. mniej narażone na wysokie ciśnienie krwi, a o 12 proc. mniej narażone na stany przedcukrzycowe i cukrzyce.

Po 10 latach, ludzie, którzy zaczęli dojeżdżać do pracy na rowerze lub kontynuowali ten dobry nawyk, mieli o 39 proc. zmniejszone ryzyko otyłości, o 11 proc. niższe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, 20 proc. zmniejszone ryzyko wysokiego cholesterolu i spadek ryzyka cukrzycy o 18 proc.

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...

Newsy

Kontuzja łydki Władimira Kliczko

Władimir Kliczko, były mistrz świata wagi ciężkiej doznał kontuzji łydki przez co nie wyjdzie już na ring w tym roku. Zaplanowana na 10 grudnia walka z Anthonym Joshua, która miała odbyć się w Manchesterze nie dojdzie do skutku. Rok 2016 jest wyjątkowo...

Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...