Trwa ładowanie...

Dziecko a probiotyki

Probiotyki u dzieci stosujemy w celach profilaktycznych i leczniczych. Pojawia się pytanie ‒ kiedy nasze dziecko potrzebuje probiotyku? Najczęstszym zastosowaniem probiotyków u dzieci jest ich podaż podczas antybiotykoterapii. Probiotyki stosowane są również w leczeniu i zapobieganiu chorobom przewodu pokarmowego (według A. Wegner i wsp.):

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Dlaczego w czasie wyjazdów z dzieckiem warto sięgnąć po probiotyk?

Inne wskazania do podaży probiotyków to ich prewencyjne zastosowanie w zapobieganiu infekcji przewodu pokarmowego podczas podróży. Wyjazdy, szczególnie w miejsca oddalone od domu, często do innych stref klimatycznych, skutkują występowaniem dyspepsji czy infekcji układu pokarmowego. Ma to związek z odmienną florą bakteryjną odwiedzanych regionów (tzw. biegunka podróżnych). Najczęstszą przyczyną biegunki podróżnych są enteropatogenne szczepy E. coli. Planując wyjazd zagraniczny z małym dzieckiem, warto już odpowiednio wcześniej, minimum z 14-dniowym wyprzedzeniem stosować probiotyk, celem poprawy funkcjonowania przewodu pokarmowego po zetknięciu się z obcą florą bakteryjną, między innymi w wodzie. Podczas wyjazdu starajmy się podawać dziecku do picia wodę butelkowaną, żeby ograniczyć ekspozycję na potencjalnie chorobotwórcze patogeny. Czysta woda jest niezbędna, by uniknąć groźnego w skutkach odwodnienia u dziecka. Miejmy ze sobą również żel do dezynfekcji oraz wilgotne chusteczki, które pomagają w utrzymaniu czystości w trakcie podróży. Szczególnie przydatne są przed posiłkami oraz po wizycie w toalecie. Na wyjazd z dzieckiem warto wziąć także probiotyk. Warto wybierać sprawdzone preparaty, które oprócz bakterii probiotycznych zawierają prebiotyki (np. inulinę).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś
Dziecko a probiotyki
Dziecko a probiotyki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza