Trwa ładowanie...

Dziecko a probiotyki

Probiotyki u dzieci stosujemy w celach profilaktycznych i leczniczych. Pojawia się pytanie ‒ kiedy nasze dziecko potrzebuje probiotyku? Najczęstszym zastosowaniem probiotyków u dzieci jest ich podaż podczas antybiotykoterapii. Probiotyki stosowane są również w leczeniu i zapobieganiu chorobom przewodu pokarmowego (według A. Wegner i wsp.):

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Dlaczego w czasie wyjazdów z dzieckiem warto sięgnąć po probiotyk?

Inne wskazania do podaży probiotyków to ich prewencyjne zastosowanie w zapobieganiu infekcji przewodu pokarmowego podczas podróży. Wyjazdy, szczególnie w miejsca oddalone od domu, często do innych stref klimatycznych, skutkują występowaniem dyspepsji czy infekcji układu pokarmowego. Ma to związek z odmienną florą bakteryjną odwiedzanych regionów (tzw. biegunka podróżnych). Najczęstszą przyczyną biegunki podróżnych są enteropatogenne szczepy E. coli. Planując wyjazd zagraniczny z małym dzieckiem, warto już odpowiednio wcześniej, minimum z 14-dniowym wyprzedzeniem stosować probiotyk, celem poprawy funkcjonowania przewodu pokarmowego po zetknięciu się z obcą florą bakteryjną, między innymi w wodzie. Podczas wyjazdu starajmy się podawać dziecku do picia wodę butelkowaną, żeby ograniczyć ekspozycję na potencjalnie chorobotwórcze patogeny. Czysta woda jest niezbędna, by uniknąć groźnego w skutkach odwodnienia u dziecka. Miejmy ze sobą również żel do dezynfekcji oraz wilgotne chusteczki, które pomagają w utrzymaniu czystości w trakcie podróży. Szczególnie przydatne są przed posiłkami oraz po wizycie w toalecie. Na wyjazd z dzieckiem warto wziąć także probiotyk. Warto wybierać sprawdzone preparaty, które oprócz bakterii probiotycznych zawierają prebiotyki (np. inulinę).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.