Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Dziecko a probiotyki

Dziecko a probiotyki
Dziecko a probiotyki

Probiotyki u dzieci stosujemy w celach profilaktycznych i leczniczych. Pojawia się pytanie ‒ kiedy nasze dziecko potrzebuje probiotyku? Najczęstszym zastosowaniem probiotyków u dzieci jest ich podaż podczas antybiotykoterapii. Probiotyki stosowane są również w leczeniu i zapobieganiu chorobom przewodu pokarmowego (według A. Wegner i wsp.):

1. Dlaczego w czasie wyjazdów z dzieckiem warto sięgnąć po probiotyk?

Inne wskazania do podaży probiotyków to ich prewencyjne zastosowanie w zapobieganiu infekcji przewodu pokarmowego podczas podróży. Wyjazdy, szczególnie w miejsca oddalone od domu, często do innych stref klimatycznych, skutkują występowaniem dyspepsji czy infekcji układu pokarmowego. Ma to związek z odmienną florą bakteryjną odwiedzanych regionów (tzw. biegunka podróżnych). Najczęstszą przyczyną biegunki podróżnych są enteropatogenne szczepy E. coli. Planując wyjazd zagraniczny z małym dzieckiem, warto już odpowiednio wcześniej, minimum z 14-dniowym wyprzedzeniem stosować probiotyk, celem poprawy funkcjonowania przewodu pokarmowego po zetknięciu się z obcą florą bakteryjną, między innymi w wodzie. Podczas wyjazdu starajmy się podawać dziecku do picia wodę butelkowaną, żeby ograniczyć ekspozycję na potencjalnie chorobotwórcze patogeny. Czysta woda jest niezbędna, by uniknąć groźnego w skutkach odwodnienia u dziecka. Miejmy ze sobą również żel do dezynfekcji oraz wilgotne chusteczki, które pomagają w utrzymaniu czystości w trakcie podróży. Szczególnie przydatne są przed posiłkami oraz po wizycie w toalecie. Na wyjazd z dzieckiem warto wziąć także probiotyk. Warto wybierać sprawdzone preparaty, które oprócz bakterii probiotycznych zawierają prebiotyki (np. inulinę).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze