Trwa ładowanie...

Dziewanna – odmiany, właściwości i zastosowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 21:01
Zdjęcie przedstawia kwiaty dziewanny
Zdjęcie przedstawia kwiaty dziewanny (pl.123rf.com)

Dziewanna to charakterystyczne zioło, które poznasz po pięknych, żółtych kwiatach. Ceniona jest jednak przede wszystkim za swoje liczne właściwości lecznicze.

spis treści

1. Odmiany dziewanny

Dziewanna to roślina, która ma wiele odmian. W pierwszej kolejności należy jednak zwrócić uwagę na dziewannę pospolitą, dziewannę wielokwiatową i dziewannę drobnokwiatową. To te gatunki mają najwięcej właściwości leczniczych. Najlepiej pozyskiwać dziewannę z naturalnych upraw.

Wśród pozostałych, najczęściej wymienianych rodzajów dziewanny należy wymienić: dziewannę ogrodową, dziewannę kutnerowatą, dziewannę jedwabistą, dziewannę olimpijską, czy dziewannę firletkową. Są to zarówno odmiany uprawiane, jak i nieuprawiane.

2. Właściwości dziewanny

Zobacz film: "Zioła zamiast leków? [Specjalista radzi ]"

Zioła dziewanny już od wieków stanowią cenne źródło zdrowia w medycynie naturalnej ale i konwencjonalnej. Pozytywne właściwości dziewanny potwierdzone są licznymi wartościowymi, prozdrowotnymi składnikami, które są w niej zawarte. Należą do nich przede wszystkim: sole mineralne (np. potas, fosfor, wapń), garbniki (o działaniu bakteriobójczym), flawonoidy (mające właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne) oraz saponiny (o funkcjach przeciwzapalnych i moczopędnych).

Osoby skarżące się na problemy z układem oddechowym powinny wiedzieć, iż dziewanna zawiera wspomagające leczenie olejki eteryczne, kumarynę, substancje śluzowe i kwasy organiczne.

3. Uprawa dziewanny

Najpopularniejszą, dziewannę wielokwiatową można spotkać w wielu miejscach – na polach i łąkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zasadzić ją również w swoim ogródku. Uprawa dziewanny jest prosta i niewymagająca, gdyż roślina może rosnąć na żyznej glebie, ale i na jałowej ziemi. Jej wzrostowi sprzyjają wilgotne, dobrze oświetlone miejsca, jednak na dziewanną nie wpływa zmiana temperatury.

Rozkwit tej rośliny przypada na okres od lipca do września. Rozwijanie się kwiatów dziewanny następuje etapowo – pojawiają się od dołu oraz rozrastają się, aż do góry łodygi. Niestety każdy z kwiatów otwiera się na parę godzin i tego samego dnia usycha oraz opada, dlatego trzeba zbierać je szybko. Najlepiej zrobić to, gdy osiągną fazę pełnego rozkwitu.

Po zebraniu delikatnych kwiatów dziewanny należy poddać je suszeniu. Powstały susz najlepiej zamknąć w szczelnych pojemnikach, które kładzie się w ciemnym i suchym pomieszczeniu.

4. Wywar z kwiatów

Wyciągi, wywary oraz napary z kwiatów dziewanny można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Cenne ziele to naturalny sprzymierzeniec w walce o urodę i prawidłowe zdrowie. Jednak głównym zdrowotnym zastosowaniem dziewanny jest leczenie zapaleń i infekcji górnych dróg oddechowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Herbata z dziewanny skutecznie pomaga w zwalczaniu chrypki, łagodzi uporczywy kaszel i ułatwia odkrztuszanie. Wywar z suszonych kwiatów dziewanny sprawdza się również do stosowania zewnętrznego, jako płukanka uśmierzająca stan zapalny jamy ustnej i gardła oraz napar łagodzący dokuczliwą chrypkę i anginę.

Drugą propozycją zastosowania dziewanny jest sporządzenie z niej syropu na kaszel. Zdrowy przepis jest prosty – wystarczą świeżo zebrane kwiaty, brązowy cukier, cytryna i woda. Kwiaty należy rozgnieść, dolać wody z cytryną i tak przygotowaną mieszankę zostawić na przynajmniej jeden dzień. Następnie całość trzeba zagotować, dodać cukier i odparować. Taka mikstura trzymana w spiżarni to idealna propozycja na okres jesienny i zimowy, gdy jesteśmy narażeni na grypę i przeziębienie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze