Piwonia lekarska (ogrodowa) - wygląd, uprawa, właściwości lecznicze, zastosowanie
Piwonia lekarska to roślina o pięknych kwiatach i niezwykłym zapachu. Może zdobić ogrody, ale także wesprzeć zdrowie i urodę. Okazuje się, że piwonia ma szereg właściwości leczniczych. Dodatkowo jej uprawa nie jest trudna. Jak dbać o piwonię i jak czerpać z niej wszystko, co dobre?
1. Jak wygląda piwonia lekarska?
Piwonia lekarska, inaczej piwonia ogrodowa (peonia officinalis) to bardzo popularny kwiat dekoracyjny. Można ją z powodzeniem uprawiać w donicach i ogrodach.
Zwykle osiąga maksymalnie 90 cm wysokości, jej liście są błyszczące i intensywnie zielone. Kwiaty piwonii są rozłożyste i okazałe, zwykle w kolorze czerwonym, różowym, fioletowym albo białym. Piwonie kwitną zwykle w okolicach maja. Początek czerwca to najlepszy moment na ich ścinanie i suszenie.
2. Uprawa piwonii
Piwonia potrzebuje żyznej, gliniastej gleby, ale niezbyt mokrej. Nie lubi nadmiernego podlewania, za to bardzo dobrze się czuje w słonecznych miejscach. Najczęściej sadzi się ją w małych grupach, choć pojedynczo piwonie także czują się dobrze.
W okresie wczesnowiosennym ważne jest odpowiednie nawożenie piwonii, najlepiej środkami naturalnymi lub kompostem. Dzięki temu może mieć piękne, duże kwiaty.
3. Właściwości lecznicze piwonii
Zdrowotne właściwości w piwonii znajdziemy zarówno w jej kwiatach, jak i korzeniach. Przede wszystkim roślina jest bogatym źródłem flawonoidów i antocyjanów, a także garbników i alkaloidów.
W peonii można znaleźć także cenne minerały, w tym magnez, potas, żelazo, chrom oraz sód. Dzięki temu spożywanie naparów z suszonej piwonii (najlepiej wykorzystać do tego płatki kwiatowe) albo stosowanie okładów na skórę pomoże w przypadku wielu dolegliwości.
3.1. Na co pomaga piwonia ogrodowa?
Dzięki swoim właściwościom piwonia działa rozkurczowo, poprawia trawienie i pozytywnie wpływa na pracę serca. Reguluje ciśnienie krwi i poprawia krążenie. Działa także moczopędnie i wspomaga leczenie infekcji pęcherza czy dróg moczowych. Dodatkowo wspiera organizm podczas leczenia kamicy nerkowej i chroni przed nawrotem dolegliwości.
Napary z piwonii mogą okazać się pomocne także w przypadku zaburzeń o charakterze neurologicznym. Roślina pomaga łagodzić objawy padaczki, a także zmniejszać nasilenie nerwobóli. Działa kojąco, zmniejsza napięcie oraz stres, a także pomaga się zrelaksować, szczególnie przed snem.
Łagodne działanie piwonii wspiera też układ pokarmowy – poprawia trawienie, wspomaga pracę żołądka oraz wątroby. Chroni przed uczuciem niestrawności, a przy długotrwałym stosowaniu reguluje perystaltykę jelit.
3.2. Okłady z piwonii lekarskiej
Piwonia lekarska jest też doskonałym remedium na wiele problemów skórnych, a także dolegliwości bólowych. Wykazuje także działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Dzięki temu radzi sobie z wieloma problemami skórnymi, takimi jak trądzik czy AZS. Wspomaga leczenie i poprawia ogólną kondycję skóry.
Dzięki zawartości minerałów i przeciwutleniaczy, ciepłe okłady z kwiatów i korzeni piwonii mogą wspierać także leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.
4. Jak wykorzystać piwonię?
Piwonia ogrodowa to kwiat jadalny. Dzięki temu idealnie sprawdza się jako dekoracyjny dodatek do ciast, deserów, a także dań głównych. Ma delikatny smak.
Do picia można wykorzystać napar z płatków piwonii (świeżych albo suszonych), a także zrobić nalewkę. Wystarczy korzenie rośliny zalać wysokoprocentowym alkoholem i odstawić na ok. 2 tygodnie, a następnie przecedzić przez ściereczkę albo gazę.
5. Przeciwwskazania. Czy piwonia jest trująca?
Pomimo że płatki piwonii są jadalne, nie należy z nimi przesadzać. Przedawkowanie może skończyć się zatruciem, dlatego warto ograniczyć spożywanie naparów i nalewek, a najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Piwonii nie zaleca się kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Przeciwwskazaniem jest także trwająca właśnie miesiączka. Stosowanie piwonii warto odłożyć do czasu całkowitego ustania krwawienia w danym cyklu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.