Trwa ładowanie...

Eksperymentalny lek na przewlekłą białaczkę limfocytową

Avatar placeholder
31.08.2021 17:00
Eksperymentalny lek na przewlekłą białaczkę limfocytową
Eksperymentalny lek na przewlekłą białaczkę limfocytową (123RF)

Amerykańscy naukowcy donoszą, iż opracowano nowy lek, który posiada zdolność selektywnej eliminacji komórek nowotworowych będących przyczyną przewlekłej białaczki limfocytowej.

spis treści

1. Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej

Ważnym elementem układu immunologicznego są limfocyty T i limfocyty B. Przy przewlekłej białaczce limfocytowej zezłośliwieniu ulegają te drugie, jednak obecne metody leczenia tej choroby nowotworowej prowadzą do eliminacji obu grup limfocytów. W konsekwencji odporność chorego znacznie spada, co sprawia, że staje się on podatny na zagrażające jego życiu i zdrowiu infekcje.

2. Działanie nowego leku

Nadzieje na skuteczniejsze leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej daje eksperymentalny lek, który celuje w limfocyty B, oszczędzając tym samym limfocyty T. Jest to możliwe dzięki skierowaniu farmaceutyku specyficznie na cząsteczkę sygnalizacyjną komórek nowotworowych tego typu białaczki, której nie ma w komórkach T. Lek hamuje proliferację komórek białaczki i inicjuje ich apoptozę, czyli autodestrukcję. Naukowcy podejrzewają, iż może on znacznie poprawić rokowania pacjentów cierpiących na przewlekłą białaczkę limfocytową. Obecnie w planach są kolejne badania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze