Trwa ładowanie...

Epidemia, którą możemy zwalczyć… aktywnością fizyczną

Avatar placeholder
08.11.2021 13:38
Płatna współpraca z marką kampanią "Dłuższe życie z cukrzycą"
( Adobe Stock)

Co 10 sekund ktoś na świecie zapada na cukrzycę. Co 8 sekund z powodu jej powikłań umiera kolejna osoba. Diagnoza to jednak nie wyrok. Światowy Dzień Cukrzycy to doskonały moment, żeby przypomnieć, iż wszystko jest w naszych rękach. Wystarczy podjąć odpowiednie i zdecydowane kroki. "JEŚLI NIE TERAZ, TO KIEDY!?".

Liczby nie kłamią. I są bezlitosne

Statystyki są zatrważające. Według szacunków w 2019 r. na całym świecie na cukrzycę chorowały... 463 mln osób w wieku 20-79 lat. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna donosi, ze w tym samym roku z powodu cukrzycy zmarło aż 4,2 mln osób. Nic więc dziwnego, że choroba ta zyskała miano epidemii. Co ważne - jedynej niezakaźnej epidemii XXI w. Należy ona do najczęstszych chorób przewlekłych i najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych współczesnego świata. Wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności, a nawet niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Cukrzyca prowadzi do wielu powikłań, a nierozpoznana lub niewłaściwie leczona jest jedną z głównych przyczyn niesamodzielności, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu np. udaru mózgu czy zawału serca.

Jak sytuacja wygląda w Polsce?

W naszym kraju z cukrzycą mierzy się co 11 dorosły (ok. 3 mln), a aż 5,2 mln Polaków ma stan przedcukrzycowy. Niepokojem napawa nie tylko fakt, że 30 proc. z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że choruje. Dodatkowo z powodu pandemii koronawirusa liczby te mogą znacząco wzrosnąć. Z powodu utrudnionego dostępu do służby zdrowia i z obawy przed zachorowaniem Polacy rezygnują z regularnych badań profilaktycznych. Ponadto ogromne znaczenie ma fakt, że w dobie pandemii przestaliśmy się ruszać, zaczęliśmy coraz więcej czasu spędzać przed ekranami komputerów, a coraz mniej na powietrzu. To prosta droga do pogorszenia stanu zdrowia – i mowa tu nie tylko o tężyźnie fizycznej. Okazuje się bowiem, iż nadwaga, otyłość, złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny cukrzycy typu 2. A skoro tak, wszystko jest w naszych rękach.

( Adobe Stock)

Z życia wzięte, czyli przykład z którego powinniśmy czerpać

Cukrzyca to nie wyrok. Dowodzi tego Maja Makowska, znana jako Sugar Woman, która z tą chorobą zmaga się od 22 lat. Jest najlepszym przykładem, że z cukrzycą można żyć pełnią życia: realizować swoje pasje, pracować zawodowo, podejmować takie same aktywności jak osoba zdrowa. Trzeba jednak znać i stosować kilka zasad.

Maja robi to z powodzeniem od wielu lat i z postanowiła podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Robi to za pomocą wideoklipu pt. "Jeśli nie teraz, to kiedy? Ruszaj się i dłużej żyj z cukrzycą!", który powstał z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Dłuższe życie z cukrzycą".

  • Rusz się od razu. Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, a jeśli jesteś w bezruchu, zmień to natychmiast – zachęca Sugar Woman. - Ruch to zdrowie, ruch to życie. Ilekroć przypomnisz sobie te słowa, zastosuj je, a będziesz żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Bo jeśli nie teraz, to kiedy?

Regularnie, konsekwentnie…

Każda pora jest dobra na zmiany. Trzeba tylko zacząć od zaraz. Choćby od najprostszych a jednocześnie najbardziej efektywnych form aktywności fizycznej, takich jak nordic walking.

  • Chodzenie z kijkami na świeżym powietrzu to idealne rozwiązanie dla każdego. Mogą je uprawiać młodsi i starsi, zdrowi i chorzy na cukrzycę, zarówno ci wprawieni, jak i początkujący, sami pacjenci, ale też ich rodziny i bliscy. Nordic walking znakomicie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną, przyspiesza przemianę materii i pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi oraz redukuje stres – zachęca dr Joanna Piotrowska, instruktorka nordic walking z Europejskiego Stowarzyszenia Jesteśmy Aktywni, liderka jednej z drużyn biorących udział w marszach po dłuższe życie z cukrzycą.

Pamiętajmy jednak, że obok wprowadzenia aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych powinniśmy także regularnie sprawdzać stan zdrowia w gabinecie lekarskim. Zaleca się, aby u każdej osoby powyżej 45. roku życia wykonywać oznaczenie poziomu glukozy co trzy lata, a u osób w grupie ryzyka, niezależnie od wieku, raz w roku.

( Adobe Stock)

Kiedy uświadomimy sobie, że co 10 sekund ktoś na świecie zapada na cukrzycę a co 8 sekund umiera z powodu jej powikłań, staje się jasne, że nie można zwlekać – mówi dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, które jest partnerem kampanii "Dłuższe życie z cukrzycą".

Symptomy takie jak ciągłe zmęczenie i senność, wzmożone pragnienie lub niezrozumiałe wahania masy ciała powinny nas skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem. A jeśli potwierdzi cukrzycę, trzeba jak najszybciej podjąć niezbędne kroki w celu zapanowania nad chorobą. Nie można odkładać leczenia na później, tu przecież chodzi o nasze życie

Wideoklip zatytułowany "Jeśli nie teraz, to kiedy? Ruszaj się i dłużej żyj z cukrzycą!" z udziałem Mai Makowskiej będzie można zobaczyć podczas wydarzeń organizowanych z okazji Światowego Dnia Cukrzycy oraz na stronie kampanii www.dluzszezyciezcukrzyca.pl i profilu kampanii na FB.

Płatna współpraca z marką kampanią "Dłuższe życie z cukrzycą"
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (870 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.