Epidemia, którą możemy zwalczyć… aktywnością fizyczną
Co 10 sekund ktoś na świecie zapada na cukrzycę. Co 8 sekund z powodu jej powikłań umiera kolejna osoba. Diagnoza to jednak nie wyrok. Światowy Dzień Cukrzycy to doskonały moment, żeby przypomnieć, iż wszystko jest w naszych rękach. Wystarczy podjąć odpowiednie i zdecydowane kroki. "JEŚLI NIE TERAZ, TO KIEDY!?".
Liczby nie kłamią. I są bezlitosne
Statystyki są zatrważające. Według szacunków w 2019 r. na całym świecie na cukrzycę chorowały... 463 mln osób w wieku 20-79 lat. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna donosi, ze w tym samym roku z powodu cukrzycy zmarło aż 4,2 mln osób. Nic więc dziwnego, że choroba ta zyskała miano epidemii. Co ważne - jedynej niezakaźnej epidemii XXI w. Należy ona do najczęstszych chorób przewlekłych i najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych współczesnego świata. Wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności, a nawet niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Cukrzyca prowadzi do wielu powikłań, a nierozpoznana lub niewłaściwie leczona jest jedną z głównych przyczyn niesamodzielności, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu np. udaru mózgu czy zawału serca.
Jak sytuacja wygląda w Polsce?
W naszym kraju z cukrzycą mierzy się co 11 dorosły (ok. 3 mln), a aż 5,2 mln Polaków ma stan przedcukrzycowy. Niepokojem napawa nie tylko fakt, że 30 proc. z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że choruje. Dodatkowo z powodu pandemii koronawirusa liczby te mogą znacząco wzrosnąć. Z powodu utrudnionego dostępu do służby zdrowia i z obawy przed zachorowaniem Polacy rezygnują z regularnych badań profilaktycznych. Ponadto ogromne znaczenie ma fakt, że w dobie pandemii przestaliśmy się ruszać, zaczęliśmy coraz więcej czasu spędzać przed ekranami komputerów, a coraz mniej na powietrzu. To prosta droga do pogorszenia stanu zdrowia – i mowa tu nie tylko o tężyźnie fizycznej. Okazuje się bowiem, iż nadwaga, otyłość, złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny cukrzycy typu 2. A skoro tak, wszystko jest w naszych rękach.
Z życia wzięte, czyli przykład z którego powinniśmy czerpać
Cukrzyca to nie wyrok. Dowodzi tego Maja Makowska, znana jako Sugar Woman, która z tą chorobą zmaga się od 22 lat. Jest najlepszym przykładem, że z cukrzycą można żyć pełnią życia: realizować swoje pasje, pracować zawodowo, podejmować takie same aktywności jak osoba zdrowa. Trzeba jednak znać i stosować kilka zasad.
Maja robi to z powodzeniem od wielu lat i z postanowiła podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Robi to za pomocą wideoklipu pt. "Jeśli nie teraz, to kiedy? Ruszaj się i dłużej żyj z cukrzycą!", który powstał z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Dłuższe życie z cukrzycą".
- Rusz się od razu. Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, a jeśli jesteś w bezruchu, zmień to natychmiast – zachęca Sugar Woman. - Ruch to zdrowie, ruch to życie. Ilekroć przypomnisz sobie te słowa, zastosuj je, a będziesz żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Bo jeśli nie teraz, to kiedy?
Regularnie, konsekwentnie…
Każda pora jest dobra na zmiany. Trzeba tylko zacząć od zaraz. Choćby od najprostszych a jednocześnie najbardziej efektywnych form aktywności fizycznej, takich jak nordic walking.
- Chodzenie z kijkami na świeżym powietrzu to idealne rozwiązanie dla każdego. Mogą je uprawiać młodsi i starsi, zdrowi i chorzy na cukrzycę, zarówno ci wprawieni, jak i początkujący, sami pacjenci, ale też ich rodziny i bliscy. Nordic walking znakomicie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną, przyspiesza przemianę materii i pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi oraz redukuje stres – zachęca dr Joanna Piotrowska, instruktorka nordic walking z Europejskiego Stowarzyszenia Jesteśmy Aktywni, liderka jednej z drużyn biorących udział w marszach po dłuższe życie z cukrzycą.
Pamiętajmy jednak, że obok wprowadzenia aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych powinniśmy także regularnie sprawdzać stan zdrowia w gabinecie lekarskim. Zaleca się, aby u każdej osoby powyżej 45. roku życia wykonywać oznaczenie poziomu glukozy co trzy lata, a u osób w grupie ryzyka, niezależnie od wieku, raz w roku.
Kiedy uświadomimy sobie, że co 10 sekund ktoś na świecie zapada na cukrzycę a co 8 sekund umiera z powodu jej powikłań, staje się jasne, że nie można zwlekać – mówi dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, które jest partnerem kampanii "Dłuższe życie z cukrzycą".
Symptomy takie jak ciągłe zmęczenie i senność, wzmożone pragnienie lub niezrozumiałe wahania masy ciała powinny nas skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem. A jeśli potwierdzi cukrzycę, trzeba jak najszybciej podjąć niezbędne kroki w celu zapanowania nad chorobą. Nie można odkładać leczenia na później, tu przecież chodzi o nasze życie
Wideoklip zatytułowany "Jeśli nie teraz, to kiedy? Ruszaj się i dłużej żyj z cukrzycą!" z udziałem Mai Makowskiej będzie można zobaczyć podczas wydarzeń organizowanych z okazji Światowego Dnia Cukrzycy oraz na stronie kampanii www.dluzszezyciezcukrzyca.pl i profilu kampanii na FB.