Trwa ładowanie...

Wycofano lek na nadciśnienie

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego na terenie całego kraju wycofano produkt medyczny o nazwie Doxar.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek
Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek [4 zdjęcia]

Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne

zobacz galerię

1. Zły wynik

Z obrotu na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, którym jest Teva Pharmaceuticals Polska, wycofano Doxar, serie numer 43520011 z datą ważności maj 2017 rok oraz 33520011 z datą ważności czerwiec 2016 rok. Powodem jest uzyskanie podczas kontroli wyniku innego niż specyfikacja znajdująca się w parametrach leku. Dotyczy to substancji czynnej znajdującej się w leku.

2. Stosowanie

Produkt leczniczy Doxar (Doxazosinum), tabletki – stosuje się u pacjentów z objawami łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Lek zmniejsza dolegliwości odczuwane przez chorego oraz poprawia u niego przepływ moczu. Doxar stosuje się również w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego.

3. Przeciwwskazania

Szczególne środki ostrożności w przypadku stosowania leku powinny zachować osoby z niedociśnieniem ortostatycznym, ciężką chorobą serca, zaburzeniami czynności wątroby, stosujący jednocześnie preparaty leczące zaburzenia erekcji oraz pacjenci planujący operację usunięcia zaćmy.

Jak możemy przeczytać na ulotce, leku nie wolno stosować:

– jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu,

– jeśli u pacjenta wystąpiła kiedykolwiek hipotonia ortostatyczna (zawroty głowy przy zmianie pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą oraz zaburzenia widzenia),

– jeśli u pacjenta występuje łagodny rozrost gruczołu krokowego i współistniejące przekrwienie górnych dróg moczowych; przewlekłe zakażenia dróg moczowych lub kamienie pęcherza moczowego,

– jeśli pacjent ma łagodny rozrost gruczołu krokowego i niedociśnienie tętnicze,

– jeśli występuje u niego nietrzymanie moczu z przepełnienia (brak potrzeby oddawania moczu) lub bezmocz (brak wytwarzania moczu) z niewydolnością nerek lub bez niej.

Leku nie powinno się stosować u kobiet karmiących piersią z nadciśnieniem tętniczym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza