Wycofano lek na nadciśnienie

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego na terenie całego kraju wycofano produkt medyczny o nazwie Doxar.

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek
Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek [4 zdjęcia]

Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne...

zobacz galerię

1. Zły wynik

Z obrotu na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, którym jest Teva Pharmaceuticals Polska, wycofano Doxar, serie numer 43520011 z datą ważności maj 2017 rok oraz 33520011 z datą ważności czerwiec 2016 rok. Powodem jest uzyskanie podczas kontroli wyniku innego niż specyfikacja znajdująca się w parametrach leku. Dotyczy to substancji czynnej znajdującej się w leku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Stosowanie

Produkt leczniczy Doxar (Doxazosinum), tabletki – stosuje się u pacjentów z objawami łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Lek zmniejsza dolegliwości odczuwane przez chorego oraz poprawia u niego przepływ moczu. Doxar stosuje się również w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego.

3. Przeciwwskazania

Szczególne środki ostrożności w przypadku stosowania leku powinny zachować osoby z niedociśnieniem ortostatycznym, ciężką chorobą serca, zaburzeniami czynności wątroby, stosujący jednocześnie preparaty leczące zaburzenia erekcji oraz pacjenci planujący operację usunięcia zaćmy.

Jak możemy przeczytać na ulotce, leku nie wolno stosować:

– jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu,

– jeśli u pacjenta wystąpiła kiedykolwiek hipotonia ortostatyczna (zawroty głowy przy zmianie pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą oraz zaburzenia widzenia),

– jeśli u pacjenta występuje łagodny rozrost gruczołu krokowego i współistniejące przekrwienie górnych dróg moczowych; przewlekłe zakażenia dróg moczowych lub kamienie pęcherza moczowego,

– jeśli pacjent ma łagodny rozrost gruczołu krokowego i niedociśnienie tętnicze,

– jeśli występuje u niego nietrzymanie moczu z przepełnienia (brak potrzeby oddawania moczu) lub bezmocz (brak wytwarzania moczu) z niewydolnością nerek lub bez niej.

Leku nie powinno się stosować u kobiet karmiących piersią z nadciśnieniem tętniczym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy