Trwa ładowanie...

Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatywy? NRA zabrała głos

Jeżeli rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty nabierze mocy prawnej, farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży środków regulacji poczęć, czyli całej antykoncepcji barierowej. Najwięcej kłopotów może być z kupnem wkładki wewnątrzmacicznej czy plastra antykoncepcyjnego - informuje "Polityka". Doniesienia tygodnika dementują jednak przedstawiciele samorządu aptekarskiego.

Zobacz film: "Oni przyznali się do odmiennej orientacji seksualnej"

1. Koniec z antykoncepcją?

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty wpłynął do Sejmu 3 lutego 2020 roku. Został przyjęty przez Sejm w ubiegły czwartek i skierowany do prezydenta i marszałka Senatu. Wcześniej odrzucono kilkadziesiąt poprawek, zgłoszonych przez opozycję.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie, w aptece będzie można usłyszeć odmowę sprzedaży tzw. antykoncepcji barierowej. O ile prezerwatywy można kupić w innych miejscach niż apteka, o tyle trudności mogą się zacząć w przypadku chęci pozyskania wkładki wewnątrzmacicznej czy plastra antykoncepcyjnego - "Nowelizowany przepis poszerza też grupę, ze względu na której zdrowie i życie aptekarz może nie wydać prezerwatywy - teraz będą to pacjenci oraz tajemnicze "inne osoby" " - czytamy w "Polityce".

Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatyw
Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatyw (123 rf)

2. Naczelna Rada Aptekarska dementuje

Powyższe doniesienia zostały zdementowane przez przedstawicieli samorządu aptekarskiego.

"Głupszej rzeczy, niż informacja, że Farmaceuta będzie mógł odmówić wydania prezerwatywy na podstawie Ustawy o zawodzie farmaceuty, dzisiaj nie przeczytacie" - napisał na Twitterze Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Tomków podkreśla, że przepisy zmieniono po to, aby pracownik apteki mógł np. odmówić sprzedaży strzykawek narkomanowi.

Takiego samego zdania jest Michał Byliniak, wiceprezes NRA i prezes ORA w Warszawie, który apeluje do redakcji o sprostowania.

"Nie ma takich zapisów w Ustawie o Zawodzie Farmaceuty ani odnośnie antykoncepcji ani jakiejkolwiek innej formy klauzuli sumienia. Proszę o sprostowanie tej informacji" - pisze na Twitterze.

Innego zdania jest jednak Jerzy Przystajko, farmaceuta i działacz Lewicy, który twierdzi, że zmiany w Prawie Farmaceutycznym poszerzają możliwości odmowy wydania określonych produktów w aptece o wyroby medyczne. Przystajko widzi tu próbę wprowadzenia klauzuli sumienia dla farmaceutów.

Jego ugrupowanie ostrzegało przed taką możliwością już w trakcie procedowania ustawy o zawodzie farmaceuty. Nikt jednak nie traktował tych słów poważnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.