Trwa ładowanie...

Farmaceutka ostrzega. Groźny nie tylko barszcz Sosnowskiego

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 12.07.2024 17:10
Groźne oparzenia nie tylko po barszczu Sosnowskiego. Farmaceutka wskazuje najbardziej niebezpieczne rośliny
Groźne oparzenia nie tylko po barszczu Sosnowskiego. Farmaceutka wskazuje najbardziej niebezpieczne rośliny (Getty Images)

Barszcz Sosnowskiego to jedno z największych zagrożeń latem. Oparzenia po kontakcie z tą silnie toksyczną rośliną mogą się skończyć dramatycznie. Niestety lista roślin, które mogą wywołać groźne reakcje alergiczne, jest znacznie dłuższa i może zaskoczyć.

spis treści

1. GIS ostrzega przed Barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej toksycznych roślin w Polsce.

"Kontakt z nim często kończy się bolesnym poparzeniem. Roślina ta wydziela olejki eteryczne, które mogą unosić się w powietrzu i osiadać na skórze. Dlatego barszcz może być zagrożeniem, nawet jeśli go nie dotykasz" - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny na Facebooku.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

To inwazyjna roślina, która występuje w całej Polsce – najczęściej na łąkach, pastwiskach, wzdłuż strumieni wodnych, na obrzeżach lasów i pól czy skarpach rowów.

Sok i olejki eteryczne tej groźnej rośliny zawierają toksyczne substancje - furanokumaryny. Pod wpływem promieniowania słonecznego wywołują one zmiany skórne, które przypominają oparzenie – (zaczerwienienie, wysypka, owrzodzenie, opuchlizna).

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej toksycznych roślin w Polsce
Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej toksycznych roślin w Polsce (Getty Images)

Sanepid ostrzega, że objawy utrzymują się od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie z rośliną i w tym czasie mogą wystąpić również:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • obrażenia układu oddechowego,
  • obrażenia oczu,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Ponadto, wytwarzane przez roślinę toksyczne związki mogą także wpływać na powstawanie nowotworów skóry.

2. Oparzenia po selerze

Farmaceutka Dominika Lewandowska ostrzega, że fotouczulających roślin jest więcej. Wskazuje m.in. na seler naciowy, który może się z takim ryzykiem w ogóle nie kojarzyć.

"Przypomniała mi się niedawna historia mojego pacjenta, który "oparzył się" najprawdopodobniej... selerem! Wiedzieliście, że niektóre rośliny i zioła mogą powodować silne reakcje skórne zarówno po zjedzeniu ich, ale też po kontakcie ze skórą?" - zwraca uwagę na Facebooku farmaceutka.

Tłumaczy, że najczęściej spotyka się z reakcjami po dziurawcu zwyczajnym.

Farmaceutka wskazuje, że oprócz Barszczu Sosnowskiego, selera naciowego i dziurawca zwyczajnego do fotouczulających roślin należą:

  • skrzyp polny,
  • rumianek pospolity,
  • nagietek lekarski,
  • arnika górska,
  • bylica pospolita,
  • nawłoć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze