Leczenie grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa to problem, który prędzej czy później dotyka prawie wszystkich ludzi na całym świecie. Naprawdę trudno byłoby znaleźć osobę, która choć raz w życiu jej nie przechorowała. Jeśli zatem jest tak powszechna, to czy istnieją jakieś możliwości leczenia?

Właściwości grypy jelitowej

Grypa żołądkowa to tylko potoczna nazwa zapalnego schorzenia przewodu pokarmowego o etiologii infekcyjnej. Jej przyczyną są wirusy – głownie rotawirusy, lecz nie tylko. Poza tym mogą być to także adenowirusy jak i norowirusy.
Transmisja owych patogenów zachodzi głównie poprzez kontakt z zanieczyszczonymi warzywami czy owocami, ale również w wyniku korzystania z brudnych naczyń czy ręczników, których używały osoby zakażone. Wśród innych przyczyn wymienia się picie zanieczyszczonej wody, bezpośredni kontakt z chorym czy też drogę kropelkową.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Wśród objawów grypy żołądkowej dominują:

Szczepienia przeciwko grypie

Szczepienia przeciw grypie nie należą do szczepień obowiązkowych, dlatego z każdym rokiem zainteresowanie nimi maleje. Za ten stan rzeczy odpowiadają między...

Statystyki podają, że w krajach o umiarkowanym klimacie nasilenie występowania zakażeń występuje sezonowo, ze szczytem w okresie jesienno- zimowo- wiosennym. Zachorowania sięgają rocznie setek milionów, około 2 milionów dzieci wymaga hospitalizacji, a 450-600 tysięcy umiera.

Leczenie grypy żołądkowej

Wprawdzie odkrycia rotawirusów, które w głównej mierze odpowiedzialne są za patogenezę choroby, dokonano w 1973, to niestety do tej pory nie wynaleziono leku przeciwwirusowego, który działałby na nie w sposób przyczynowy. Przyczyn może być wiele.

Fakt, iż nie ma możliwości leczenia przyczynowego, tak naprawdę tylko komplikuje sytuację. Obliguje nas to do posiadania wiedzy, jak radzić sobie z chorobą w sposób objawowy. Ponieważ nie zawsze zakażenie grypą żołądkową wymaga porady lekarskiej, to właśnie my sami powinniśmy taką wiedzę posiadać.

Nawadnianie chorego

Nawadnianie chorego powinno być doustne. Wprawdzie na oddziałach szpitalnych zakażone dzieci nawadniane są często dożylnie, jednak w badaniach nie potwierdzono skuteczności takich działań. Jeżeli nie ma jednak możliwości zapewnienia odpowiedniej podaży płynów doustnie, w warunkach szpitalnych można zastosować nawadnianie poprzez zgłębnik nosowo-żołądkowy. Nawadnianie dożylne powinno być zarezerwowane dla pacjentów z ciężkim stopniem odwodnienia, uporczywymi bądź żółciowymi wymiotami lub dla tych, u których stosowanie doustnego płynu nawadniającego zakończyło się niepowodzeniem.
Nawadnianie chorego:

 • farmaceutyczne preparaty wieloelektrolitowe,
 • niegazowana woda mineralna,
 • herbata,
 • napar z rumianku (rumianek ma działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe),
 • napar z koperku (świeży jest źródłem licznych witamin i mikroelementów, natomiast napar z nasion ma działanie łagodzące, ułatwiające trawienie i przeciwskurczowe).

Należy unikać podawania chorym mleka, nierozcieńczonych soków i wszystkich napojów gazowanych, ponieważ mogą nasilać objawy choroby.

Postępowanie żywieniowe

Postępowanie żywieniowe – w niektórych środowiskach wciąż pokutuje przekonanie o konieczności stosowania u chorego specjalnej diety lub głodówki. Zgodnie z wytycznymi towarzystw gastroenterologicznych, u chorych bez cech odwodnienia nie ma potrzeby wprowadzania przerw w karmieniu bądź zmian w sposobie żywienia. W przypadku dzieci nie należy również przerywać karmienia piersią ani z niego rezygnować. W przypadku wystąpienia cech odwodnienia leczenie powinno rozpocząć się od intensywnego nawadniania – przez maksymalnie 4 godziny, któremu towarzyszy głodówka. Po tym czasie należy jednak wrócić do normalnych nawyków żywieniowych.

Leki przeciwwymiotne

Stosowanie w leczeniu leków przeciwwymiotnych zwykle nie jest potrzebne, na ogół bowiem wymioty ustępują w ciągu kilku godzin. Niestety, często cierpliwość rodziców, a bywa, że i lekarzy, wyczerpuje się szybciej niż przemijają wymioty. Tym można tłumaczyć popularność różnego rodzaju leków przeciwwymiotnych. Według wytycznych towarzystw gastroenterologicznych, nie ma wskazań do stosowania leków przeciwwymiotnych u osób z ostrym nieżytem żołądkowo-jelitowym.

Probiotyki

Zastosowanie probiotyków to postępowanie słuszne i zgodne z aktualnymi wytycznymi, ale tylko wtedy, gdy stosowany jest preparat zawierający probiotyk o udokumentowanym działaniu (np. Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii). Należy jednak pamiętać, że stanowią one wyłącznie terapię uzupełniającą i nie powinny zastępować nawadniania doustnego.

Leki przeciwbiegunkowe

Jednym z popularnym leków przeciwbiegunkowym jest smektyn dwuoktanościenny. Zgodnie z wytycznymi, rutynowe podawanie smektynu w leczeniu nie jest zalecane, choć jego stosowanie można rozważyć jako ewentualne leczenie uzupełniające. Pamiętajmy, że większość leków przeciwbiegunkowych działa przeciwbakteryjnie, a nie przeciwwirusowo. Stąd też nie mają zastosowania w leczeniu grypy żołądkowej.

Zioła na grypę

Wśród metod tych możemy wyróżnić stosowanie ziół na grypę czy owoców. Na przykład koszyczek kupalnika (Arnicae anthodium) ma działanie przeciwzapalne i ściągające, koszyczek rumianku (Chamomillae anthodium) przeciwzapalne i przeciwskurczowe, kwiat ślazu (Malvae flos) osłaniające i przeciwzapalne, liść orzecha włoskiego (Juglandis folium) ściągające i odkażające, a liść ruty (Rutae folium) rozkurczowe i uszczelniające nabłonek naczyń krwionośnych. Zioła są dobre w zapobieganiu grypie.

Antybiotykoterapia

W leczeniu chorób infekcyjnych przewodu pokarmowego nadal zbyt często stosuje się antybiotyki. Pamiętajmy, że nie mają one działania przeciwwirusowego i powinny być stosowane jedynie w przypadku określonych patogenów bakteryjnych i z nimi związanych wybranych sytuacji klinicznych.

Jak widaćmetod na grypę żołądkową jest wiele. Pamiętajmy jednak, że szczególnie u dzieci, w wyborze najlepszego postępowania powinien pomóc nam lekarz pierwszego kontaktu, który po dokładnym zbadaniu i ocenie stanu zdrowia wybierze najlepsze rozwiązanie.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Czerwionka-Szaflarska M, Murawska S, Swincow G. Ocena wpływu doustnego leczenia probiotykiem i/lub doustnym płynem nawadniającym na przebieg ostrej biegunki u dzieci. Przegl Gastroenterol 2009; 4: 166-72
 • Szajewska H, Mrukowicz J. Probiotics in the treatment and prevention of acute infectious diarrhea in infants and children: a systematic review of published randomized double-blind placebo controlled trials. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2001; 33 (Suppl. 2): S17-25
 • Prokopowicz D. Zakażenia - obraz kliniczny, rozpoznanie, leczenie, Ekonomia i Środowisko, Białystok 2004, ISBN 83-88771-43-4
 • Tomasiewicz K. (red.), Leczenie chorób infekcyjnych, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-77-7

Grypa żołądkowa

Komentarze (1)
~Paula
~Paula 8 miesięcy temu

Pierwsza sprawa to zatrzymać biegunkę i ewentualną gorączkę. U nas najlepiej sprawdzają się leki z ibuprofenem. W przypadku łagodnego przebiegu biegunki nie trzeba się martwić, tylko pamiętać o elektrolitach i leku osłonowym. Doskonałym rozwiązaniem będzie również podanie probiotyków. My podawaliśmy entero acidolac podczas infekcji wirusowej i po jej zakończeniu. Dzięki temu biegunka nie trwała w nieskończoność.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grypa żołądkowa - etiologia, objawy, powikłania, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 1 godzinę temu

2

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 14 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Grypa żołądkowa - etiologia, objawy, powikłania, leczenie
Biegunka

Jak pozbyć się biegunki? (WIDEO)

Jak pozbyć się biegunki? (WIDEO) Odtwórz wideo

okrężnicy. Przyczyną biegunki mogą być również nerwice i nadczynność tarczycy. Biegunka może pojawić się w wyniku zapalenia ucha środowego, grypy (...) żołądkowej lub zapalenia płuc. Stanowi poważne zagrożenie, jest...

Grypa żołądkowa - etiologia, objawy, powikłania, leczenie

Powikłania w grypie żołądkowej

grypy żołądkowej. Taka szczególna sytuacja jest dla małego dziecka źródłem poważnego stresu. Leczenie objawowe grypy żołądkowej Ponieważ jedyną (...) strategią wobec...

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Cząsteczka wirusa grypy

Cząsteczka wirusa grypy

Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, np. podczas kichania.

Grypa żołądkowa - etiologia, objawy, powikłania, leczenie

Objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy żołądkowej

są przez przeciwciała zawarte w mleku matki.
 Leczenie grypy żołądkowej Ponieważ grypa żołądkowa bardzo często dotyka duże skupiska osób i ma charakter (...) : zapobiegają...

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę? (WIDEO)

#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie i grypę. Obie te choroby są bardzo do siebie podobne (...) i często ze sobą mylone. Jak je więc odróżnić? Po czym poznać, że dopadła nas grypa...

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

schorzenia skuteczne okazuje się zazwyczaj leczenie podjęte w ciągu 48 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Co więcej, nieleczona grypa (...) Przeziębienie vs grypa - czy to naprawdę takie...

Grypa

Jak można odróżnić grypę od przeziębienia?

Jak można odróżnić grypę od przeziębienia?

infekcji skuteczne okazuje się zazwyczaj leczenie podjęte w ciągu 48 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Co więcej - nieleczona grypa (...) Przeziębienie vs grypa - czy to naprawdę takie...

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Grypa żołądkowa - etiologia, objawy, powikłania, leczenie

Grypa żołądkowa - etiologia, objawy, powikłania, leczenie

Grypa żołądkowa to nieprzyjemne schorzenie zwane również grypą jelitową. Jego leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów. Nie ma bowiem leku (...) dotychczasowych chorób. - Leczenie...

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

schorzenia skuteczne okazuje się zazwyczaj leczenie podjęte w ciągu 48 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Co więcej, nieleczona grypa (...) Przeziębienie vs grypa - czy to naprawdę takie...