Lekarz zignorował objawy raka jelita. Powiedział jedno zdanie
Amanda w mediach społecznościowych podzieliła się swoją historią, którą opowiedziała ze łzami w oczach, siedząc w samochodzie na chwilę po wyjściu od lekarza. Zachowanie medyka było skandaliczne – zbagatelizował to, że nie miała apetytu i traciła na wadze. "Fatfobia w branży medycznej dosłownie zabija" – powiedziała.
1. Lekarz zignorował objawy. To był rak
Amanda Lee cierpiała z powodu bólu brzucha i silnych skurczów. Umówiła się na wizytę do lekarza, przeczuwając, że to coś poważnego. Jednak lekarz wielokrotnie bagatelizował jej objawy.
Gdy młoda dziewczyna straciła apetyt i zaczęła chudnąć, postanowiła nie zwlekać z wizytą u specjalisty. O spotkaniu w gabinecie gastroneterologa opowiedziała w filmie opublikowanym na TikToku. Amanda chwilę po wyjściu z gabinetu nagrała krótkie, rozpaczliwe wideo, w którym ze łzami w oczach relacjonuje, jak została potraktowana.
- Powiedziałam mu, że nie mogę jeść, bo to sprawia mi ból – opowiada dziewczyna. - Spojrzał na mnie i miał czelność powiedzieć: "Może to nie jest takie złe".
Mimo tego negatywnego doświadczenia Amanda postanowiła szukać dalej źródła swojego problemu. Udała się do innego lekarza, który zlecił jej kolonoskopię.
Miesiąc później padła diagnoza: rak jelita grubego. Stan Amandy wymagał usunięcia fragmentu okrężnicy oraz chemioterapii.
2. Czuła się dyskryminowana z powodu nadwagi
Obecnie Amanda jest w stanie remisji. Jednak dziewczynie wciąż nie daje spokoju to, jak potraktował ją lekarz. Zachowanie medyka dziewczyna nazywa wprost "fatfobią", czyli dyskryminacją z powodu masy ciała.
- To trwa od wielu lat. Nikt nie słucha, nie bada i nie traktuje odpowiednio osób z nadwagą – mówi stanowczo Amanda i podkreśla: - Jestem Amerykanką o normalnych wymiarach. Balansuję między rozmiarami 40-44. Jak to możliwe, że ja, kobieta niewiele powyżej średniej wielkości, omal nie umarłam z powodu fatfobii?
Na swoim koncie na TikToku Amanda wielokrotnie opowiadała o chorobie – jak z nią walczyła i jak udało jej się wygrać. Wspomniała również, że próbowała pozwać gastroenterologa za błąd w sztuce, ale to się nie udało, ponieważ Amanda musiałaby wykazać, że z powodu raka jelita grubego miała mniej niż 50 proc. szans na przeżycie.
3. Jakie objawy daje rak jelita grubego?
Dotychczas w grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego byli mężczyźni w wieku powyżej 50. roku życia. To się jednak zmienia i coraz częściej chorują także młodzi ludzie, co ma bezpośredni związek z dietą i stylem życia.
Nowotwór może długo nie dawać nasilonych objawów, jednak nawet te łagodne dolegliwości powinny być alarmujące:
- zaburzenia rytmu wypróżnień,
- nagle pojawiające się zaparcia lub biegunki,
- ołówkowaty stolec,
- nawracające bóle brzucha,
- krew w stolcu,
- anemia i/lub utrata wagi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.