Trwa ładowanie...

Gdy chrapanie zakłóca sen...

Artykuł sponsorowany

Chrapanie to problem dotyczący znacznej części naszego społeczeństwa. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 30-40 proc. Polaków. Charakterystyczne dźwięki utrudniają odpoczynek zarówno osobie chrapiącej, jak i tym, którzy są w pobliżu. Sen jest bowiem niespokojny i ciągle przerywany.

spis treści
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Przyczyny chrapania

Chrapanie to odgłos pojawiający się na skutek drgań miękkich części gardła – języczka i wiotkiej części podniebienia. Dzieje się tak z powodu utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Bardzo często występuje ono u osób otyłych i palących papierosy, a także pojawia w przypadku spożycia alkoholu przed snem. Sprzyja mu odpoczynek na plecach i zażywanie leków nasennych. Mimo że sporadyczne chrapanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, to w wielu przypadkach oznaczać może poważne problemy laryngologiczne, takie jak przerost migdałków, polipy nosa lub zaburzenia jego drożności (np. skrzywienie przegrody nosowej).

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Skutki chrapania

Nieleczone chrapanie może doprowadzić do rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), który skutkuje przerwami w dopływie powietrza do płuc. To z kolei doprowadzić może do kolejnych chorób. – Bezdechy mogą przyśpieszać niedokrwienne zawały serca i udary niedokrwienne mózgu w trakcie snu. To możliwość wywołania lub pogłębienia już istniejącej cukrzycy, nadciśnienia lub refluksu żołądkowo-przełykowego, który uważany jest w obecnej dobie za stan przednowotworowy dróg pokarmowych i oddechowych – zauważa laryngolog Konstanty Dąbski.

3. Chrapanie u dzieci

Problem ten występuje nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Bardzo często przyczyną pojawienia się uciążliwego odgłosu u najmłodszych jest przerośnięty trzeci migdał, zwany również gardłowym. – Należy go usunąć jak najszybciej – podkreśla Konstanty Dąbski. Objawy przerośniętego trzeciego migdała to – oprócz chrapania i bezdechów – również: ból gardła, niedrożny nos i problemy z uszami.

Chrapania nie wolno bagatelizować. Aby rozpocząć leczenie, należy w pierwszej kolejności ustalić przyczynę problemu. W tym celu należy udać się do specjalisty. – Podstawą jest badanie laryngologiczne i diagnostyka drożności nosa. Trzeba również przeprowadzić pełną profesjonalną diagnostykę chrapania na najbliższym oddziale pulmonologicznym i leczyć je zgodnie z wytycznymi tego badania – informuje specjalista Konstanty Dąbski.

Chrapanie i bezdechy senne często leczone są przez specjalistów laryngologii za pomocą zabiegów chirurgicznych takich jak: korekta skrzywionej przegrody nosowej, usunięcie polipów lub wycięcie przerośniętych migdałków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza