Trwa ładowanie...

Gdy chrapanie zakłóca sen...

Avatar placeholder
11.04.2019 11:23
Gdy chrapanie zakłóca sen...
Gdy chrapanie zakłóca sen... (123RF)

Artykuł sponsorowany

Chrapanie to problem dotyczący znacznej części naszego społeczeństwa. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 30-40 proc. Polaków. Charakterystyczne dźwięki utrudniają odpoczynek zarówno osobie chrapiącej, jak i tym, którzy są w pobliżu. Sen jest bowiem niespokojny i ciągle przerywany.

spis treści

1. Przyczyny chrapania

Chrapanie to odgłos pojawiający się na skutek drgań miękkich części gardła – języczka i wiotkiej części podniebienia. Dzieje się tak z powodu utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Bardzo często występuje ono u osób otyłych i palących papierosy, a także pojawia w przypadku spożycia alkoholu przed snem. Sprzyja mu odpoczynek na plecach i zażywanie leków nasennych. Mimo że sporadyczne chrapanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, to w wielu przypadkach oznaczać może poważne problemy laryngologiczne, takie jak przerost migdałków, polipy nosa lub zaburzenia jego drożności (np. skrzywienie przegrody nosowej).

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Skutki chrapania

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Nieleczone chrapanie może doprowadzić do rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), który skutkuje przerwami w dopływie powietrza do płuc. To z kolei doprowadzić może do kolejnych chorób. – Bezdechy mogą przyśpieszać niedokrwienne zawały serca i udary niedokrwienne mózgu w trakcie snu. To możliwość wywołania lub pogłębienia już istniejącej cukrzycy, nadciśnienia lub refluksu żołądkowo-przełykowego, który uważany jest w obecnej dobie za stan przednowotworowy dróg pokarmowych i oddechowych – zauważa laryngolog Konstanty Dąbski.

3. Chrapanie u dzieci

Problem ten występuje nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Bardzo często przyczyną pojawienia się uciążliwego odgłosu u najmłodszych jest przerośnięty trzeci migdał, zwany również gardłowym. – Należy go usunąć jak najszybciej – podkreśla Konstanty Dąbski. Objawy przerośniętego trzeciego migdała to – oprócz chrapania i bezdechów – również: ból gardła, niedrożny nos i problemy z uszami.

Chrapania nie wolno bagatelizować. Aby rozpocząć leczenie, należy w pierwszej kolejności ustalić przyczynę problemu. W tym celu należy udać się do specjalisty. – Podstawą jest badanie laryngologiczne i diagnostyka drożności nosa. Trzeba również przeprowadzić pełną profesjonalną diagnostykę chrapania na najbliższym oddziale pulmonologicznym i leczyć je zgodnie z wytycznymi tego badania – informuje specjalista Konstanty Dąbski.

Chrapanie i bezdechy senne często leczone są przez specjalistów laryngologii za pomocą zabiegów chirurgicznych takich jak: korekta skrzywionej przegrody nosowej, usunięcie polipów lub wycięcie przerośniętych migdałków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze