Trwa ładowanie...

U 27-latki zdiagnozowano reumatoidalne zapalenie stawów

Claire Yacoub podczas pandemii dowiedziała się, że cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Ma dopiero 27 lat, a to choroba, która występuje głównie u seniorów. Choć kobieta przeżyła szok, to postanowiła walczyć z chorobą. Zmieniła styl życia, który pozytywnie wpłynął na funkcjonowanie jej organizmu.

spis treści

1. Claire dowiedziała się, że cierpi na RZS

Na początku Claire Yacoub odczuwała ostry ból nadgarstka i kciuka. Zgłosiła się do lekarza. Przeszła badania, na podstawie których stwierdzono u niej reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Zobacz film: "W których regionach kraju jest najwięcej zakażeń koronawirusem?"

RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, znane jest również jako gościec przewlekle postępujący. RZS atakuje stawy i jest chorobą przewlekłą, z postępującym zniekształceniem i usztywnieniem. Tkanka łączna całego organizmu objęta jest reumatoidalnym zapaleniem stawów. RZS stanowi najczęstszą spośród chorób zapalnych stawów, bo dotykającą 1 proc. populacji ludzkiej. RZS występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny powstawania RZS nie są znane; przypuszcza się, że reumatoidalne zapalenie stawów może mieć związek z predyspozycjami genetycznymi i osobniczymi odczynami immunologicznymi, które uaktywniają się pod wpływem czynnika zewnętrznego lub zakażenia bakteryjnego oraz wirusowego.

RZS objawia się poprzez stan podgorączkowy i dolegliwości ze strony stawów – ból, obrzęk, zniekształcenie i zesztywnienie stawów. Zmiany związane z RZS obejmują najczęściej stawy śródręczno-palcowe, nadgarstkowe, śródstopno-palcowo-łokciowe, kolanowe lub barkowe.

"Dowiedziałam się o diagnozie podczas epidemii koronawirusa. Poinformowano mnie, że mój stan jest bardzo poważny. Postanowiłam prowadzić zdrowy styl życia, aby mieć siłę do walki z chorobą" - opowiada Claire Yacoub.

"Pogodziłam się z chorobą. Niestety wśród ludzi panuje błędne przekonanie, że RZS dotyka tylko starszych ludzi - dodaje.

Claire Yacoub
Claire Yacoub (Facebook)

2. RZS utrudnia normalne funkcjonowanie

Obecnie w Wielkiej Brytanii 18,8 miliona osób cierpi na zapalenie stawów i choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Okazuje się, że około 15 000 dzieci oraz młodych ludzi w Wielkiej Brytanii cierpi na zapalenie stawów. Niestety liczba ta nie uwzględnia osób w wieku 20 i 30 lat, u których postawiono diagnozę RZS.

"Niestety choroba ta utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu. Nie można jednak się poddawać. Trzeba walczyć z chorobą. Uważam, że osoby z RZS powinni otrzymać odpowiednie wsparcie ze strony bliskich oraz opiekę medyczną" - przekonuje Claire Yacoub.

7 października rozpoczął się Narodowy Tydzień Zapalenia Stawów. Claire wzięła udział w akcji. Podjęła współpracę z Arthr, przedsięwzięciem społecznym, które zachęca ludzi do podjęcia działań w celu ochrony układu mięśniowo-szkieletowego.

Organizacja charytatywna w Wielkiej Brytanii Versus Arthritis przeprowadziła badanie, w którym wzięło udział 1040 osób. Wynika z niego, że 81 proc. pracowników biurowych, którzy przeszli na pracę zdalną, boryka się z bólem pleców, szyi lub ramion.

"Ludzie, którzy dużo czasu spędzają w domu, powinni zmienić styl życia, który pozytywnie wpłynie n układ mięśniowo-szkieletowy. Ważna jest w tej kwestii regularna aktywność fizyczna" - twierdzi Bobby Watkins, dyrektor Arthr.

Claire jest obecnie pacjentką reumatologiczną. Ma dostęp do stałej opieki medycznej. Może liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza