Trwa ładowanie...

Gdy zauważysz, masz tylko 6 godzin. Od razu dzwoń po pogotowie

Avatar placeholder
21.06.2023 14:00
W przypadku wystąpienia tych objawów, zgłoś się do szpitala. Każda minuta jest na wagę złota
W przypadku wystąpienia tych objawów, zgłoś się do szpitala. Każda minuta jest na wagę złota (Getty Images)

Udar mózgu jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. Choć ryzyko rośnie z wiekiem, statystyki są bezlitosne – na szpitalne oddziały ratunkowe trafiają coraz młodsze osoby. Jakie objawy towarzyszą udarowi i jak zachować się w przypadku ich wystąpienia?

spis treści

1. Udar mózgu dotyka coraz młodsze osoby

Udar bardzo często wiąże się z trwałą niepełnosprawnością, może też doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Stan coraz częściej dotyczy młodych osób, choć zwykle wiązany jest z podeszłym wiekiem. W przypadku wystąpienia objawów, należy niezwłocznie reagować.

Statystyki pokazują, że co około 6,5 minuty dochodzi do udaru mózgu u mieszkańca naszego kraju. W dużym stopniu odpowiedzialne są geny, ale ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Nasz styl życia również ma ogromne znaczenie.

Palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej – wszystko to przyczynia się do zwiększenia ryzyka udaru mózgu. To czynniki, które sprawiają, że coraz młodsi pacjenci trafiają do szpitali.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, chorobą wieńcową, zakrzepicą, wysokim poziomem cholesterolu, bezdechem sennym oraz otyłością.

Każda minuta jest na wagę złota
Każda minuta jest na wagę złota (Pixabay)

2. Złota godzina – liczy się każda minuta

Jakie objawy towarzyszą udarowi mózgu? Najczęściej pacjenci doświadczają ostrego bólu głowy, zawrotów głowy, jednostronnego niedowładu kończyn, drętwienia twarzy, duszności i problemów z oddychaniem.

Udar może także objawiać się nieprawidłowym rytmem serca, problemami z utrzymaniem równowagi oraz zaburzeniami mowy, czucia, a także widzenia. Liczy się każda minuta, a z wizytą w szpitalu nie powinniśmy zwlekać.

- Obowiązuje tu ''złota godzina'' - to optymalny czas, aby znaleźć się w szpitalu na diagnostyce. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. Mamy jeszcze takie progowe wartości: cztery i pół godziny na wprowadzenie trombolizy dożylnej, czyli leczenia farmakologicznego, a sześć godzin dla trombektomi, czyli mechanicznego udrażniania naczyń. Na szczęście coraz częściej dzięki zastosowaniu nowych technik ten czas ulega pewnemu wydłużeniu nawet do kilkunastu godzin, pod warunkiem, że jest jeszcze co ratować. A to można wykazać w badaniach obrazujących mózgu. – wyjaśnił prof. Konrad Rejdak z Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w rozmowie z abcZdrowie.

Stopień nasilenia objawów udaru i ich rodzaj w znacznym stopniu zależy od części mózgu, która uległa uszkodzeniu. Szybka reakcja może uratować życie i uchronić przed trwałą niepełnosprawnością.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze