Trwa ładowanie...

GIF wycofuje Erythromycinum Intravenosum TZF - antybiotyk stosowany w zakażeniach

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju lek Erythromycinum Intravenosum TZF, 300 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji, o numerze serii 1020216 i dacie ważności 02.2019. Podmiotem odpowiedzialnym leku są Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

1. Wycofana seria

Z aptek zniknie jedna seria leku stosowanego w zakażeniach. Chodzi o tę o numerze serii 1020216 i dacie ważności 02.2019. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, powodem jest fakt, że "seria produktu leczniczego nie spełnia wymagań specyfikacji jakościowej w deklarowanym okresie ważności pod względem zawartości zanieczyszczeń widocznych okiem nieuzbrojonym".

Zobacz też:

2. Antybiotyk

Erythromycinum Intravenosum TZF wykazuje działanie bakteriostatyczne. Jest antybiotykiem. Lekarze przepisują go w ciężkich zakażeniach wywołanych drobnoustrojami wrażliwymi na erytromycynę. Podaje się go również w przypadku konieczności szybkiego uzyskania we krwi dużego stężenia leku lub, jeśli niemożliwe jest podanie postaci doustnej.

Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków [7 zdjęć]

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej

zobacz galerię

Stosowany jest w zakażeniach dróg oddechowych - np. zapaleniu migdałków, ropniu okołomigdałkowym, zapaleniu gardła, zapaleniu krtani, zapaleniu zatok. Leczy się nim także wtórne zakażenia bakteryjne w przebiegu grypy lub przeziębień oraz zakażenia dolnych dróg oddechowych - np. zapalenie tchawicy, ostre zapalenie oskrzeli lub zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc, rozstrzenie oskrzeli czy tzw. chorobę legionistów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

GIF wycofał z obrotu lek
GIF wycofał z obrotu lek (istock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza