GIS wycofuje szklanki ze znanej sieciówki. Zawierają toksyczne metale ciężkie
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w zbadanych próbkach szklanek z sieci TEDi stwierdzono wysokie poziomy migracji ołowiu i kadmu z obszaru obrzeża naczynia. To dwa z czterech groźnych metali ciężkich, które mogą trafić do naszego przewodu pokarmowego.
1. Szczegóły dotyczące wycofanego produktu
GIS wykrył przekroczenie dopuszczalnych stężeń dla metali ciężkich w szklankach z serii "Jungle Summer", które można kupić w sieci sklepów TEDi. Kadm i ołów obecne są na obrzeżach naczyń i mogą migrować do organizmu ludzkiego.
Według informacji GIS dystrybutor rozpoczął procedurę wycofywania skażonych produktów ze wszystkich sklepów sieci w Polsce. Przedsiębiorcę oraz jego działania nadzorują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Szczegóły dotyczące produktu:
- Nazwa produktu: szklanka "Jungle Summer", 250 ml,
- Numer partii: DNP308,
- Kod kreskowy (EAN): 41247001011000000200,
- Podmiot odpowiedzialny za produkt: TEDi GmbH & Co. KG, Brackeler Hellweg 301, 44309 Dortmund,
- Dystrybutor w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o., ul. 11 Listopada 11, 40-387 Katowice.
"Nie należy używać szklanek wskazanych w komunikacie do spożywania żywności" – ostrzega Inspektorat Sanitarny.
2. Dlaczego kadm i ołów są tak szkodliwe?
Kadm oraz ołów to pierwiastki toksyczne dla ludzkiego organizmu, do którego przedostają się drogą oddechową oraz pokarmową.
Ołów częściowo kumuluje się w tkankach miękkich, krwi i kościach, a ostre zatrucie tym metalem ciężkim nosi miano ołowicy. Wykazuje działanie neurotoksyczne, szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży.
U dorosłych może odpowiadać za problemy dotykające układu krążenia, a także uszkadza nerki. To właśnie dla nerek szczególnie toksyczny jest drugi z metali ciężkich – kadm.
Źródłem kontaktu z kadmem jest zwiększające się zanieczyszczenie środowiska, w tym także smog. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności osoby mieszkające na terenach mocno zanieczyszczonych, ale też spożywające duże ilości warzyw i owoców jak wegetarianie, a także dzieci czy osoby palące tytoń nawet dwukrotnie przekraczają tolerowane tygodniowe narażenie na kadm.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.