Trwa ładowanie...

Grzybica strzygąca

Avatar placeholder
13.07.2015 15:15
Grzybica strzygąca
Grzybica strzygąca

Co to jest grzybica? jest jedną z odmian grzybicy skóry głowy. Choroba ma dwie postaci: powierzchniową oraz głęboką. Cechą charakterystyczną grzybicy strzygącej są ogniska złuszczające oraz włosy wyglądające na przystrzyżone. Dodatkowo pojawia się stan zapalny, który jednak nie powoduje bliznowacenia ani trwałej utraty włosów. Jakie są inne objawy grzybicy strzygącej? W jaki sposób dokonuje się rozpoznania tej choroby?

spis treści

1. Objawy grzybicy strzygącej

Grzybica strzygąca
Grzybica strzygąca

Choroby grzybicze to najczęstsze dolegliwości zakaźne skóry i narządów wewnętrznych. Grzybica jest chorobą

zobacz galerię

Ogniska grzybicy złuszczają się otrębiasto. Zwykle są liczne i drobne, porastają je połamane, szarawe włosy oraz liczne czarne punkciki (są to tkwiące w skórze pieńki włosów). Patrząc na dotkniętą chorobą skórę głowy, można odnieść wrażenie, że włosy są przystrzyżone. Stąd wzięła się nazwa choroby – grzybica strzygąca.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Powierzchniowa postać choroby charakteryzuje się wykwitami – okrągłymi ogniskami o wyraźnych brzegach. W ich obrębie widoczne są krótkie, połamane i przerzedzone włosy, które są zniszczone na skutek działania grzybów. Natomiast postać głęboka grzybicy strzygącej wyróżnia się tworzeniem bolesnych guzków o różnej wielkości na skórze brody dorosłego mężczyzny lub na głowie dziecka. Naciśnięcie guzków powoduje wydzielanie treści ropnej. Włosy w obrębie guzków zostają trwale zniszczone, dlatego nawet po wygojeniu w ich miejscu pozostają blizny i trwałe wyłysienia.

Grzybica strzygąca ma charakter przewlekły. Po okresie pokwitania może dojść do samowyleczenia bez blizn na skórze. Wówczas włosy odrastają.

2. Rozpoznanie grzybicy strzygącej

Diagnozę choroby stawia się na podstawie obecności ognisk złuszczających, porastanych przez połamane, „ostrzyżone” włosy. Objawem choroby jest także niewielkie nasilenie symptomów stanu zapalnego, a także brak blizn oraz zupełnie wyłysiałych miejsc na skórze. Chorobę diagnozuje się niemal wyłącznie u dzieci będących przed okresem pokwitania. Dodatkowo lekarz zleca badanie mikroskopowe włosów oraz łusek na obecność grzyba.

Jak wygląda rozpoznanie różnicowe? Łupież zwykły można odróżnić od grzybicy strzygącej tym, że ogniska złuszczania nie mają wyraźnych granic, a zmiany nie pojawiają się we włosach. Z kolei łuszczyca charakteryzuje się obecnością łusek oraz uwarstwionych strupów, brakiem ułamanych i zmienionych włosów. W diagnozie łuszczycy przydatne jest zanotowanie wykwitów łuszczycowych w innych miejscach na ciele pacjenta. W przypadku łojotokowego wyprysku odróżnienie tej choroby od grzybicy strzygącej jest możliwe między innymi dzięki nawarstwieniu łojotokowych, tłustych strupów, znacznemu nasileniu symptomów stanu zapalnego oraz brakowi zmian we włosach. Natomiast łysienie plackowate różni się brakiem zmian we włosach i złuszczania. Rozstrzygające jest jednak dopiero mikroskopowe badanie włosa oraz wynik posiewu.

Grzybica strzygąca to choroba, która pojawia się najczęściej u dzieci. Rodzice, którzy zauważyli niepokojące zmiany na skórze głowy dziecka, na przykład złuszczające się ogniska pokryte krótkimi włosami, powinni udać się do lekarza, by ten mógł postawić diagnozę choroby i zalecić leczenie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze