Badanie włosa - wskazania, przebieg
Badanie włosa może rozwiać wiele wątpliwości. Obserwujesz nadmierne wypadanie włosów? Od dłuższego czasu tracisz więcej niż 100 włosów każdego dnia? Jest to uzasadniony powód do niepokoju. Być może warto wykonać badanie włosa w celu określenia przyczyny utraty dużej ilości włosów. Badanie włosa, zwane trichogramem, polega na badaniu struktury włosa pod mikroskopem oraz stwierdzeniu, czy wygląd włosów nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń. To badanie włosa pomoże w określeniu przyczyny niepokojącego wypadania włosów. Innym badaniem uzupełniającym diagnozę jest biopsja skóry głowy.
1. Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny wypadania włosów to między innymi:
- niedobór witamin i mikroelementów (przede wszystkim Fe);
- skłonności genetyczne;
- starzenie się organizmu;
- czynniki środowiskowe;
- problemy z tarczycą;
- choroba nadnerczy;
- zaburzenia hormonalne spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki;
- problemy z jajnikami;
- inne schorzenia.
Czynniki te są wskazaniem do wykonania badania włosów. Jest ono wolne od powikłań. Może być wykonywane w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Ma duże znaczenie, ponieważ przy wykryciu przyczyny wypadania włosówi odpowiednim jej leczeniu, ulegać poprawie może nasz komfort życia.
2. Jak bada się włosy
Badanie włosa jest dość proste. Pacjent dostarcza do analizy włosy, które wypadły oraz włosy wyrwane z brzegów miejsca łysiejącego. Są one następnie badane pod mikroskopem. Trwa to kilka minut. Badanie włosa może określić, czy struktura włosów nie wskazuje, że wypadanie jest wynikiem choroby uwarunkowanej genetycznie. Badanie włosa pozwoli określić typ wypadania włosów. Ponadto badanie włosa jest pomocne także w odpowiedzi na pytanie, czy wypadanie włosów nie powstało wskutek nieprawidłowego dbania o nie. Przed wykonaniem badania włosa warto zrobić inne zalecane przez lekarza badania, w tym badanie krwi, które wykluczy lub potwierdzi występowanie niedoboru witamin i mikroelementów, czy np. chorobę autoimmunologiczną. Czasami po badaniu włosa wykonuje się biopsje skóry głowy i mieszków włosowych, które mogą wykluczyć, m.in. łysienie plackowate i dać odpowiedź, czy nadmierna utrata włosów jest odwracalna.
2.1. Trichogram i biopsja skóry głowy
Badanie włosa są wykonywane na próbkach dostarczonych przez pacjenta. Jednak dodatkowo lekarz pobiera włosy z brzegów ogniska łysienia poprzez pociąganie. Badanie trichogramem obejmuje oglądanie zakończenia włosów, czy są one ułamane czy zakończone cebulką, ocenę stanu oraz ich struktury. Oznacza się także stosunek włosów będących w fazie wzrostu do włosów w stanie spoczynku.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co powoduje przewlekłe bóle szczęki? - odpowiada lek. dent. Marcin Dolecki
- O czym świadczy asymetria guzów szczękowych? - odpowiada lek. dent. Piotr Kiec
- Jakie badanie do oceny stawu skroniowo-żuchwowego i zatok? - odpowiada lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Biopsja skóry głowy polega natomiast na wycięciu kilku niewielkich kawałków skóry głowy, o wielkości ok. 4 mm. To badanie włosa pozwala na obejrzenie skóry i mieszków włosowych w różnych fazach rozwojowych. Wyniki tego badania włosa mogą potwierdzić przyczyny wypadania włosów, takie jak łysienie plackowate, wypadanie włosów spowodowane procesem zapalnym i wiele innych. Badanie jest bardzo ważne także ze względu na to, że dzięki niemu można przewidzieć, czy włosy odrosną.
Przed wykonaniem badania włosa należy:
- przekazać lekarzowi wykonującemu badanie włosa wcześniej wykonane badania krwi, w celu stwierdzenia niedoboru mikroelementów (żelaza, cynku, magnezu), zaburzeń hormonalnych, kiły, chorób autoimmunologicznych;
- opisać sposoby dotychczasowej pielęgnacji włosów;
- przekazać informacje o przebytych i aktualnie występujących chorobach;
- poinformować o datach i liczbie porodów lub poronień;
- konieczne jest przekazanie informacji o aktualnie przyjmowanych lekach i środkach antykoncepcyjnych czy o o sposobie odżywiania (dieta jarska).
Trichogram włosów jest badaniem bezpiecznym, bez powikłań i specjalnych zaleceń.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.