Trwa ładowanie...

Ilu zaszczepionych zmarło z powodu COVID-19? Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane

Z najnowszego raportu resortu zdrowia wynika, że wśród wszystkich zgonów wśród zakażonych koronawirusem osoby zaszczepione stanowiły 11,7 proc. Łącznie zmarło 7698 osób w pełni zaszczepionych.

spis treści

1. Zgony wśród zaszczepionych

W piątek 14 stycznia Ministerstwo Zdrowia podało aktualne statystyki dotyczące zgonów śród osób zaszczepionych.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"

"Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 11,70 proc. stanowiły osoby zaszczepione. Zgony nie są związane ze szczepieniem" – czytamy na Twitterze resortu zdrowia.

 Ilu zaszczepionych zmarło na COVID-19?
Ilu zaszczepionych zmarło na COVID-19? (Getty Images)

W statystykach zostały uwzględnione jedynie zgony osób w pełni zaszczepionych, czyli tych, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki lub jedną Johnson & Johnson oraz od ostatniego zastrzyku minęło co najmniej 14 dni.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że od rozpoczęcia szczepień drugą dawką z powodu COVID-19 zmarło 65 789 pacjentów. Liczba zgonów wśród w pełni zaszczepionych wyniosła 7698.

2. Jak chorują zaszczepieni?

Badania opublikowane na łamach magazynu medycznego "NEJM" wskazują na różnicę w ładunku wirusa u zaszczepionych i niezaszczepionych. Analiza dotyczy wariantów Alfa, Beta i Delta. Naukowcy stwierdzili, że zaszczepieni byli w stanie dwa dni szybciej wyeliminować ładunek wirusa z organizmu. Średnio po 5,5 dnia nie był on wykrywany w nosogardzieli podczas badań PCR. Dla porównania u osób niezaszczepionych wirus był wykrywany średnio przez 7,5 dnia, a u niektórych nawet przez kilkanaście dni.

- Przekładało się to na krótszy czas trwania choroby i krótszy czas bycia zakaźnymi dla innych. Niezaszczepieni mogli zakażać nawet kilkanaście dni - w tym badaniu do 14 dni. Choć najczęściej było to 7-8 dni, zaszczepieni zazwyczaj 5-6, rzadko dłużej, a w tym badaniu nikt z zaszczepionych nie był zakaźny dłużej niż 8-9 dni - tłumaczy Maciej Roszkowski, reumatolog, popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Zobacz także: Jak chorują zaszczepieni, a jak ci, którzy nie przyjęli szczepionki? Różnice są istotne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza